Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 28 MAJA

Stary Rynek 1941  Foto: Bildarchiv Foto Marburg

28 MAJA Słońce w znaku Bliźniąt

– Święto narodowe Armenii: Dzień Niepodległości. (1918)
– Święto narodowe Azerbejdżanu: Dzień Niepodległości. (1918)
– Święto narodowe Etiopii (1991)

Osoby urodzone 28 maja mają szerokie zainteresowania naukowe i artystyczne. W osiągnięciu sukcesów pomaga im bardzo dobra pamięć. Sympatię otoczenia zawdzięczają swojej szlachetności i łagodnemu usposobieniu.

Cytaty na dziś:

– Można doznać szczęścia nie będąc szczęśliwym. Wolter
– Odrzucanie zasad to także zasada. Jean Paul Sartre (1905 – 1980)
– Staremu różaniec, a młodemu dziewczyna. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1815 Do Poznania wkroczyły wojska pruskie pod komendą gen. Thümena.

W roku 1815 po wojnach napoleońskich Poznań ponownie znalazł się w rękach pruskich. Do miasta wkroczyły oddziały pod dowództwem gen. von Thümena, w Poznaniu stacjonował wtedy 19 Pułk Piechoty, a władze wojskowe nie miały łatwego zadania, gdyż realizowały także zadania porządkowe i policyjne.

Jego imię nosił Fort IIa (Thümen) – znajdujący się na Chartowie. Położony jest na terenie Osiedla Czecha. Jest jednym z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Zbudowany został w latach 1887–1890, w drugim etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 5 innymi fortami. Komunikację z kaponierami zapewniały korytarze w przeciwskarpie. W forcie dziś odbywają się zbiórki I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Poznańskich Kryptologów Hufca ZHP Poznań-Wilda im. Jana Kasprowicza.

Wnętrze Fortu 2a Foto: wikipedia

1921 W Poznaniu zostały otwarte pierwsze ogólnopolskie targi, które dały początek Międzynarodowym Targom Poznańskim (I-sze Międzynarodowe Targi: 3-10.V.1925).

Poznań nie był jedynym miastem ubiegającym się o prawo do organizowania targów ogólnopolskich. Już na początku 1920 r. zostały zorganizowane targi w Gdańsku. W rywalizacji z Gdańskiem zwyciężył jednak Poznań.

Władze rządowe udzieliły poparcia Poznaniowi, m.in. z uwagi na dogodne położenie miasta – zarówno w stosunku do Śląska, jak i w stosunku do Wybrzeża oraz Warszawy i okręgu łódzkiego, oraz na dobre połączenie komunikacyjne z najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi w kraju i za granicą, tradycje handlowe i wystawiennicze, a także stosunkowo wysoki poziom cywilizacyjny miasta i regionu.

Nie ulega też wątpliwości, że zamierzano jednocześnie dać wyraz uznania dla społeczeństwa wielkopolskiego za jego zasługi w walce z naporem germanizacyjnym.

Pierwsze Targi Poznańskie odbyły się w dniach od 28 maja do 5 czerwca 1921 r . Były one instytucją miejską, której władzę stanowił magistrat oraz Rada Miejska Poznania. Głównie z uwagi na zbyt słabe powiązania gospodarcze między poszczególnymi dzielnicami Polski, Targi miały charakter imprezy regionalnej, bowiem znakomitą większość wystawców stanowiły firmy wielkopolskie i pomorskie. Z czasem, w miarę postępu procesów integracyjnych gospodarki, Targi stawały się imprezą ogólnokrajową. Dopiero piątym, odbytym w maju 1925 r., rząd nadał charakter targów międzynarodowych.

Na podstawie: Henryk Sitarek, Międzynarodowe Targi Poznańskie (1921-1978), KMP, nr 2/1978

Panorama Poznania w czasie trwania targów w 1910r. U dołu zdjęcia fragment ekspozycji górnośląskiej. Fot. Udo Mertens

Panorama Poznania w czasie trwania targów w 1910r. U dołu zdjęcia fragment ekspozycji górnośląskiej. Fot. Udo Mertens, fot: fotopolska.eu

1929 W Poznaniu urodził się Leszek Herdegen, aktor, kierownik literacki teatru, literat. Przyjaciel Sławomira Mrożka. Uczestnik powstania warszawskiego. Zmarł w 1980 r.

Do jego popularności przyczyniły się role filmowe, m.in. te zagrane w Nieznanym (1964), Faraonie (1965) i Potopie (1974). Pojawiał się też w serialach, takich jak Polskie drogi (1976-77) czy Życie na gorąco (1978).

Znany jest jako wykonawca „Pieśni o małym rycerzu” – ballady, którą zaśpiewał w serialu Przygody pana Michała. Grany przez niego w serialu Stawka większa niż życie (1967–68) por. von Vormann powiedział słynne hasło o kasztanach na placu Pigalle, które potem weszło do potocznego języka polskiego.

ZDARZYŁO SIĘ 28 MAJA

1513 W Krakowie w drukarni Floriana Unglera wydano pierwszą książkę w języku polskim. Był to Raj duszny Biernata z Lublina.

1660 W Osnabrueck w Niemczech urodził się późniejszy król Wielkiej Brytanii Jerzy I (1714-1727), pierwszy władca z Dynastii Hanowerskiej.

1738 Urodził się Joseph Ignace Guillotin, lekarz francuski, autor wniosku o ustanowienie jednolitego sposobu wykonywania kary śmierci. Mimo protestów Guillotina przyrząd do wykonywania wyroków, wprowadzony ustawą z 1792 roku, nazwano gilotyną.

Pierwszą osobą ściętą na gilotynie 25 kwietnia 1792 był rabuś, który grasował na traktach – Nicolas J. Pelletier. Najsłynniejszymi osobami straconymi na gilotynie byli król Ludwik XVI, królowa Maria Antonina, Georges Danton i ten, który sam był w znacznym stopniu odpowiedzialny za terror rewolucyjny – Maksymilian Robespierre.

1759 Urodził się brytyjski mąż stanu William Pitt Młodszy. W 1783 mając 24 lata, został najmłodszym premierem Wielkiej Brytanii.

1871 Upadek Komuny Paryskiej.

1917 Urodził się Leonid Teliga, żeglarz, lotnik, dziennikarz. W latach 1967-69 odbył samotny rejs dookoła świata na jachcie „Opty”. Zmarł 21 maja 1970 roku.

1920 Powstała Narodowa Partia Robotnicza. Była organizacją o orientacji prawicowej, opartą na ideach solidaryzmu narodowego. Powstała z połączenia wielkopolskich organizacji robotniczych.

1929 W Paryżu odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza.

1939 Urodził się Wojciech Karolak, organista, kompozytor i aranżer jazzowy.

1940 Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza (około 5 tys. ludzi) wzięła udział w walkach o Narvik w Norwegii, największy port wywozowy rudy szwedzkiej. Polacy walczyli z niemiecką piechotą górską na półwyspie Ankenes.

1942 Rozpoczęto reglamentację cukru w USA.

1944 Urodziła się Gladys Knight, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka nagrań, liderka grupy Gladys Knight And The Pipes. Nagrywała wraz z zespołem The Pips, a jej największe przeboje to: “I Heard It Through The Grapevine” (1967), “Take Me In Your Arms And Love Me” (1967) oraz “Help Make It Through The Night” (1972). W 1989 roku wykonała temat do „Licence To Kill”, filmu z serii przygód Jamesa Bonda.

1955 Na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów utwór „Unchained Melody” w wykonaniu Roya Hamiltona. Późnej piosenkę wykonywali też inni muzycy, m.in. Henry Bellafonte, znalazła się także w soundtracku filmu „Uwierz w ducha” z Patrickiem Swayze i Demi Moore.]

1961 W Londynie z inicjatywy brytyjskiego prawnika Petera Benensona utworzono organizację Amnesty International w celu obrony więźniów politycznych w Hiszpanii, RPA, Afryki i na Węgrzech. Obecnie AI udziela pomocy prawnej więźniom politycznym we wszystkich państwach świata. W roku 1977 AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

1962 Urodził się Roland Gift, wokalista brytyjskiej grupy Fine Young Cannibals. Wcześniej śpiewał w grupach bluesowych i punkowych.

1964 W Jerozolimie w czasie pierwszej sesji Palestyńskiego Kongresu Narodowego powołano Organizację Wyzwolenia Palestyny.

1968 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Mrs. Robinson” – Simon & Garfunkel.

1968 W Melbourne urodziła się w Australii Kylie Minogue, piosenkarka i aktorka.

1972 W Paryżu w wieku 77 lat zmarł książę Windsor, znany wcześniej jako Edward VIII, król Anglii, który abdykował dla kobiety.

1974 Odbyła się premiera filmu „Nie ma mocnych” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Film był kontynuacją „Samych swoich”, i prezentował losy dwóch rodzin zabużańskich – Karguli i Pawlaków, osadników na Dolnym Śląsku, którzy po latach szukają męża dla swej wnuczki, by zdobyć następcę do swojego gospodarstwa.

1975 Urodziła się Iwona Petry, aktorka. Wystąpiła w filmie „Szamanka” oraz serialu „Na dobre i na złe”.

1979 Podpisanie układu o przystąpieniu Grecji do Wspólnot Europejskich.

1987 Zachodnioniemiecki pilot-amator Mathias Rust wtargnął w przestrzeń powietrzną Związku Radzieckiego i następnie wylądował na Placu Czerwonym w Moskwie. Jego samolot nie został wykryty przez radziecką obronę przeciwlotniczą.

1997 W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie żony prezydenta Jolanty Kwaśniewskiej z przebywającym w Warszawie Michaelem Jacksonem. Następnie gwiazdor muzyki pop złożył wizytę w Ratuszu. Z prezydentem stolicy Marcinem Święcickim podpisał list intencyjny dotyczący budowy w Warszawie Rodzinnego Parku Rozrywki. Z planów nic nie wyszło.

1998 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „The Boy Is Mine” – Brandy & Monica.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „It Feels So Good” – Sonique; UK Top Album: „The Greatest Hits” – Whitney Houston.

Imieniny obchodzą: Jaromir, Wilhelm, Augustyn, Emmanuel

Augustyn to osoba ambitna o wielkim temperamencie. Jest bardzo wrażliwy, uczuciowy i twórczy. Bardzo ceni dom i rodzinę. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Emanuel to biblijne imię pochodzące z hebrajskiego “immanu-“el” – “Bóg z nami”. Osoby o tym imieniu są szlachetne, dobre i inteligentne. Mają inklinacje do zgłębiania tajemnic wiary, życia i śmierci. Są lubiane i cieszą się powszechnym szacunkiem.

Jaromir jest człowiekiem dobrym, zaradnym i postępowym. Nie rzuca słów na wiatr, jest zasadny, solidny i punktualny. Lubi towarzystwo, chętnie bierze udział w przyjęciach; nie urządza ich jednak u siebie, ponieważ jest osobą oszczędną.

Imię Wilhelm wywodzi się z germańskiego i oznacza chęć, opiekę, pomoc. Mężczyzna o tym imieniu jest wrażliwy, ambitny, szlachetny i szczery. Przeważnie jest osobą wykształconą, często zostaje lekarzem. Jest predysponowany do przewodniczenia innym, nie znosi gdy ktoś narzuca mu swoje zdanie. Lubi dyskutować na tematy z pogranicza życia i śmierci. Fascynuje go przepowiednia na temat końca świata.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, Bildarchiv Foto Marburg

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz