Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 25.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

25 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Światowy Dzień Powolności

Lektura Dantego przy winie, spokojne zwiedzanie zabytków, spacery po Rzymie z wyłączonym telefonem komórkowym – to tylko niektóre z przedstawionych we Włoszech propozycji świętowania obchodzonego po raz kolejny Światowego Dnia Powolności.

Dzień ten proklamowali zwolennicy życia bez pośpiechu i stresu, którzy podobnie, jak w innych krajach, mają własne stowarzyszenie.

Światowy Dzień Powolności obchodzony jest w dwustu miastach we Włoszech i innych krajach Europy oraz w Nowym Jorku. Szef włoskiego stowarzyszenia o nazwie Sztuka Powolnego Życia Bruno Contigiani wyjaśnił: “Naszym celem jest krzewienie idei, że unikając pośpiechu i stresu można poprawić jakość życia poszczególnych osób, pracowników i wszystkich obywateli”.

Przypomniał on jednocześnie “dekalog” spokojnego życia: nie denerwować się stojąc w kolejce i wykorzystać spędzony w niej czas na przyjemną rozmowę, wstać pięć minut wcześniej, by przygotować się bez pośpiechu i spokojnie zjeść śniadanie, nie używać w SMS- ach skrótów i symboli, czytać więcej gazet i mniej oglądać telewizję.

W Rzymie do obchodów Dnia Powolności przyłączyły się władze administracyjne proponując zwiedzanie mniej znanych zabytków, spotkania na placach, gry w szachy przy kawie.

Władze Mediolanu wystosowały z tej okazji apel do mieszkańców: “odzyskajcie wasz czas, wasze życie i wasze zdrowie; zatrzymajcie się i zobaczcie, jak piękne jest wasze miasto”.

Na mediolańskich placach rozdawane są ulotki z “dekalogiem powolności”. W jednym z barów przez całą noc będą czytane arcydzieła literatury włoskiej. Fragmenty utworów Dantego zaprezentuje były minister kultury, znany krytyk sztuki Vittorio Sgarbi.

Włoskie media podkreślają, że obchody Dnia Powolności mają w Italii wyjątkowy charakter, bo to właśnie w tym kraju narodził się popularny już w wielu krajach ruch Slow Food i związana z nim swoista “ideologia” celebrowania wykwintnej kuchni, unikania barów szybkiej obsługi i żywności masowej produkcji.

Człowiek urodzony 25 lutego zwraca wielką uwagę na stronę zewnętrzną, nosi maskę konwencjonalizmu i dopiero przy bliższym obcowaniu można poznać jego prawdziwą naturę. Jest niezwykle wrażliwy – skłonny jest do pesymizmu. Zawód jego bywa nieraz podwójny. Potrafi zręcznie dostosowywać się do warunków, tak że w życiu zawodowym osiąga zazwyczaj niezłe rezultaty. Posiada równie dobre zdolności czysto teoretyczne jak i praktyczne – może więc być doskonałym buchalterem, kierownikiem zakładów, zarządzającym składami, domami, pracownikiem państwowym – jak i uczonym, zagłębiającym się w abstrakcyjnych dociekaniach. Największe powodzenie może jednakże osiągnąć we wszelkich dziedzinach sztuki, zwłaszcza muzyki, do czego okazuje zdolności.

Patronem dnia jest św. Cezary z Nazjanzu, pustelnik (330-369).

Imieniny obchodzą: Bogusz, Maciej, Marek, Cezary, Donata, Wiktor, Modest

Przysłowie: Kto upił się winem, otrzeźwieje, ale kto upił się bogactwem, trzeźwy nie będzie nigdy. Przysłowie afrykańskie

Cytat: Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia.” Stanisław Jerzy Lec.

Prawo Murpy’ego: Prawdopodobieństwo spotkania osoby znajomej wzrasta, kiedy znajdujemy się w towarzystwie osoby, z którą nie chcemy by nas widziano.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1839 Na łamach poznańskiego Tygodnika Literackiego ukazała się pierwsza w literaturze polskiej recenzja pieśni Stanisława Moniuszki. Młodego kompozytora potraktowano życzliwie. Tygodnik Literacki, Tygodnik Literaturze, Sztukom Pięknym i Krytyce Poświęcony, czasopismo społeczno-literackie o zasięgu ogólnopolskim wydawane w Poznaniu 1838-1845 (przejściowo 1842-1843 w Lesznie i Wrocławiu). Pismo, początkowo konserwatywne, po 1840 związane było z postępowymi ugrupowaniami demokratycznymi. Popularne w całym kraju, wpłynęło na ożywienie życia kulturalnego i literackiego, rozwijało dążenia niepodległościowe. Z Tygodnikiem Literackim współpracowali m.in.: J. Moraczewski, K. Libelt, H. Kamieński, E. Dembowski. W Tygodniku Literackim drukowali swe utwory J. Słowacki i Z. Krasiński. W końcowym okresie program pisma zbliżył się do ideologii chrześcijańskiego socjalizmu utopijnego. W szczytowym okresie nakład Tygodnika Literackiego wynosił 2 tys. egzemplarzy.

1885 Urodził się Józef Kostrzewski – archeolog, jeden z założycieli Uniwersytetu w Poznaniu. Był twórcą poznańskiej szkoły archeologicznej, prowadził wykopaliska w Biskupinie. 25 lutego 1965 profesor otrzymał tytuł doctora honoris causa swojego macierzystego Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Zdarzyło się 25 lutego

50 Cesarz rzymski Klaudiusz przyznał Agrypinie Młodszej tytuł Augusty i nadał jej rodzinnemu miastu Kolonii status kolonii rzymskiej.

1397 Powstanie Związku Jaszczurczego w Prusach przeciwko rządom wielkich mistrzów krzyżackich.. W 1454 Związek wypowiedział posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi i poddał Prusy Polsce.

1570 Królowa Anglii Elżbieta I została ekskomunikowana przez papieża Piusa V. Tym aktem papież zwolnił jej poddanych z lojalności wobec królowej. Był to ostatni taki przypadek, kiedy papież postąpił tak wobec rządzącego monarchy.

1634 W bitwie pod Smoleńskiem król Polski Władysław IV Waza rozbił oblegające twierdzę oddziały rosyjskie.

1831 Bitwa pod Olszynką Grochowską. Zginęło 7300 polskich obrońców i 9400 nadciągających żołnierzy rosyjskich. Było to największe militarne wydarzenie Powstania Listopadowego.

1842 Urodził się Karol May, jeden z najpopularniejszych pisarz niemieckich. Autor powieści przygodowych z Dzikiego Zachodu “Winnetou”, “Old Surehand”, “Old Firehand”.

1941 Urodził się reżyser Feliks Falk, twórca „Wodzireja” i „Samowolki”.

1942 Generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o sformowaniu polskiej 1-szej Dywizji Pancernej w Szkocji pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.

1943 Urodził się George Harrison, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań i producent filmowy, jeden z czterech członków grupy The Beatles

1948 W wyniku przewrotu władze w Czechosłowacji objęli komuniści.

1950 Polska: Ogłoszenie akcji ostrej walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu.

1956 Na zamkniętym posiedzeniu XX zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Chruszczow przedstawił referat potępiający kult jednostki. Miał on decydujący wpływ na osłabienie totalitarnego charakteru reżimu we wszystkich krajach demokracji ludowej, wywołując tzw. „odwilż”.

1957 Amerykański legendarny muzyk rock and rolowy Buddy Holly i jego zespół Crickets nagrali na pierwszej sesji utwór “That`ll Be That Day”.

1957 Skandynawskie linie lotnicze SAS jako pierwsze wprowadziły regularne loty pasażerskie w strefach szczególnego zimna nad biegunem północnym.

1964 Polska: Wprowadzenie obowiązku 3-letniej pracy absolwentów szkół wyższych.

1965 Urodził się Krzysztof Ibisz, polski prezenter telewizyjny.

http://www.youtube.com/watch?v=0983TihD5lc

1978 Trzy pierwsze miejsca na liście najpopularniejszych utworów w USA zajmowały nagrania “Stayin’ Alive”, “How Deep Is Your Love” i “Night Fever” – wszystkie w wykonaniu Bee Gees.

http://www.youtube.com/watch?v=n5cC8KJO2Z4

1983 Australijska grupa Men At Work otrzymała Grammy za najlepszy debiut roku.

1984 U2 rozpoczęli pierwsze duże tournee po USA.

1991 Szefowie dyplomacji i ministrowie obrony sześciu państw członkowskich Układu Warszawskiego podpisali dokumenty o rozwiązaniu struktur wojskowych tego paktu. Tym samym stracił ważność Układ o Współpracy, Przyjaźni i Pomocy Wzajemnej z 14 maja 1955 r.

1995 Numerem 1 amerykańskiej listy przebojów “Take A Bow” Madonny. Nagranie spędziło na topie 7 tygodni. Współkompozytorem utworu jest Babyface.

http://www.youtube.com/watch?v=bhCH13MfIrs

1998 Otwarto pierwszy legalny dom publiczny w Szwajcarii.

1998 Unia Europejska skrytykowała wprowadzenie przez USA ustawy pozwalającej rządowi zbierać i kontrolować adresy internetowe obywateli.

1999 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Angel of Mine” – Monica; US Top Album: “Baby One More Time” – Britney Spears.

http://www.youtube.com/watch?v=TbShDn9Gvo8

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Whole Again” – Atomic Kitten; UK Top Album: “No Angel” – Dido.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz