Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 30 MAJA

Jednosta Ratowniczo-Gasnicza_Panstwowej_Strazy_Pozarnej 1928  r. - ul. Grunwaldzka  Foto: Archiwum Akt Nowych / fotopolska

Słońce w znaku Bliźniąt

Święto narodowe Chorwacji – Dzień państwowości, obchodzony w rocznicę posiedzenia pierwszego demokratycznego parlamentu (1990)

Osoby urodzone 30 maja cenią wolność, swobodę i niezależność. Często bywają pyszne i zarozumiałe. Są ciekawe i żądne sensacji. Lubią dużo, często demagogicznie mówić; zdarza im się egzaltować własnym słowem.

Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand, Jan, Sulimir

Cytaty na dziś:

– Człowiek jest szczęśliwy lub nieszczęśliwy mniej więcej w takim stopniu w jakim postanawia nim być. Abraham Lincoln
– Najszlachetniejsi ludzie zadają sobie najgłębsze rany. Fryderyk Chrystian. Hebbel
– Tchórze zwiększają kryteria odwagi.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1812 W Poznaniu przebywał Napoleon I Cesarz Francuzów.

Dawny Hotel Saski, przy ulicy Wrocławskiej

Dawny Hotel Saski – wg wikipedii jest to najstarszy istniejący budynek hotelowy w Poznaniu, obecnie nie pełni już swojej pierwotnej roli. Został wybudowany w latach 1796-1797. W 1807 r. występował w nim ze swoim zespołem Wojciech Bogusławski. Związany jest także z pobytem wojsk napoleońskich w 1806 i 1812 roku w Poznaniu; mieszkał w nim sam cesarz Napoleon Bonaparte, w czasie odwrotu spod Moskwy. Obecny wygląd elewacji pochodzi z przebudowy dokonanej pod koniec XIX w. Na fasadzie znajduje się tablica, upamiętniająca pobyt Napoleona i występy Bogusławskiego.

1816 Na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III powstał pierwszy plan nowożytnych fortyfikacji Poznania.

1875 W Bugaju w Wielkopolsce urodził się Edward Lubicz-Niezabitowski, rektor Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1928-29.

dr Edward Lubicz Niezabitowski z rodziną Foto: http://www.album.nowytarg.plW latach 1905-1921 był profesorem historii naturalnej w Państwowym Gimnazjum w Nowym Targu, później dyrektorem; założył tam pierwszą w Galicji bezpłatną przychodnię lekarską dla uczniów.

Od 1921 r. był profesorem anatomii i histologii Uniwersytetu Poznańskiego, a od roku 1923/24 profesorem biologii ogólnej Wydziału Lekarskiego tejże uczelni. Równocześnie w latach 1921-1939 był dyrektorem Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu. Był członkiem PAU.

W 1945 r. został reaktywowany jako profesor Uniwersytetu Poznańskiego. Był wybitnym specjalistą teriologiem i entomologiem. zajmował się też paleozoologią plejstocenu oraz naukowymi podstawami ochrony przyrody.

Jego badania teriologiczne dotyczyły kości kopalnych ssaków, głównie mamuta i nosorożca włochatego z pokładów wosku ziemnego ze Staruni, niedźwiedzia jaskiniowego, słonia, łosia, żubra i innych ssaków kopalnych. Opracował też resztki kostne z osad prehistorycznych w Poznaniu, Gnieźnie. Ostrowie Tumskim i Biskupinie.

W dziedzinie entomologii zajmował się głównie owadami błonkoskrzydłymi (rośliniarki, mrówki, osy, owadziarki, żądłówki). Wśród owadziarek, zwłaszcza Braconidae, opisał kilka nowych rodzajów i kilkadziesiąt nowych gatunków, osiągając na tym polu światową sławę. Podczas hitlerowskiej okupacji pracował jako lekarz w szpitalach w Warszawie. Zmarł 5 listopada 1946 r. w Poznaniu.

fot: Dr Edward Lubicz-Niezabitowski z rodziną, projekt Ocalić od zapomnienia,  www.album.nowytarg.pl

1919 Przekształcono wielkopolską Straż Ludową w Wojska Obrony Krajowej. Z chwilą włączenia do Wojska Polskiego wszystkie wielkie jednostki oraz samodzielne oddziały i pododdziały wielkopolskie zostały przemianowane. Ich nazwy dostosowano do obowiązującego w WP nazewnictwa jednostek. Nadane zostały im kolejne numery, po jednostkach sformowanych w kraju i jednostkach byłej Armii Polskiej we Francji.

1960 Historycy Ambroise Jobert oraz Kazimierz Tymieniecki zostali decyzją Senatu doktorami honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

Adam Raczkowski Foto: http://www.e-teatr.pl1977 Zmarł w Poznaniu Adam Raczkowski, śpiewak operowy i operetkowy.

W sezonie 1929/30 rozpoczął pracę jako solista Opery poznańskiej, rzadziej śpiewał w repertuarze operowym, częściej w operetkowym.

Jego bardzo dobre warunki sceniczne sprawiały, że prezentował się korzystnie w rolach amantów i arystokratów. W 1931-33, w związku z kryzysem w Operze, związał się ze scenką Komedii Muzycznej, która organizowała spektakle w kinie “Bałtyk”.

W 1933 jesienią należał do czternastoosobowej grupy udziałowców-założycieli Zrzeszenia Artystów Operowych w Poznaniu, którzy dyrekcję Teatru Wielkiego powierzyli Zygmuntowi Latoszewskiemu. Podczas okupacji niemieckiej przebywał w Poznaniu. W 1945-48 występował na koncertach objazdowych i w imprezach estradowych. W 1951-53 zajmował się pracą pedagogiczną.

Program progamu Teatru Wielkiego - Operetki Imre Kalmana Fiołek z Montmartre 1930-33

Program Teatru Wielkiego – Operetki  Imre Kalmana Fiołek z Montmartre  1930-33 Foto: Teatr Wielki / Cyryl

1967 Przy poznańskim MPK powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostka dysponowała profesjonalnym sprzętem gaśniczym: motopompą, gaśnicami, agregatem gaśniczym czy samochodem Multicar.

Od 1981 roku w ramach formacji obrony cywilnej działała w spółce Zawodowa Straż Pożarna licząca początkowo 11, a 7 lat później już 15 strażaków. Oprócz realizacji działań podobnych do OSP zawodowa straż zajmowała się dodatkowo konserwacją sprzętu ppoż., kontrolowaniem gaśnic czy dróg ewakuacyjnych w przedsiębiorstwie.

W październiku 1990 roku zakres obowiązków powiększył się o ratownictwo techniczne jak na przykład wstawianie na tory wykolejonych tramwajów, usuwanie obcych pojazdów z torów czy ratowanie ludzi spod wagonów. Do tych celów powierzony został samobieżny dźwig Krupp Ardelt.

Wprowadzona w 1992 roku ustawa o straży pożarnej zwolniła MPK z posiadania własnej jednostki. Pozostawiono jedynie służby prewencyjne i służby ratownictwa technicznego. 3 października 2001 podjęto decyzję o zakończeniu działalności Ochotniczej Straży Pożarnej przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. Obecnie profilaktyką przeciwpożarową zajmuje się dział BHP, a ratownictwem technicznym Sekcja Pogotowia Technicznego i Zakładowej Służby Ratowniczej. [źródło i foto MPK Poznań]

2005 Zmarł w Poznaniu w wieku 83 lat Józef Piątek, jeden z najlepszych polskich tenisistów lat 50. i 60.

Józef Piątek Foto: KS WartaPrzez całą karierę był wierny Warcie Poznań, 15 razy zdobył tytuł mistrza Polski (w tym pięciokrotnie w grze pojedynczej), reprezentował barwy kraju w Pucharze Davisa w latach 1950-1960 m.in. przeciwko Włochom, RFN, Meksykowi, Chile i Luksemburgowi.

Był nauczycielem także już nieżyjącego Wiesława Gąsiorka, który stał się potem jego najgroźniejszym rywalem. Startował w deblu z nim, a także z Władysławem Skoneckim czy Janem Radzio. W mikście był partnerem Jadwigi Jędrzejowskiej. Startował na międzynarodowych turniejach w Paryżu, Manchesterze i Wimbledonie.

Józef Piątek miał opinię niemal idealnego sportowca, człowieka, który zawsze zachowywał się i postępował fair. Tenisisty, który nigdy nie skorzystałby z błędu sędziego i często przyznawał się, że punkt należy się rywalowi.

2006 Właścicielem Lecha Poznań zostaje Amica S.A i następuje powrót do symbolicznej nazwy KKS, od tego momentu KKS Lech Poznań.

Bilbord Kolejorz 2012 Foto: materiały prasowe

ZDARZYŁO SIĘ 30 MAJA

1159 Zmarł Władysław II Wygnaniec, książę polski, najstarszy syn Bolesława Krzywoustego. Zmarł na wygnaniu w Niemczech, nie doczekawszy zwrotu dzielnicy śląskiej, ani przywrócenia na tron senioralny w Krakowie.

1431 Zginęła na stosie Joanna d’Arc, francuska bohaterka narodowa. Kanonizowana w 1920 roku.

1536 Król Anglii Henryk VIII ożenił się po raz trzeci. Jego wybranką była Jane Seymour. ślub odbył się 11 dni po egzekucji jego drugiej żony, osądzonej za rzekomą zdradę Anny Boleyn.

1537 Zmarł Bartłomiej Berrecci, nadworny architekt i rzeźbiarz króla Zygmunta Starego. Był twórcą Kaplicy Zygmuntowskiej przy katedrze na Wawelu.

1539 Hiszpański podróżnik Fernando de Soto odkrył Florydę.

1593 Został zasztyletowany Christopher Marlowe – angielski poeta i dramaturg. Jeden z największych twórców tragedii w epoce elżbietańskiej, uważany za rywala Shakespeare’a, autor m.in. sztuk “Edward II”, “Tragiczne dzieje doktora Fausta”.

1640 Zmarł Peter Paul Rubens – malarz flamandzki, jeden z największych twórców epoki baroku. órca obrazów “Zdjęcie z Krzyża”, “Sąd Parysa”, “Trzy gracje”, “Pejzaż z tęczą”, “Kiermasz”.

1783 Benjamin Tower wydał w Filadelfii pierwszą amerykańską gazetę.

1803 Ponownie otwarto polski uniwersytet w Wilnie. Rektorem został Jan Śniadecki. Uczelni nadano nowy statut.

1808 Napoleon dokonał przyłączenia Toskanii do Francji.

1846 Urodził się Peter Carl Faberg‚ rosyjski jubiler, twórca słynnych inkrustowanych jajek.

1896 Pierwszy zarejestrowany nieszczęśliwy wypadek samochodowy. Nowojorczyk Henry Wells potrącił cyklistę.

1908 W San Francisco urodził się Mel Blanc (wł. Melvin Jerome Blanc), aktor, specjalista od podkładania głosów w kreskówkach, głos królika Bugsa.

1910 Urodził się Tadeusz Hollender – poeta, satyryk, tłumacz. Związany był z lewicą społeczną, autor m.in., tomów: „Czas minął”, „Liryka i satyra”.

1924 Na mocy rozporządzenia prezydenta Rzeczpospolitej powstał Bank Gospodarstwa Krajowego.

1941 Niemcy, po wyparciu Brytyjczyków, zajęli Kretę.

1948 Uchwalono Akt o Brytyjskim Obywatelstwie (The British Citizenship Act). Przyznawał status Brytyjczyków (wraz z brytyjskim paszportem) wszystkim mieszkańcom krajów Commonwealth. Spowodowało to masową imigrację na Wyspy Brytyjskie głowie kolorowych mieszkańców Wspólnoty Narodów szukających szansy na lepsze życie.

1949 Rada Ministrów uchwaliła wytyczne planu 6-letniego.

1958 Urodziła się Marie Fredriksson, wokalistka szwedzkiego duetu Roxette. Grupa zyskała rozgłos singlem „The Look”, który znalazł się na samym topie magazynu “Billboard”. Wielkim przebojem stał się również utwór „It Must Have Been Love” z 1990 roku.

1964 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Love Me Do” – The Beatles. Był to ich czwarty “nr jeden” w USA w ciągu pięciu miesięcy. W Australii nr 1 inna piosenka The Beatles “Cry for a Shadow”

1964 Urodził się Tom Morello, gitarzysta amerykańskiej formacji rockowej Rage Against The Machine.

http://www.youtube.com/watch?v=H0kJLW2EwMg

1969 Ukazał się się singiel The Beatles „The Ballad Of John And Yoko”.

1973 Nr 1 amerykańskiej listyy przebojów: “My Love” – Paul McCartney & Wings.

1979 Komitet Obrony Robotników wydał oświadczenie “w sprawie dramatycznej sytuacji gospodarczej, społecznej i moralnej w PRL”.

1982 Hiszpania została przyjęta do NATO.

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “One More Try” – George Michael.

1992 Paul Simon ożenił się z Eddie Brickell. Było to pierwsze małżeństwo 24-letniej wówczas wokalistki i trzecie 50-letniego wówczas Paula.

1994 Zmarł w wieku 79 lat Marcel Bich, producent długopisów Bic.

Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand, Jan, Sulimir

Imię Feliks pochodzi od łacińskiego słowa “felix” – “szczęśliwy”, “przynoszący szczęście”. Jednak mężczyzna o tym imieniu nie zawsze jest szczęśliwy. Na ogół bywa niestały, niesłowny, zbyt przewrażliwiony i nie potrafi koordynować swych poczynań. To komplikuje mu kontakty, zwłaszcza z bliskimi i przyjaciółmi. Feliks lubi wygody, ładne ubiory, smaczne potrawy. Często podróżuje.

Imię Ferdynand pochodzi z germańskiego “ferd(fried)” – “pokój” i “nand” – “odważny”, “śmiały”. Jest to natura twórcza obdarzona dużym poczuciem humoru. Dobry doradca, kochający rodzinę i dom.

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy: Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia innych. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Sulimir to imię pochodzenia słowiańskiego. Mężczyzna o tym imieniu jest prostolinijny, kocha prawdę i sprawiedliwość. Lubi doradzać i służyć innym pomocą. Jest wrażliwy na piękno.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, , http://www.album.nowytarg.pl, http://www.e-teatr.pl, KS Warta, Teatr Wielki / Cyryl, Archiwum Akt Nowych / fotopolska , Archiwum MPK

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz