Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 24.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

24 KWIETNIA Słońce w znaku Byka

Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim – obchodzony z inicjatywy Parlamentu Europejskiego dla upamiętnienia rocznicy masakry Ormian w 1915 roku

Armenia – Dzień Upamiętnienia Ludobójstwa

Izrael – Dzień Niepodległości

Niger – Dzień Narodowej Zgody

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji

Urodzeni 24 kwietnia to osoby o twardym charakterze, pewne siebie i zdyscyplinowane. Choć nie ulegają emocjom, bywają jednak pobudliwe i agresywne. Nie zmieniają szybko zdania, są uparci, a z wiekiem mogą się w nich ujawniać skłonności despotyczne.

Imieniny obchodzą: Aleksy, Aleksander, Erwin, Feliks, Grzegorz.

Aleksander jest osobą inteligentną, otwartą na wszelkie nowości i zmiany. Lubi wygodne życie, pełne przygód, rozkoszy i przyjemności. Czasami oddają się lenistwu. Jest pogodny, elokwentny i oczytany.

Imię Feliks pochodzi od łacińskiego słowa o tym samym brzmieniu, które znaczy “szczęśliwy”, “przynoszący szczęście”. Jednak mężczyźni o tym imieniu nie zawsze są szczęśliwi. Bywają niestali, niesłowni i przewrażliwieni. Posiadają krytyczny umysł, lecz nie zawsze się nim kierują, gdyż są na to zbyt uczuciowi. Lubią ładne stroje, wykwintną kuchnię i dalekie podróże. Cenią życie rodzinne.

Imię Grzegorz pochodzi z greckiego i oznacza osobę szybką, zręczną, a także gorliwą i pilną. Grzegorz ma niezwykłą osobowość: szlachetny, uczuciowy, dobry, inteligentny. Wyróżnia się eleganckim sposobem zachowania, chociaż nie zabiega o to. Lubi bogate życie, sute przyjęcia i eksponowane towarzystwo. Często popada w materialne zależności od różnych osób bądź instytucji. Życia rodzinnego prawie nie prowadzi, żonę traktuje jako konieczność, gdyż naprawdę ceni wolną miłość.

24 Kwietnia Kościół Katolicki wspomina: św. Egberta, św. Eufrazję, św. Pelletiera, św. Iwo, św. Melitusa

Patronem dnia jest św. Jerzy, rycerz (tak mówi na jego temat tradycja) i męczennik w czasach Dioklecjana (na przełomie III i IV w.). jest źródłowych przekazów o jego życiu i śmierci. Niemniej jego kult rozwinął się już bardzo wcześnie, najpierw w Kościele Wschodnim, a później także w Kościele Zachodnim. Kościół Powszechny obchodzi święto Męczennika 23 kwietnia.

Cytaty:

Bardzo trudno wywieść ludzi w pole, jeśli je dobrze znają. Alfred Polgar

Bóg przy następnym potopie posłuży się nie wodą, lecz papierem. William Faulkner

Ludzkie umiłowanie fantazji bywa dziś zaspokajane zazwyczaj przez statystyków i buchalterów. George Hancock

Masz głowę, miejże i rozum. Przysłowie ludowe

Głupota nie zawsze czyni złym, złość zawsze czyni głupim. Francoise Sagan

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1252 Książę Przemysł I wydał przywilej dla biskupa poznańskiego Bogufała II, w którym obdarzył całkowitymi wolnościami mieszkańców wsi biskupich i kapitulnych w zamian za odstąpione ziemie kościelne z terenu parafii św. Marcina i św. Wojciecha, przeznaczone na lokację miasta Poznania.

Już znacznie wcześniej teren dzisiejszego Poznania był gęsto zasiedlony, o czym może świadczyć m.in. istnienie trzech pobliskich parafii. Na prawym brzegu Warty, na Ostrowie Tumskim wznosił się gród książęcy, katedra, za wyspą – Śródka (osada targowa mająca być może prawa miejskie), Komandoria z kościołem św. Jana Jerozolimskiego, przy którym byli Joannici, Ostrówek. Na lewym brzegu Warty były trzy osady z kościołami: św. Wojciecha (należącym pierwotnie do księcia, w 1252 r. przekazanym biskupowi poznańskiemu), św. Gotarda (należącym do biskupa, od 1244 r. byli przy nim Dominikanie) oraz św. Marcina (należącym do kapituły katedralnej poznańskiej).

1866 Do Poznania przybył nowo mianowany arcybiskup książę Mieczysław Halka Ledóchowski. Swoje rządy rozpoczął od zakazu śpiewania pieśni „Boże coś Polskę”.

1870 Urodził się Leon Padlewski – bakteriolog, profesor Uniwersytetu w Poznaniu. Specjalista w zakresie mikrobiologii lekarskiej i serologii, jeden z najlepszych znawców epidemiologii dżumy i durów.

1880 (sobota) „Gazeta Polska” i „Dziennik Poznański” rozpoczynają druk noweli Henryka Sienkiewicza „Za chlebem”.

1908 Urodził się Józef Gosławski, polski rzeźbiarz i medalier. Ważniejsze dzieła: pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, pomnik ofiar obozu w Żabikowie pod Poznaniem, 5 zł – moneta obiegowa z wizerunkiem rybaka, 10 zł – moneta obiegowa z wizerunkiem Mikołaja Kopernika (zm. 1963). W roku 1947 został zatrudniony jako zastępca profesora w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu – powierzono mu kierownictwo Katedry Rzeźby w Metalu. Poznał tam studentkę PWSPP, Wandę Mankin, z którą ożenił się 25 września 1948. Zamieszkali wówczas przy ul. Promienistej, a pracownia rzeźbiarska znajdowała się przy ul. Szamarzewskiego. 5 sierpnia 1948 urodziła się ich pierwsza córka – Bożena Stefania. Na początku lat 50. w ówczesnej Polsce zintensyfikowano wdrażanie doktryny socrealistycznej, szczególnie w dydaktyce. Reorganizacją zostały objęte wyższe uczelnie artystyczne w związku z czym Gosławski – mający przed wojną styczność m.in. z środowiskami artystycznymi Rzymu – został z PWSSP zwolniony. W 1952 twórcę wybrano na stanowisko prezesa Okręgu Poznańskiego ZPAP, którą to funkcję pełnił przez dwie kadencje. 1955 rzeźbiarz został odznaczony Medalem 10-lecia Polski Ludowej(odznaczenie to zostało zaprojektowane przez niego samego w 1954[24]). W 1956 z rodziną przeprowadził się do Warszawy na Saską Kępę, gdzie w ramach spółdzielni mieszkaniowej Kolektyw powstały domy szeregowe z pracowniami.

radjo poznan - stacja nadawcza - ulica bukowska rok 19271927 W Poznaniu uruchomiono regionalną rozgłośnię Polskiego Radia. Radiostacja Poznań była trzecią stacją uruchomioną w Polsce, po Warszawie I i Krakowie. W chwili uruchomienia działała z mocą 1,5 kW, na częstotliwości 868 kHz. Miała zasięg 100 km. Faktycznie spółka radiowa w Poznaniu prawo do nadawania miała już od 1925 roku, ale jako subkoncesjonariusz Polskiego Radia. PR przejęło Poznań w roku 1927. 24 kwietnia 1927 roku punktualnie o godzinie 17.00 radio Poznań przemówiło: “Halo, halo, Radio Poznań, fala 270,3 m, Warszawa fala 1111, Kraków fala 422.” Stacja nadawcza radia Poznań znajdowała się przy ul. Bukowskiej, w miejscu istnienia dzisiejszego konsulatu Federacji Rosyjskiej. Pierwsze studio nadawcze znajdowało się w budynku Arkadii przy Placu Wolności 11 (obecnie empik). Ledwie radio rozpoczęło działalność, a już na antenie pojawiły się poruszające odbiorców słuchowiska, między innymi Robinson Cruzoe. Nie brakowało audycji kulturalnych, a Poznań jako pierwszy wprowadził do programu radiowego dni narodowe poświęcone kulturze, gospodarce i polityce różnych krajów. Sto tysięcy słuchaczy – szacuje się, że tyle właśnie osób codziennie słuchało tych audycji po pierwszym roku działania radia. A dzień zaczynali od gimnastyki porannej, potem, uczyli się języków obcych – obie audycje to absolutna nowość w polskiej radiofonii. Cała Polska przeżywała radjo poznan - studio radiowe - rok 1927zradiofonizowaną w Poznaniu Obronę Częstochowy (z Potopu), a tysiące kibiców sportowych przylepionych do głośników po raz pierwszy w Polsce słuchało bezpośredniej transmisji meczu piłkarskiego. Grały: Warta Poznań i Philips Eidhoven (5:2 dla Warty). Radio spełniało wiele oczekiwań swoich słuchaczy – dlatego wiele było pionierskich przedsięwzięć. Także po raz pierwszy w dziejach naszej radiofonii nadano z Katedry na Ostrowie Tumskim transmiję nabożeństwa ( anegdota głosi, że to podniosłe wydarzenie poprzedziła reklama – Najtaniej i najlepsze świece kupić można u Alfreda Okoniewicza na ulicy Tęczowej).

Dzieje autonomicznej, wielkopolskiej radiofonii zakończyły się w pazdzierniku 1933 roku. Od tego czasu Radio Poznańskie jest częścią Polskiego Radia S.A. w Warszawie.

3 września 1939 roku, o północy, Polskie Radio Poznań zamilkło…

(na podstawie: dobroni.pl)

1929 Profesor Józef Mikułowski-Pomorski, chemik i polityk, rektor SGGW został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

1945 Po przerwie wojennej rozpoczęto zajęcia na Uniwersytecie Poznańskim.

1993 Zmiana nazwy Polskiego Radia Poznań na Radio MERKURY.

ZDARZYŁO SIĘ 24 KWIETNIA

1573 Zostały sformułowane “Artykuły Henrykowskie”. Stanowiły prawne ujęcie podstawowych zasad ustroju szlacheckiej Rzeczypospolitej.

1731 Zmarł Daniel Defoe, pisarz angielski, prekursor nowożytnej powieści, najbardziej znany jako autor “Robinsona Crusoe”. (ur. 1660).

1792 Claude-Joseph Rouget de Lisle skomponował Marsyliankę (“La Marseillaise”).

1800 Powstała Library of Congress – Biblioteka Kongresu USA. Na pierwszy zakup książek przeznaczono 5 000 $.

1833 Amerykanie Jacob Evert i George Dulty opatentowali syfon.

1854 Austriacki książę, następca tronu Franz Joseph I poślubił Elżbietę, powszechnie znaną jako Sissi.

1886 Urodził się Zygmunt Aleksander Klemensiewicz, fizyk jądrowy, taternik i alpinista. Zbudował elektrodę szklaną, był autorem pierwszego polskiego przewodnika taternickiego.

1888 Założono firmę Eastman Kodak.

1897 William Price (Wash Star) został pierwszym reporterem akredytowanym przy Białym Domu.

1901 Stan Nowy Jork wprowadził obowiązek zaopatrzenia samochodów w tablice rejestracyjne, na tablicy miały znajdować się inicjały właściciela o rozmiarach większych niż 10 centymetrów.

1904 Urodził się Willem de Kooning, amerykański malarz pochodzenia holenderskiego. Stał się inspiracją dla walijskiej grupy rockowej Manic Street Preachers, która poświęciła mu trzy piosenki: Interiors (Song For Willem de Kooning), His Last Painting (o artyście cierpiącym na chorobę Alzheimera) i Door to the River (utwór zatytułowany jak jeden z obrazów de Kooninga). (zm. 1997).

1908 Urodził się Józef Gosławski, polski rzeźbiarz i medalier. Ważniejsze dzieła: pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, pomnik ofiar obozu w Żabikowie pod Poznaniem, 5 zł – moneta obiegowa z wizerunkiem rybaka, 10 zł – moneta obiegowa z wizerunkiem Mikołaja Kopernika (zm. 1963).

1934 Urodziła się Shirley MacLaine, właściwie MacLean Beaty amerykańska aktorka. Zdobywczyni Oscara, znana z wielu, popularnych ról filmowych oraz z wiary w reinkarnację. Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego.

1938 Urodziła się Zofia Nasierowska, polska fotografik.

http://www.youtube.com/watch?v=wVboksnyvsw

1939 Urodził się Ricky Owens, wokalista grupy The Temptations w latach 1971-72.

1942 Urodziła się Barbara Streisand, amerykańska aktorka i piosenkarka. Grała m.in. w filmach “Funny girl”, “Hello, Dolly”, “Narodziny gwiazdy”, reżyserowała “Yenti”. Otrzymała dwa Oscary, pięć nagród Emmy i siedem razy Grammy.

http://www.youtube.com/watch?v=kmuF3jiufww&feature=related

1942 Zmarła Lucy Maud Montgomery, kanadyjska powieściopisarka. Autorka powieści dla młodzieży, szczególną popularność zyskały przygody Ani (Ania z Zielonego Wzgórza, 6 dalszych powieści) oraz Emilki (Emilka ze Złotego Nowiu).

http://www.youtube.com/watch?v=v7astBsG3Qo&feature=related

1949 W Wielkiej Brytanii zakończyło się racjonowanie słodyczy i czekolady, które zostało wprowadzone podczas II Wojny Światowej. Dzieci nie posiadały się ze szczęścia:-).

1950 W Kaliszu urodził się Jerzy Kryszak, polski aktor, kabareciarz.

1952 W Polsce wprowadzono kartki na cukier i mydło.

1952 Urodził się Jean-Paul Gaultier, francuski projektant mody. Lubił szokować, projektując np. spódnice dla mężczyzn, oparte na szkockich strojach ludowych. W jego pokazach brali udział niekonwencjonalni modele, „puszyste” kobiety i mocno wytatuowani mężczyźni. Jest autorem kostiumów do wielu znakomitych filmów, takich jak Kika (Pedro Almodóvar, 1993), Miasto Zaginionych Dzieci (Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet, 1995) czy też Piąty element (Luc Besson, 1997). Jego projektami zachwyciła się Madonna, która w strojach jego projektu występowała podczas trasy koncertowej The Blond Ambition World Tour w 1990 roku. W 1993 powstał kwiatowo-orientalny damski zapach Jean Paul Gaultier Classique, we flakonie w kształcie kobiecego korpusu, okrytego zmysłowym gorsetem. Trzy lata później ukazał się męski zapach Le Male, którego buteleczka również miała kształt korpusu, tym razem męskiego, muskularnego.

1954 Urodził się Michael Moore, amerykański reżyser filmowy. Jest przeciwnikiem globalizacji, dużych korporacji, przemocy związanej z bronią, wojny w Iraku, George’a W. Busha i amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej.

http://www.youtube.com/watch?v=-b37A7K1Tvg&feature=related

1956 Urodził się Pol Brennan, współtwórca irlandzkiej grupy folkowej Clannad.

http://www.youtube.com/watch?v=PpiJECA2MCE

1961 Zadebiutował w studio nagraniowym Bob Dylan. Zagrał na harmonijce ustnej w piosence “Midnight Special” Harry’ego Belafonte. Otrzymał za to 50$. i

http://www.youtube.com/watch?v=S1TKUk9nXjk

1962 Przekazano pierwszy sygnał telewizyjny przez satelitę. Naukowcy z MIT doprowadzili do odbicia promienia nośnego od orbitującego balonu Echo I, dzięki czemu można było zaobaczyć przekazany obraz (słaby, ale można było rozpoznać kontury)

1977 Urodził się Eric Balfour, amerykański aktor. Zagrał w serialach: Buffy: Postrach wampirów (1997), Jezioro Marzeń (1998), Sześć stóp pod ziemią (Six Feet Under, 2001-2003) jako Gabriel Dimas, przyjaciel Claire, 24 godziny (2007), W kontrowersyjnym melodramacie kanadyjskim Seks to nie wszystko (Lie with Me, 2005) wystąpił nagi i w stanie erekcji.

1981 Firma komputerowa IBM wprowadziła na rynek pierwszy komputer osobisty IBM-PC. Mikrokomputery bardzo szybko zyskały na popularności i w ciągu kilku lat na rynku pojawiło się wiele klonów IBM-PC.

1981 Prezydent Ronald Reagan zniósł embargo na dostawy zboża do Związku Radzieckiego. Zakaz wydał w grudniu 1979 roku Jimmy Carter, gdy Związek Radziecki rozpoczął zbrojną interwencję w Afganistanie.

1982 Na antenie „trojki” zadebiutowała lista przebojów prowadzona przez Marka Niedźwiedzkiego. Nr 1 Pierwszego wydania – I’ll Find My Way Love – Jon And Vangelis.

1984 Jerry Lee Lewis ożenił się po raz szósty. Jego nową żoną została 22-letnia wówczas Kerrie McCarver.

1992 David Bowie ożenił się z somalijską modelką Iman.

1994 Podczas wspólnego kongresu Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno – Demokratycznego dokonano zjednoczenie obu partii i utworzono Unię Wolności.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz