Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 29 MAJA

Pomnik Mickiewicza lata 1960-70  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Bliźniąt

Dzień Drukarza

Osoby urodzone 29 maja odznaczają się dużymi zdolnościami i szerokimi zainteresowaniami. Cechuje je zbytnia pewność siebie, czym nie zawsze zyskują sobie sympatię otoczenia. Miewają skłonności do kłótni, co w dużym stopniu wynika z ich niecierpliwości.

Cytaty na dziś:

– Cokolwiek potrafisz zrobić, albo marzysz, że potrafisz zacznij to robić. Geniusz, siła i magia tkwią w odwadze. Goethe
– Nie ze mną ten numer, Brunner! (Andrzej Szypulski, scenarzysta filmu Stawka większa niż życie)
– Najlepsze są wizyty krótkie. Isokrates

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1444 Rajcy miasta Poznania nadają grunt w mieście Mikołajowi z Szamotuł altaryście w poznańskim kościele parafialnym.

Hołd pruski w Poznaniu, tablica Foto: poznan.blox.pl1493 Hołd wielkiego mistrza krzyżackiego Hansa von Tieffena przed królem Janem Olbrachtem w zamku poznańskim.

Zgodnie z traktatem toruńskim z 1466 roku mistrzowie zakonu krzyżackiego byli zobowiązani m.in. do składnia przysięgi wierności królom polskim, co czynili z wielka niechęcią. Pierwszy hołd składali dwaj mistrzowie Kazimierzowi Jagiellończykowi. Natomiast trzeci, po objęciu władzy przez Jana Olbrachta w 1492 roku.

Jan Olbracht przebywał na poznańskim zamku od 15 marca do grudnia 1493 roku. 21 maja do stolicy Wielkopolski przybył wielki mistrz Jan von Tieffen i osiem dni później w sali gotyckiej poznańskiego zamku klęcząc przed 34-letnim królem wypowiadał słowa przysięgi.

30 maja na ścianie Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła odsłonięto tablice upamiętniającą to wydarzenie.

1960 W Poznaniu odsłonięto pomnika Adama Mickiewicza na placu jego imienia.

Pomnik Mickiewicza lata 1960-70 Foto: fotopolska

Pomnik Adama Mickiewicza, lata 1960-70, fot: fotopolska

1987 (piątek) Z dzienników Krystyny Kofty … na wzgórzu Przemysława, oczywiście w Poznaniu umawiałam się z trzema facetami równocześnie i razem z Lotą, moją zwariowaną przyjaciółką, obserwowałyśmy, który będzie czekał najdłużej i co będzie się działo, czy dojdzie do „interakcji”.

Jednym z tych facetów był dla dowcipu Jonasz, wtedy jeszcze Janusz [Kofta]. Pamiętam, jak chodził nerwowo, paląc fajkę i patrzył na dwóch podobnych. Zresztą czekał najdłużej. [Źródło: Krystyna Kofta, Monografia grzechów, Z dziennika 1978-1989]

2012 Otwarcie nowego dworca kolejowego.

To ważny dzień dla Poznania i dla polskiej kolei – mówił prezydent Bronisław Komorowski, który przyjechał na otwarcie nowego dworca.

Na dworzec można wejść od godz. 16, jako pierwsi nową budynek mogli zobaczyć dziennikarze, ludzie związani z koleją i przedstawiciele lokalnych władz. Jest 10 kas, windy, ruchome schody, a także elektroniczne wyświetlacze przy każdym z peronów, pokazujące najbliższe pociągi, jakie będą z nich odjeżdżać. Jest też duża tablica przyjazdów i odjazdów pociągów w holu głównym. Działają już pierwsze sklepy, kioski i kawiarnie.

Nowy dworzec PKP Foto: Trigranit

ZDARZYŁO SIĘ 29 MAJA

1339 W Krakowie zmarła Aldona-Anna, żona Kazimierza Wielkiego. Pochowano ją w katedrze wawelskiej.

1453 Zdobycie Konstantynopola przez Turków. Upadek Cesarstwa Bizantyjskiego.

1500 Zmarł Bartolomeo Diaz – portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei.

1630 Urodził się Karol II Stuart, syn Karola I, który został skazany na śmierć przez Cromwella. W 1630 Karol II został królem Anglii i zakończył w ten sposób okres Republiki.

1734 Poddał się Gdańsk, w którym przez cztery miesiące bronił się Stanisław Leszczyński, oczekując na pomoc Francji. Senatorowie wierni dotychczas Leszczyńskiemu złożyli przysięgę Augustowi.

Stanisław Leszczyński, obraz Jean Baptiste van Loo

Stanisław Leszczyński, obraz Jean Baptiste van Loo, fot: wikipedia

1792 Zakończył obrady Sejm Wielki (Sejm Czteroletni), podczas którego uchwalono Konstytucję Trzeciego Maja.

1901 W Dreźnie odbyła się premiera „Manru”, opery Ignacego Jana Paderewskiego.

1917 Urodził się John Fitzgerald Kennedy, amerykański polityk, prezydent USA w latach 1961-63. Zginął w zamachu 22 listopada 1963 roku.

1919 Charles Strite opatentował toster.

1928 Fritz von Opel w swoim eksperymentalnym samochodzie uzyskał prędkość 200 km/h.

1932 W Warszawie otwarto uroczyście Instytut Radowy. Obecni byli Maria Skłodowska-Curie oraz prezydent Ignacy Mościcki.

1945 Urodził się Gary Brooker, wokalista, pianista i współzałożyciel brytyjskiej grupy Procol Harum. Nagrał także kilka płyt solowych.

1948 Podpisanie w Warszawie układu o przyjaźni i współpracy między Polską i Bułgarią.

1952 W Grecji przyznano kobietom prawo wyborcze.

1953 Nowozelandzki himalaista Sir Edmund Hillary i jego Szerpa, słynny Tenzing Norgay, jako pierwsi osiągnęli szczyt najwyższej góry świata Everestu. Wiadomość o tym dotarła do Brytyjczyków 2 czerwca, w dniu koronacji królowej Elżbiety II i wielu uważało to za dobry omen.

1954 Powstał Studencki Teatr Satyryków (STS).

1956 Rozpoczął działalność krakowski kabaret „Piwnica pod Baranami”.

1959 Urodził się Rupert Everett, aktor amerykański.

1960 Otwarty został IV port handlowy – Kołobrzeg.

1960 “Cathy’s Clown” Everly Brothers nr 1 w USA.

1961 Urodziła się Mellisa Etheridge, wokalista amerykańska (Never Enough)

1967 W Pruszkowie urodziła się Magdalena Pańkowska czyli Shazza, piosenkarka. W latach 90. gwiazda nurtu disco-polo.

1970 Na 1 miejscu amerykańskiej listy przebojów – „American Woman” w wykonaniu zespołu The Guess Who.

1974 Sejm uchwalił ustawę o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność państwa za rentę.

1976 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Love Hangover” – Diana Ross.

1977 Odbył się pierwszy koncert grupy Warsaw. Po roku zmieniła nazwę na Joy Division.

http://www.youtube.com/watch?v=qHYOXyy1ToI

1979 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Hot Stuff” – Donna Summer.

1982 Lista Przebojów Programu Trzeciego, notowanie 6. Pierwsza trójka: 1 – When The Smoke Is Going Down – Scorpions, 2 – Paranoja jest goła – Maanam, 3 – 51 – TSA

1985 Tragedia na Heysel w Brukseli przed finałowym meczem Juventus – Liverpool (1:0) o Puchar Europy. Podczas zamieszek wywołanych przez chuliganów zginęło 38 osób. UEFA wykluczyła kluby angielskie z europejskich pucharów na 5 lat.

1985 W Teatrze Współczesnym w Warszawie zadebiutowała Katarzyna Figura.

1993 Nothing Else Matters – Metallica – Nr 1 w 536. notowaniu LP3.

1995 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Have You Ever Really Loved A Woman” Bryan Adams. Nagranie pochodzi z filmu „Don Juan De Marco” i było nominowane do Oscara.

1990 Utworzenie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – EBOR z siedzibą w Londynie. Ministrowie finansów 41 państw oraz przedstawiciele komisji EWG (obecnie Unii Europejskiej) i Europejskiego Banku Inwestycyjnego podpisali w Paryżu akt założycielski. Banku.

1993 Prezydent Lech Wałęsa rozwiązał parlamentu przy jednoczesnym utrzymaniu prowizorium rządów Hanny Suchockiej do czasu nowych wyborów.

1998 Zmarł Philip L. Carret – założyciel funduszu Pioneer. Żył 102 lata, W 1928 r. założył The Pioneer, czwarty fundusz powierniczy w historii USA, którego prezesem był przez 55 lat, Nazywano go „Guru giełdy”.

Imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Bogusław, Maksym

Łacińsko-hebrajskie imię Magdalena oznacza osobę wywodzącą się z Magdali, czyli “miasta ryb”. Magdalena jest osobą pracowitą i skrupulatną. Posiada umysł zdolny do rzeczowej, naukowej analizy. Chętnie przewodzi innym i lubi narzucać swoją wolę.

Teodozja jest kobietą wszechstronną, łatwo przystosowującą się do zmieniających się okoliczności. Lubi zmiany, zwłaszcza towarzyskie. Posiada zdolności literackie i muzyczne. Jest bardzo uczciwa.

Imię Bogusław ma rodowód słowiański. Jest człowiekiem szczerym i bardzo pracowitym. Często poświęca się zawodowi nauczyciela. Przez całe życie pracuje nad sobą, doskonali swoje metody pedagogiczne. Cieszą go sukcesy wychowawcze. Jest dobrym mężem i przykładnym ojcem.

Imię Maksym pochodzi od łacińskiego “maximus” – “największy”. Osoby o tym imieniu bywają z reguły szczęśliwe – mają udane małżeństwo, zdolne dzieci, osiągają wiele w pracy zawodowej. Potrafią błyszczeć w towarzystwie, są lubiane i chętnie zapraszane przez przyjaciół.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska, , Trigranit, poznan.blox.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz