Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7 GRUDNIA

Budowa wiaduktu Poznańska Libelta 1924  Foto: NAC IKC / domena publiczna

7 GRUDNIA Słońce w znaku Strzelca

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego
Armenia – Dzień Pamięci Trzęsienia Ziemi

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 7 grudnia są wrażliwi, posiadają silne napięcie nerwowe mogące być nawet powodem drażliwości. Na ogół posiadają wesołe usposobienie, szybko można ich rozgniewać, ale jeszcze prędzej ułagodzić. Ich umysł jest przenikliwy, wrażliwy i ambitny, łatwo potrafią dostosowywać się do innych, swoje plany zręcznie realizują w życiu.

Są nadmiernie gorliwi i zbyt impulsywni w swych poczynaniach w pomaganiu osobom kochanym. Nieustanna czułość i niezwykła bystrość osób urodzonych 7 grudnia może być nieraz męcząca dla otoczenia.

Cytaty na dziś:

• Źle jest mieć z katem na pieńku.
• Być szczerym to znaczy udawać siebie. Zdzisław Kałędkiewicz
• Jeżeli ci trudno zrozumieć pochwały, to uważaj je za pochlebstwa. Demokryt z Abdery

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

 1805 W Sobiałkowie k. Rawicza urodził się ks. Tomasz Borowicz, duszpasterz i działacz ludowy.

Studia teologiczne odbył w Poznaniu i Bonn; po przyjęciu święceń kapłańskich  był wikariuszem w Rawiczu. Wskutek zatargu z władzami pruskimi  długo nie mógł objąć parafii; otrzymał ją dopiero1841 w Brodnicy koło Śremu.  Obok ożywionej działalności kaznodziejskiej redagował pismo „Szkółka Niedzielna” (1837-49), w którym zamieszczał artykuły o problematyce religijnej,  społecznej i obyczajowej, przyczyniając się do umacniania polskości i życia religijnego wśród wielkopolskiego ludu.

Szkółka Niedzielna nr 1, 1 stycznia 1837 Foto: WBC

Józef Chociszewski w opracowaniu „Piśmiennictwo polskie oraz życiorysy naszych znakomitszych pisarzy” – Wydanie IV – Poznań, 1912 – w rozdziale: „Pisarze dla ludu i pedagogiczni wychowawcy” na str. 292-293 pisze o wielkopolskim wydawcy.

Szkółka Niedzielna nr 1, 1 stycznia 1837 - ostatnia stronaKs. Tomasz Borowicz, jeden z najzasłużeńszych pisarzy ludowych. Urodził on się pod strzechą wieśniaczą, znał zatem potrzeby ludu. Lat 15 bez przerwy od 1834—1848 r. wydawał dla włościan »Szkółkę Niedzielną”, pierwsze pismo polskie ludowe, na owe czasy doskonałe. Podawał w niem sprawy religijne, a mianowicie Żywoty świętych, rzeczy gospodarskie, moralne powieści i anegdoty.

Pismo to było niesłychanej taniości, gdyż kosztowało na pocztach rocznie tylko 4 złp., a wychodziło co tydzień w Lesznie nakładem Günthera, który choć był Niemcem, jednakże wydał wiele użytecznych pism i dzieł polskich.

Franciszek Morawski przypisał ks. Borowiczowi piękny wiersz o św. Izydorze, jako hołd uznania zacnej pracy nad oświatą ludu. Ten kapłan jest prawdziwym dobroczyńcą ludu polskiego. Był on pierwszym, który wydawał pismo polskie ludowe, a za wielką zasługę poczytać mu należy niezwykłą u Polaków wytrwałość. Umarł 1857 roku we wsi Brodnicy pod Śremem.” [ . . . ]

„Szkółka Niedzielna”- pismo czasowe poświęcone włościanom. Tygodnik – wydawane w Lesznie od 1837 r. pierwsze polskie pismo poświęcone sprawom włościan. Pismo powstało staraniem m.in. gen. Dezyderego Chłapowskiego, będącego autorem wielu artykułów upowszechniających nowe metody gospodarowania na wsi. Docierało ono daleko poza granice Wielkopolski. Z niego m.in. czerpał wiedzę o „sytuacji, nastrojach i dążnościach rodaków w zaborze pruskim” żyjący na Litwie Władysław Syrokomla, przygotowując się do peregrynacji po ziemi wielkopolskiej w roku 1858. Liczne numery tego pisma posiadają biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (okres wydawniczy 1837-1853) oraz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu (roczniki 1837-38, 1849-51 oraz numery 16-52 rocznika 1865).

Na podstawie: „ Aleksander K. Handke: „Szkółka Niedzielna (1837-49)” – referat z kwartalnika „Ziemia Leszczyńska” zeszyt 1(12)/1938, za: http://www.krzemieniewo.net

1896 Urodził się Wiktor Dega, chirurg-ortopeda, twórca Polskiej Szkoły Rehabilitacji. Profesor Akademii Medycznej w Poznaniu, autor oryginalnych metod operacyjnych, nazwanych w światowej literaturze jego imieniem, jak: “operacja zwichnięcia stawu biodrowego metodą Degi”. Był jedynym Polakiem, który otrzymał prestiżową nagrodę im. Alberta Laskera. Wśród wielu odznaczeń otrzymał Order Uśmiechu przyznany przez dzieci.

Profesor Wiktor DegaUczył się w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, jednak nie ukończył tam nauki z powodu wybuchu I wojny światowej. Podczas nauki w tej placówce należał do Towarzystwa Tomasza Zana. W 1915 powołany został do armii niemieckiej, w której służył do końca I wojny światowej. Następnie wziął udział w powstaniu wielkopolskim, uczestnicząc między innymi w walkach o lotnisko na Ławicy.

Po studiach medycznych na Uniwersytecie Poznańskim specjalizował się w ortopedii i chirurgii ortopedycznej w Klinice Ortopedii Uniwersytetu Poznańskiego pod kierunkiem prof. Ireneusza Wierzejewskiego. W 1931 został prymariuszem Poznańskiego Zakładu Ortopedycznego im. B. S. Gąsiorowskiego.

Podczas powstania warszawskiego był chirurgiem w punkcie opatrunkowym “Sano” przy ul. Lwowskiej. Po kapitulacji ewakuował się ze szpitalem Karola i Marii do Włodzimierzowa koło Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie pracował aż do wkroczenia Armii Czerwonej.

Zaraz po wojnie Wiktor Dega powrócił do Poznania, gdzie podjął nauczanie na Uniwersytecie. W grudniu 1945 otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego i posadę kierownika Katedry i Kliniki Ortopedycznej. Po reformie w 1950 wraz z kierowaną przez siebie katedrą i kliniką przeszedł do nowo utworzonej Akademii Medycznej w Poznaniu. Zorganizowanie pracy kliniki od podstaw pozwoliło mu na wdrożenie własnego programu kompleksowego leczenia chorych z upośledzoną czynnością narządu ruchu. W 1956 został mianowany profesorem zwyczajnym. W latach 1957-1967 był ekspertem WHO w zakresie readaptacji, a w okresie 1959-1962 – rektorem AM.

W 1960 jako jednemu ze światowych pionierów rehabilitacji udało mu się w Poznaniu utworzyć pierwszą na świecie Katedrę Medycyny Rehabilitacyjnej.

Jego sukcesy sprawiły, że w 1969 Ministerstwo Zdrowia włączyło rehabilitację w ramy organizacji opieki medycznej. W tym samym roku otrzymał doktorat Honoris Causa swojej uczelni. W następnym roku Europejskie Biuro WHO uznało jego program kompleksowej rehabilitacji obecnej na każdym etapie leczenia za modelowy. Zmarł 16 lutego 1995 roku w Poznaniu.

1918 W poznańskich szkołach przywrócono naukę w języku polskim.

1921 Powstała Korporacja Studentów Uczelni Poznańskiej Balia.

Grażyna Wolszczak Foto: wikipedia1958 Urodziła się Grażyna Wolszczak, polska aktorka. W filmie Wiedźmin zagrała czarodziejkę Yennefer, gra także w telenowelach (Na Wspólnej, Klan, Pierwsza Miłość)

Aktorka ma także swój poznański epizod. Z powodu trwającego stanu wojennego nie mogła znaleźć pracy w Warszawie i została aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie grała w spektaklach Janusza Wiśniewskiego: Trzy siostry A. Czechowa (1985), Olśnienie i Panopticum à la Madame Tussaud.

Wystąpiła z teatrem w Anglii i Szkocji. W Poznaniu w 1984 r. aktorka poznała aktora Marka Sikorę. W wielkanocną sobotę 29 marca 1986 r. wzięli ślub, a w 1987 r. zamieszkali w Warszawie, gdzie Sikora został reżyserem.

1964 Alfred Ohanowicz, profesor prawa cywilnego został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

1970 Szczepan Szczeniowski, profesor fizyki został doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

7 grudnia 1974 w obiektywie Stanisława Wiktora z Archiwum Cyryl

W sali dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego odbywały się obrady Wielkopolskiej Konferencji Kulturalnej. Muzycy Filharmonii Poznańskiej gościli w Przedszkolu nr 69. 7 grudnia 1974 roku obradował Komitet Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

1987 W nocy z 6 na 7 grudnia przystąpiono do budowy przejścia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju pod torami kolejowymi w rejonie ul. Poznańskiej. Wstrzymano ruch pociągów. [Kronika Miasta Poznania, nr 1/1989, s. 194]

2001 Na nowym basenie AWF, w rodzinnym Poznaniu karierę zakończył Rafał Szukała. Specjalizował się w stylu motylkowym, był pierwszym polskim mistrzem Europy i świata w pływaniu.

Rafał SzukałaStartował trzykrotnie w igrzyskach olimpijskich (Seul 1988, Barcelona 1992, Atlanta 1996), zdobywając tytuł wicemistrzowski w wyścigu na 100 m stylem motylkowym w 1992 (za Amerykaninem Pablo Moralesem); na tych samych igrzyskach był 4. na 200 m stylem motylkowym.

W 1994 w Rzymie sięgnął po pierwsze w historii polskiego pływania mistrzostwo świata (100 m stylem motylkowym).

Zdobył 10 tytułów mistrza Polski seniorów, ustanowił kilkadziesiąt rekordów Polski (na basenie 50- i 25-metrowym). Oficjalnie zakończył karierę sportową w grudniu 2001 w Poznaniu. Chorąży polskiej reprezentacji olimpijskiej podczas igrzysk w Atlancie 1996.

Cztery razy znalazł się w czołowej dziesiątce plebiscytu “Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski (1989 6. miejsce, 1992 3. miejsce, 1993 6. miejsce, 1994 2. miejsce). Dwukrotnie żonaty (Daniela, Maile – obie Amerykanki), mieszka w Chicago i pracuje jako informatyk (Oddział Giełdy Nowojorskiej).

2007 Otwarcie mostu Jordana. Stare przęsło mostu św. Rocha ustawione nad Cybiną zostało poświęcone i przemianowane na most biskupa Jordana.

Jak wykazały niedawne badania archeologiczne, most nad Cybiną istniał już w X wieku. Przez kolejne wieki Śródkę i Ostrów Tumski łączyły różne przeprawy – najpierw drewniane, potem także stalowe. Historia ostatniego mostu żelaznego zakończyła się we wrześniu 1939 r., gdy wycofujące się wojsko polskie wysadziło obiekt. Po wojnie szybko odbudowano most, który wytrzymał do 1970 r. Po wybudowaniu w pobliżu mostu Mieszka I, władze zrezygnowały z przywrócenia mostu Cybińskiego. Po 30 latach upomniała się o niego rada osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, która przeforsowała pomysł wykorzystania przęsła po rozebranym w 2002 r. moście św. Rocha.

Otwarcie Mostu Jordana Foto: ZDM

Tu będzie Most Jordana

ZDARZYŁO SIĘ 7 GRUDNIA

43 p.n.e. Zamordowany został Marek Tulliusz Cycero, rzymski polityk, mówca i filozof. Zasłynął jako niezrównany retor i autor słynnego dzieła “O mówcy” oraz 864 listów. Potomek bogatego rodu ekwitów, urodził się 3 stycznia 106 r. p.n.e. Gdy pojmali go żołnierze powiedział: Nigdy nie zapomniałem, że urodziłem się śmiertelnikiem.

1279 Zmarł Bolesław V Wstydliwy, książę krakowski i sandomierski. Jego małżeństwo z węgierską królewną Kingą dało podstawy długotrwałego sojuszu politycznego z Węgrami. Za czasów jego panowania odkryto sól kamienną w Bochni. (ur. 21.06.1226).

1431 Urodził się Vlad III Dracula, hospodar wołoski, pierwowzór bohatera powieści Dracula.
http://www.youtube.com/watch?v=AFvWNOz1AHY

1524 Urodziła się Maria Stuart – legendarna królowa Szkocji i Francji, pretendentka do tronu Anglii; została stracona na szafocie w lutym 1587 roku.

1550 Po długich utarczkach ze szlachtą odbyła się koronacja Barbary Radziwiłłówny, żony Zygmunta Augusta. Aby uzyskać breve papieskie, Zygmunt August wydał dekret zabraniający w Rzeczypospolitej herezji.

1598 Urodził się Gian Lorenzo Bernini, włoski architekt, malarz. Jeden z najwybitniejszych twórców Baroku, twórca wnętrz Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. (zm. 28.11.1680)

1783 W wieku 24 lat William Pitt Młodszy został najmłodszym w historii brytyjskim premierem.

1815 Rozstrzelano w Paryżu Michela Neya, dowódcę z czasów napoleońskich, Marszałka Francji. Napoleon miał o nim powiedzieć: „najdzielniejszy z dzielnych”.

1881 Urodził się Marian Falski – pedagog i działacz PPS-Lewicy. Prof. i kierownik Pracowni Ustroju i Organizacji Oświaty Polskiej Akademii Nauk; autor m.in. elementarza “Nauka czytania i pisania”.

1911 Chiński cesarz zezwolił poddanym na obcinanie warkoczy. Miał to być symbol dążenia do unowocześnienia państwa.

1941 Japończycy zaatakowali amerykański port Pearl Harbor. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Holandia wypowiedziały wojnę Japonii.

1942 Urodził się Leszek Niedzielski, polski satyryk, współtwórca kabaretu Elita.

1945 Opatentowano kuchenkę mikrofalową.

1949 Urodził się Tom Waits, amerykański wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań, aktor i autor sztuk teatralnych. Urodził się na tylnym siedzeniu taksówki w Pomona w Kalifornii. Debiutował albumem „Closing Time” w 1973 roku. Występował w takich filmach jak „Cotton Club’” „Dracula”, „Odleweeds” oraz legendarnych już „Coffee & Cigarettes”.

1958 Urodziła się Grażyna Wolszczak, polska aktorka.

1967 Nr1 amerykańskiej listy przebojów: “(Sittin’ On) The Dock Of The Bay” – Otis Redding. Był to największy przebój artysty, który zginął w katastrofie lotniczej w trzy dni po ukończeniu nagrania.

1972 Wystrzelono Apollo 17, ostatni pojazd z misji o tej nazwie. Jego załoga spędziła na Księżycu 74 godz. i 59 min.

1974 Nr1 brytyjskiej listy przebojów: “You’re The First The Last My Everything”, Barry White.

1984 Urodził się Robert Kubica, polski kierowca wyścigowy, pierwszy Polak w Formule 1.

1985 Zmarł Robert Graves, angielski poeta i pisarz. Autor m.in. powieści: “Ja. Klaudiusz”, “Klaudiusz i Mesalina”, “Mity greckie”.

1991 Nr1 brytyjskiej listy przebojów: “Don’t Let The Sun Go Down On Me” – Elton John & George Michael. Całkowity dochód ze sprzedaży zasilił konto fundacji zajmującej się chorymi na AIDS.

1997 Ulubieńcy brytyjskich dzieci, Teletubisie, nagrały swoją pierwszą piosenkę “Powiedz Eh-Oh”, która osiągnęła pierwsze miejsce w rankingu sprzedawanych nagrań.

1998 Po 22 latach karierę zakończył polski tenisista Andrzej Gruba. Na pożegnanie rozegrał w Gdańsku mecz Polska- Europa.

Imieniny obchodzą: Ambroży, Agaton, Marcin, Teodor

Przysłowie: „Po Ambrożym pewne mrozy”
Mężczyzna o imieniu Agaton jest dobrym organizatorem. Potrafi prawidłowo, logicznie analizować zjawiska. Często bywa wspaniałomyślny. Może mieć sukcesy na polu kulturalnym lub społecznym.

Imię Marcin ma pochodzenie łacińskie, a zostało utworzone od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Mężczyzna o tym imieniu posiada twórczy umysł, jest dobrym organizatorem i odpowiedzialnym pracownikiem. W miłości stały, w przyjaźni lojalny. Czasami jest zbyt zamknięty w sobie i ma kłopoty z uzewnętrznianiem swoich uczuć.

Użyte w artykule zdjęcia: WBC, wikipedia, ZDM, Stanisław Wiktor / Cyryl, NAC IKC / domena publiczna

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz