Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 24.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

24 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Święto Narodowe Estonii. Rocznica proklamowania niepodległości w 1918 r.

Człowiek urodzony 24 lutego jest oddany życiu towarzyskiemu. Chętnie świadczy innym przysługi i poświęca się dla przyjaciół. Wzajemnie też jego przyjaciele darzą go uznaniem i chętnie pomagają w przejściach życiowych. Czuły, wrażliwy – oddany jest miłości i chętnie ugania się za rozrywkami. Najczęściej okazuje jakieś zdolności artystyczne, jest wielkim zwolennikiem sztuki a szczególnie teatru. Dzisiejsze urodziny dają dwa zupełnie różne typy. Jeden – to człowiek przeciętny, bierny, obojętny, niczym nieprzejmujący się i trwający w apatii. Drugi – bystry i zdolny, przejęty jest pragnieniem pomagania innym i potrafi obarczyć się wielką odpowiedzialnością, skoro może w ten sposób stać się pożyteczny dla społeczeństwa. Wówczas okazuje najlepsze cechy swego charakteru, ale jednocześnie ogarnia go obawa, aby nie dopuścił się jakichś pomyłek brzemiennych w skutki. Nieraz też nie potrafi się długo utrzymać na osiągniętej wyżynie.

Patronem dnia jest Marek Marconi, zakonnik (1480-1510). Posiadał dar prorokowania.

Imieniny obchodzą: Izabela, Polikarp, Roman, Damian, Marek, Maciej, Sergiusz

Cytat dnia: Być zakochanym – nieprzyzwoicie przeceniać różnicę między jedną kobietą a drugą. Stanisław Jarzyna

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1874 W Poznaniu powstało Towarzystwo Akcyjne „Ogród Zoologiczny”. Początek poznańskiego ZOO.

1937 Odbył się w Poznaniu I Ogólnopolski Zjazd Przeciwżebraczy.  Uczestniczyli w nim przedstawiciele blisko 60 gmin, dzieląc się swymi doświadczeniami w zwalczaniu żebractwa i postulując nowe rozwiązania np. wprowadzenie ustawowego zakazu udzielania datków w gotówce i karania nie tylko osób żebrzących, które przyjmują datek, ale i tych, które datek wręczają. W Polsce, na przełomie XVI i XVII w., żebractwo było zalegalizowane. Każdy żebrak miał założoną przez władze miejskie kartotekę, będącą swoistym zezwoleniem na zbieranie datków. Poza granicami miasta uprawnienie to traciło moc. W ten sposób ilość żebrzących była regulowana i dostosowana do wielkości aglomeracji. W okresie międzywojennym obowiązywało w Polsce rozporządzenie Prezydenta RP z 1927 roku o zwalczaniu włóczęgostwa i żebractwa, karząc te wykroczenia aresztem do jednego miesiąca. Dodatkowo żebraków i włóczęgów zdolnych do pracy można było umieszczać w domach pracy przymusowej.

1940 W Kraju Warty ustalono godzinę policyjną dla ludności polskiej (20:00-6:00).

1941 W Sosnowcu zmarł Emil Zegadłowicz, poeta, prozaik, dramatopisarz. Inicjator i współzałożyciel grupy literackiej “Czartak”, autor ballad “Powsinogi beskidzkie”, powieści “Zmory”, “Motory” oraz nieukończonego dramatu “Domek z kart”. W latach 1929-1931 mieszkał w Poznaniu, pracując jako kierownik literacki Teatru Polskiego, doradca Księgarni św. Wojciecha, redaktor czasopism.

1965 Przy ulicy Starołęckiej w Poznaniu otwarto Technikum Samochodowe i zasadniczą szkołę zawodową.

Zdarzyło się 24 lutego

1296 Papież Bonifacy VIII wydał bullę “Clericis laicos”. Pod karą ekskomuniki zakazywał władzom świeckim opodatkowywania Kościoła, a duchowieństwu zabraniał płacenia jakichkolwiek danin bez zgody papieża.

1343 Król Polski Kazimierz Wielki zawarł pokój z książętami zachodniopomorskimi. Bogusławem V, Barnimem IV i Warcisławem IV.

1530 Karol V został koronowany w Bolonii na Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego przez papieża Klemensa VII. Był to zarazem ostatni przypadek, gdy papież koronował władcę na tron cesarski.

1582 Papież Grzegorz XIII ogłosił Bullę Papieską. Wprowadzała ona kalendarz gregoriański, który zastąpił kalendarz juliański.

1704 Zmarł Marc-Antoine Charpentier, francuski kompozytor. Twórca licznych oratoriów, między innymi “In nativitatem Domini nostri Jesus Christi canticum”, “Judicium Salomonis”, kantat, mszy.

1802 Urodził się Fiodor Inoziemcew – rosyjski lekarz, założyciel i redaktor “Moskiewskiej gazety medycznej”; jego imieniem nazwano krople do dziś stosowane przy bólach brzucha.

1804 Francuz Nicolas Appert otworzył w Paryżu pierwszy w świecie sklep, w którym sprzedawał wyprodukowaną w swojej pracowni żywność w butelkach – prototyp dzisiejszych konserw.

1848 W Londynie ukazał się Manifest Komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa.

1854 Po raz pierwszy użyto w USA pocztowego znaczka perforowanego. Po raz pierwszy znaczki pocztowe zostały wprowadzone przez Biuro Pocztowe Francoisa Velayera w Paryżu w 1653 roku. Były one wybijane na kwitach opłaty pocztowej. Pierwszym znaczkiem perforowanym był Penny Red, który pojawił się w obiegu w lutym 1854 roku. Pomysłodawcą był Henry Archer, który w 1847 roku zbudował pierwszą maszynę do perforacji. Maszyna robiła tylko nacięcia wzdłuż boków znaczka. Pod koniec 1848 roku Archer udoskonalił konstrukcję i maszyna była w stanie wybijać w papierze rzędy małych dziurek. Pierwsze przyklejane znaczki pocztowe wydrukował James Chalmers w swojej drukarni w Dundee w sierpniu 1834 roku. 2 X 1839 roku Chalmers posłużył się jednym ze swoich dwupensowych znaczków, wysyłając list do sekretarza Głównego Urzędu Pocztowego. Był to pierwszy list z naklejonym znaczkiem przesłany drogą pocztową. Pierwszymi znaczkami pocztowymi, które pojawiły się w obiegu były tzw. Penny Blacks i Twopenny Blues. Oficjalnie zostały wypuszczone przez Główny Urząd Pocztowy 6 V 1840 roku.

1871 John Muray wydał w Londynie dzieło Karola Darwina „O pochodzeniu człowieka”.

1885 Urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz “Witkacy”, pisarz malarz, filozof, twórca teorii “czystej formy”. Autor dramatu “Szewcy”, powieści “Nienasycenie”, malarskich kompozycji fantastyczno-symbolicznych i portretów. Zmarł śmiercią samobójczą 18 września 1939 roku.

1887 Paryż i Bruksela zostały pierwszymi w świcie stolicami połączonymi kablem telefonicznym.

1920 Pierwszą mowę wygłosiła Lady Astor, pierwsza kobieta w brytyjskim parlamencie.

1928 Decyzją prezydenta RP utworzono Bibliotekę Narodową.

1933 Nakręcono pierwszy w Polsce, w pełni udźwiękowiony film “Każdemu wolno kochać”.

1938 W zakładach Du Ponta w Arlington wyprodukowano po raz pierwszy nylon. W pierwszej kolejności użyto go do wyrobu nici dentystycznych.

1950 Urodziła się Martyna Jakubowicz, wokalistka polska znana m.in. z piosenki „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”.

1954 Premiera filmu “Piątka z ulicy Barskiej”. Reżyseria Aleksander Ford, scenariusz Kazimierz Koźniewski.

1955 Urodził się Steven Jobs, współzałożyciel Apple Computer.

1969 Do Gdyni powrócił ze swego ostatniego rejsu M/S “Batory”. Pod polską banderą pływał 33 lata.

1973 Amerykańska grupa The Byrds zagrała swój pożegnalny koncert w Passaic w stanie New Jersey.

1976 Album „Greatest Hits” grupy The Eagles została pierwszą platynową płytą w historii fonografii. Kupiło go 12 milionów fanów.

1981 Brytyjski następca tronu książę Walii Karol ogłosił swoje zaręczyny z Dianą Spencer.

1992 Pobrali się Kurt Cobaine, lider grupy Nirvana i Courtney Love, liderka grupy Hole.

1998 Elton John z rąk królowej brytyjskiej Elżbiety II otrzymał szlachecki tytuł “Sir”.

1999 NATO rozpoczęło naloty na Jugosławię, które trwały przez 3 miesiące. Chodziło o powstrzymanie czystek etnicznych dokonywanych przez serbskich żołnierzy na Kosowskich Albańczykach.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Amazed” – Lonestar; US Top Album “Supernatural” – Santana.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Stutter” – Joe & Mystikal; US Top Album “Hot Shot” – Shaggy.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “World Of Our Own” – Westlife; UK Top Album: “The Very Best Of” – Sting & The Police.

http://www.youtube.com/watch?v=vHNXYL2qeZc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz