Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 27 MARCA

Scena na Piętrze  Foto: facebook / Fundacja Tespis

27 MARCA Słońce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Teatru Obchodzony od roku 1959 dla upamiętnienia pierwszego festiwalu „Teatru Narodów”, który odbył się w Paryżu w roku 1957. „Teatr jest oknem otwartym na nierzeczywistość”. Karol Čapek
Angola – Dzień Zwycięstwa
Birma – Święto Sił Zbrojnych

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 27 marca swoim zachowaniem potrafią stworzyæ fałszywy obraz własnego charakteru. Z jednej strony są mądrzy i właściwie rozumieją życie, potrafią też wiele spraw przewidzieć i uniknąć dzięki temu zaskoczenia. Zanim podejmą jakieś działania wcześniej badają grunt, potem posuwają się niezwykle ostrożnie. Najczęściej mają z góry założone cele i przez znaczną część swojego życia dążą do ich realizacji.

Imieniny obchodzą: Lidia, Jan, Ernest, Ernesta

Cytaty na dziś:

– Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa. Demokryt z Abdery (ok. 460 – 370 p.n.e.)
– Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej niż przyrzekł. Konfucjusz (właśc. Kong Qiu, zw. także Kongfuzi 551 – 479)
– Prawo Murphy’ego: Doświadczenie to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1824 Król pruski Fryderyk Wilhelm III wydał dekret o powołaniu sejmów prowincjonalnych w prowincjach nie pruskich, w tym w Poznańskiem.

1863 Ukazał się ostatni numer „Tygodnika Poznańskiego”.

Ostatni numer Tygodnika Poznańskiego, 27 marca 1863

Dezydery Chłapowski jako oficer sztabowy Napoleona Foto: wikipedia1879 Zmarł generał Dezydery Chłapowski, żołnierz napoleoński, powstaniec, reformator rolnictwa wielkopolskiego.

W miejsce stosowanej dotąd trójpolówki wprowadził czteropolowy płodozmian norfolski. Sprowadził i upowszechnił nowoczesne maszyny rolnicze. Unowocześnił też hodowle zwierząt, wprowadził dotąd nieznane rasy owiec, koni i bydła.

Rewolucyjna wówczas koncepcja rolnicza Chłapowskiego zakładała również przekonstruowanie krajobrazu, przede wszystkim poprzez wprowadzenie gęstej sieci zadrzewień śródpolnych. Zadrzewienia te miały spełniać nie tylko zasadniczą funkcję wiatrochronów, lecz również wiele innych – ekonomicznych (np. produkcja drewna, miodu), biologicznych (schronienie i miejsce występowania zwierząt dziko żyjących) oraz estetycznych.

Rozsądne zarządzanie majątkiem i jego gospodarcze sukcesy szybko przyniosły mu nie tylko znaczne dochody, ale również renomę.

Pomimo swojej surowości i ultrakatolickich poglądów, które zniechęcały do niego wielu liberałów, jego dokonania sprawiły, że był osobą powszechnie poważaną, o dużym wpływie na społeczność Wielkopolski.

Napoleon ranny pod Ratyzboną, mal. C. Gautherol. Chłapowski, w mundurze szwoleżera, widoczny po prawej

Napoleon ranny pod Ratyzboną, mal. C. Gautherol. Chłapowski, w mundurze szwoleżera, widoczny po prawej

1890 Z inicjatywy dyrektora Banku Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych w Poznaniu – Józefa Kusztelana w Poznaniu powołano spółkę budowlaną „Pomoc”.

Naród SobieDo spółki przystąpiło wkrótce potem wiele osób wywodzących się nie tylko z Poznania i Wielkopolski, ale też z Królestwa Polskiego i Galicji.

Na liście członków Pomocy znalazł się m.in. Stefan Cegielski i wybitna aktorka Helena Modrzejewska, co jest zrozumiałe, bowiem spółdzielnia stawiała sobie również inne – poza czysto mieszkaniowymi – cele. Chciała popierać – poprzez subwencje – polską kulturę, udzielając finansowego wsparcia Teatrowi Polskiemu z Poznania. Trwało to nieprzerwanie aż do 1939 roku.

Dotacje na wspieranie kultury pochodziły z zysków za dzierżawę postawionych przez spółkę budynków targowych i hotelu Victoria. Przez kilka kolejnych lat, aż po przełom XIX i XX stulecia, ruch spółdzielczości mieszkaniowej na terenie zaboru pruskiego przybrał na sile. Idąc za udanym przykładem Poznania, zaczęto powoływać do życia spółdzielnie w innych większych miastach, m.in. w Rawiczu (1904), Lesznie (1905), Gnieźnie, Grudziądzu, Brodnicy, Chojnicach, Tczewie, Szamotułach, Inowrocławiu.

Powstanie spółki spowodowało także inicjatywę, by na dziedzińcowej elewacji Teatru Polskiego dodać napis: Naród sobie”.

Teatr Polski 1955-1958

Teatr Polski 1955-1958 Foto: J. Myszkowski / PTTK Zakład Wytw. Fotowidokówek Wrocław / fotopolska

1919 Rada Ludowa w Poznaniu podjęła decyzję o spolszczeniu 160 nazw ulic w mieście.

1959 W Szamotułach urodziła się Maria Pasło-Wiśniewska, ekonomistka, bankowiec i polityk, w latach 2005-2007 poseł na Sejm, kandydatka na prezydenta Poznania.

Maria Pasło - Wiśniewska Foto: http://mariawisniewska.pl/Ukończyła Szkołę Podstawową nr 54 im. Jana Kasprowicza, maturę zdała w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Następnie skończyła studia ekonomiczne w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz studia podyplomowe w latach 1989-1990 w Kellog School of Management na Northwestern University w Chicago.

Dwukrotnie znalazła się na liście dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych kobiet Europy, ogłaszanej przez “Wall Street Journal”. W 2003 trafiła na listę “25 Stars of Europe” tygodnika “Business Week”.

W 2005 uzyskała mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu poznańskim. W wyborach samorządowych w 2006 była kandydatką PO na prezydenta Poznania. W pierwszej turze zajęła drugie miejsce za dotychczasowym prezydentem Ryszardem Grobelnym, w drugiej turze przegrała z nim, otrzymując 41,17% głosów.

1970 Zmarł Jerzy Koller, krytyk literacki, historyk sztuki, jedna z charakterystycznych postaci życia kulturalnego międzywojennego Poznania.

Do Poznania przeniósł się  w 1920 r, objął wtedy stanowisko kustosza (później również wicedyrektora) Muzeum Wielkopolskiego (obecnego Muzeum Narodowego). Jednocześnie nawiązał współpracę z “Dziennikiem Poznańskim”. Współpraca ta zacieśniła się z biegiem czasu, przetrwała przez całe międzywojnie w postaci artykułów, felietonów i recenzji z przedstawień w teatrach poznańskich.

Wszystkie premiery teatralne, jakie odbyły się w latach 1920 -1939, zostały przez sumiennego sprawozdawcę, a świetnego znawcę teatru zanotowane i omówione w żywych, wykwintnym stylem, doskonałą polszczyzną pisanych sprawozdaniach.

Ich zbiór stanowi pełną dokumentację życia teatralnego stolicy Wielkopolski, gdyż Koller systematycznie notował wszystkie ważniejsze wydarzenia – premiery, gościnne występy, zmiany obsady, nazwiska reżyserów, scenografów, wykonawców ról.

Niegdyś jego recenzje stanowiły ulubioną lekturę wielu miłośników teatru, na ich osądy czekali z niepokojem aktorzy, z za- interesowaniem – ludzie związani z teatrem. Dziś dają przejrzysty obraz życia teatralnego Poznania, są cennym przyczynkiem do dziejów sceny narodowej. [Kronika Miasta Poznania 1/71]

1975 Urodził się  Radosław Elis, aktor, szerszej publiczności znany z roli  Mirka Złotopolskiego w popularnej telenoweli

W 1998 r. ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 1998-2001 aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Obecnie pracuje w Teatrze Nowym w Poznaniu. W 2011 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki przyznawanym przez redakcję Głosu Wielkopolskiego.

Radosław Elis w spektaklu Firma w Teatrze Nowym Foto: Bartłomiej Jan Sowa / mat. prasowe

1979 Dokładnie 27 marca 1979 roku po raz pierwszy widzowie najmniejszej wówczas sceny w Wielkopolsce zasiedli w krzesłach, by obejrzeć poznańską premierę spektaklu pt. „Śnieg” Stanisława Przybyszewskiego. W przedstawieniu wystąpili: Grażyna Barszczewska, Barbara Wrzesińska, Ryszard Barycz, Leszek Teleszyński. Spektakl wyreżyserował Marek Wilewski.

Scena na Piętrze – to to tutaj przez lata gościły największe gwiazdy polskiej sceny teatralnej, filmowej i estrady. Odbyło się kilkanaście prapremier światowych, kilkadziesiąt premier polskich i poznańskich. Scena nie miała nigdy stałego zespołu aktorskiego, a jej wieloletnim kierownikiem jest Romuald Grząślewicz. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku przeszła gruntowną modernizację.

Scena na Piętrze

2007 W wypadku samochodowym pod Nowym Tomyślem zginął Wojciech Drabowicz, polski śpiewak operowy (baryton)

Śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego. W 1989 zadebiutował w Teatrze Wielkim w Poznaniu w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. W 1990. wygrał konkurs Belvedere w Wiedniu, który otworzył mu drogę wspaniałej, lecz krótkiej kariery. Występował na wielu scenach operowych i salach koncertowych u boku sławnych śpiewaków, m. in. Placido Domingo. Za rolę tytułową w “Królu Rogerze” Szymanowskiego Drabicz został uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą kreację operową sezonu 1999/2000. (ur. 1966).

ZDARZYŁO SIĘ 27 MARCA

1352 Zmarł Spycimir Leliwita, założyciel Tarnowa, polityk i wierny Łokietkowi mąż stanu, popierający jego walkę o zjednoczenie państwa polskiego.

1378 Zmarł Grzegorz XI, [Pierre R Beaufort], ostatni francuski papież (1370-78).

1513 Hiszpan Juan Ponce de Leon odkrył Florydę.

1713 Hiszpanie utracili Menorkę i Gibraltar.

1796 Zaczęła się kariera Napoleona Bonaparte. Tego dnia przejął on dowództwo nad republikańską armią francuską walczącą na froncie włoskim.

1871 Miał miejsce pierwszy międzypaństwowy mecz rugby. Szkocja pokonała Anglię 1 : 0.

1897 W Chicago urodziła się Gloria Swanson, amerykańska aktorka. Jej ojciec był pochodzenia szwedzkiego, matka Adelaide Klonoski polskiego, tym samym Gloria Swanson stoi na czele historii kina niemego obok innej Polki, Poli Negri, która była jej wielką rywalką.

1901 Urodził się Carl Barks, amerykański rysownik, scenarzysta filmów animowanych. Autor disnejowskich komiksów z “kaczymi” bohaterami, twórca takich postaci jak Sknerus McKwacz, Bracia Be, Diodak czy Goguś Kwabotyn, “założyciel” miasta Kaczogród oraz organizacji Młodych Skautów (zm. 2000).

1914 W Brukseli dokonano pierwszej udanej transfuzji krwi.

1927 Miała miejsce pierwsza transmisja radiowa hejnału z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie.

1933 Reginald Gibson & Eric William Fawcett odkryli polietylen.

1937 W Rotterdamie oficjalnie otwarto stadion Feyenoordu.

Stadion Feyenordu Foto: http://www.feyenoord.nl

1942 Urodził się Michael York, angielski aktor (Kabaret, Trzej Muszkieterowie,  Morderstwo w Orient Expresie).

1945 Ella Fitzgerald & Delta Rhythm Boys nagrali “It’s Only a Paper Moon”.

1945 Władze radzieckie rozpoczęły aresztowania 16 przywódców polskiego podziemia.

1957 W Opolu urodził się Krzysztof Pieczyński, aktor znany z takich filmów jak „Krzyk” czy z serialu „Na dobre i na złe”.

1957 Otwarcie w Paryżu festiwalu Teatrów Narodów. W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru

1958 CBS ogłosiło produkcję nagrań w technice Stereo.

1960 Urodziła się Jennifer Grey, aktorka (Dirty Dancing); córka Joela Grey’a.

1964 Pierwsza prawdziwa piracka rozgłośnia radiowa, Radio Caroline zaczęła nadawać w Anglii.

1965 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Stop! In The Name of Love” – The Supremes.

1968 W katastrofie lotniczej zginął Jurij Gagarin, pierwszy kosmonauta.

12 kwietnia1961 dokonał pierwszego w świecie lotu po orbicie okołoziemskiej (apogeum 327 km, perigeum 181 km) dokonując jednego okrążenia w czasie 108 minut. Rozpoczął tym samym erę podboju kosmosu. Zginął w katastrofie lotniczej w czasie lotu testowego. Według oficjalnego komunikatu władz wypadek zdarzył się w niewyjaśnionych okolicznościach, gdy samolot wracał do bazy po pomyślnie zakończonych próbach.

Park i pomnik Gagarina na Winogradach Foto: T. Dworek

1972 Premiera filmu „Podróż za jeden uśmiech”, jedną z głównych ról zagrał Filip Łobodziński, obecnie dziennikarz i tłumacz.

1971 Urodziła się Mariah Carey, amerykańska piosenkarka (Love Takes Time, Hero).

1973 Jerry Garcia, gitarzysta grupy The Grateful Dead, został zatrzymany w New Jersey za przekroczenie szybkości. W jego samochodzie znaleziono kokainę i LSD. Musiał zapłacić 2000$ grzywny.

1973 W Piasecznie urodził się Agnieszka Dygant, polska aktorka teatralno-filmowa. Znana z ról w serialach telewizyjnych Na dobre i na złe, Fala zbrodni oraz Niania.

1979 Eric Clapton poślubił Patti Boyd, byłą małżonkę Georga Harrisona. To ona była inspiracją do napisania utworu “Layla”. Małżeństwo przetrwało 9 lat.

1984 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Footloose” – Kenny Loggins. Było to tytułowe nagranie z obrazu z udziałem Kevina Bacona, nominowane również do Oscara.

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Lean On Me” – Club Nouveau. To kompozycja Billa Withersa, w jego wykonaniu w 1972 roku spędziła na topie amerykańskiej listy przebojów trzy tygodnie.

1992 The Unforgiven – grupy Metallica numerem 1 w 527 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

Imieniny obchodzą: Lidia, Jan, Ernest, Ernesta

Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego, oznacza „Bóg łaskaw”. Jan jest dobry, sprawiedliwy, pracowity, szanuje kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Ioannes, ang. John, niem. Johann, hiszp. Juan, wł. Giovanni.

Przysłowia:

„Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

„Patrzaj, jak wiele imion masz z jednego Jana: Janusza, i Hanusa, Iwana i Isztwana, Janka, Jaśka, Jasinka, Jacha i Jasiątko; jeden ród: wołek, ciołek, krówka i cielątko”.

Lidia to lidyjka, czyli mieszkanka Lidii, krainy w Azji Mniejszej. Lidia odznacza się wszechstronnymi zdolnościami i zrównoważonym charakterem. W działaniu jest zdecydowana i wytrwała. Nie brakuje jej odwagi cywilnej. W stosunku do otoczenia jest skryta i nieufna.

Ernest, w języku niemieckim „ernestus” oznacza powagę, zapał, walkę, imię germańskie. Ernesta / Ernest jest osobą niezwykle otwartą o wielkim sercu. Zawsze stara się wszystko zrozumieć po swojemu w związku z czym trudno jest ją do czegokolwiek przekonać. Jest bardzo zdolna i nawet niekiedy pracowita, jednak jest to zbyt mało aby sprostać jej wygórowanym ambicjom. Lubi wygodne życie i dalekie podróże. Ulubionym kolorem Ernesty / Ernesta jest żółty a zwierzątkiem tygrys.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, http://www.feyenoord.nl, http://mariawisniewska.pl/, Bartłomiej Jan Sowa / mat. prasowe, facebook / Fundacja Tespis, fotopolska, J. Myszkowski / PTTK Zakład Wytw. Fotowidokówek Wrocław / fotopolska, Kronika Miasta Poznania, nr 3 1970 - wikipedia, T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz