Stare Miasto

Kalendarium Poznańskie 22 Marca

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

Słońce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Wody – obchodzony od 1993 roku, ustanowiony podczas “szczytu” Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r
Dzień Ochrony Bałtyku – ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 roku.
Laos – Dzień Partii Ludowej
Portoryko – Dzień Emancypacji

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 22 marca są przedsiębiorczy, mają bystry umysł i duże pokłady energii. Cechuje ich jednak zmienność ocen, wątpliwość i niepewność życiowa. W kontaktach międzyludzkich wykazują drażliwość i gwałtowność. To dość niespójny zestaw cech, zważywszy, że w gruncie rzeczy są optymistycznie nastawieni do życia. Silnie akcentują swoją niezależność.

Patronem dnia jest św. Benvenuto, biskup diecezji Osimo (Włochy). Swoim przykładem i oddziaływaniem zreformował życie kleru, które wcześniej uległo znacznemu zeświecczeniu. Zmarł w opinii świętości w 1283 r.

Kościół czci także w dniu dzisiejszym św. Zachariasza, papieża (741-752).

Cytaty na dziś:
– Jakkolwiek byś próbował usiąść, żeby coś napisać, siądziesz i napiszesz coś całkiem innego. Wasilij Rozanow
– Do nieba żywcem będzie wzięty, kto pozna wszystkie kobiet wykręty. Przysłowie
– Ludzie używają słów tylko po to, by ukrywać swoje myśli. Voltaire .
Prawo Murphy’ego: Spadają tylko rzeczy najdelikatniejsze.
Liczby: 437 dni 17 godzin 58 minut 16 sekund przebywał w kosmosie Walerij Poljakow. (rekord)

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1797 Urodził się Wilhelm I Hohenzollern, od 1861 król Prus, 1871-1888 cesarz Rzeszy Niemieckiej. Wilhelm I nosił także tytuł księcia Poznania.

O miłości przyszłego cesarza do polskiej arystokratki swego czasu plotkowała cała arystokratyczna Europa. Wielka, acz niespełniona miłość do Elizy Radziwiłłówny, stała się „sprawą polityczną”, w którą zaangażowało się kilka dworów europejskich. Jak to zwykle bywa, polityka i racja stanu położyły kres tej miłości… Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Macieja Brzezińskiego.

Kazimierz Kantak1824 Urodził się Kazimierz Kantak, działacz polityczny, reprezentant interesów Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Od 1862 r. poseł do parlamentu pruskiego, gdzie broniąc spraw polskich zyskał miano przywódcy reprezentacji narodowej. Działał też w Towarzystwie Pomocy Naukowej, Centralnym Towarzystwie Gospodarczym i Związku Spółek Zarobkowych.

Był wielkim miłośnikiem Tatr i czynnie wspierał założone w 1873 r. Towarzystwo Tatrzańskie, co upamiętniono nadając zwężeniu Doliny Kościeliskiej w Tatrach miano Bramy Kantaka.

1848 W Poznaniu ukazał się pierwszy numer „Gazety Polskiej”, dziennika redagowanego m. in. przez Hipolita Cegielskiego.

Gazeta Polska numer 1 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1873 Urodził się  Adam Ferdynand Karwowski profesor dermatologii i wenerologii Uniwersytetu Poznańskiego, lekarz, pierwszy kierownik Kliniki Dermatologicznej Szpitala Miejskiego w Poznaniu.

Adam Karwowski Foto: genealogia.okiem.plOd 1921 do śmierci kierował Kliniką Dermatologiczną Szpitala Miejskiego. W 1925 na Zjeździe Lekarzy i Przyrodników Polskich w Warszawie wyraził swoją niechęć do polityki kas chorych.

Był redaktorem naczelnym “Nowin Lekarskich”, dziekanem Wydziału Lekarskiego UP, współzałożycielem Związku Lekarzy Państwa Polskiego, a także wiceprezesem i członkiem honorowym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Budynek przy ul. Skarbowej 9 (obecnie ul. Taczaka, siedziba Okręgu Wielkopolskiego Związku Lekarzy Państwa Polskiego), nazywany był Domem Lekarskim im. Adama Karwowskiego. W 1934 umieszczono na tym budynku nieistniejącą już dziś tablicę pamiątkową.  W 1973 na budynku Szpitala Miejskiego im. J. Strusia umieszczona została tablica upamiętniająca Adama Karwowskiego.

1927 Z Nowego Kurjera: Naprawianie szyn tramwajowych. Dzisiaj rano rozpoczęto prace około naprawy szyn tramwajowych przy ulicy 27 grudnia u wylotu ulicy Sew. Mielżyńskiego.

Nowy Kurjer 1927 Foto: Wielkopolska Biblioteka CyfrowaAresztowanie włamywacza: Sprawca włamania wykonanego onegdaj przy ulicy Św. Wojciecha został aresztowany. Jak stwierdzono jest nim dezerter Jaśniewski. Część skradzionych pieniędzy i reczy odebrano.

Śmierć pod kołami samochodu: w sobotę pomiędzy godziną 4-5 po poł. przy ulicy Ogrodowej przejechany został przez samochód 4-letni Marjan Matuszak, zamieszkały u rodziców przy ulicy Franciszka Ratajczaka 26-27. Nieszczęśliwego chłopca w stanie bardzo ciężkim przewieziono do szpitala miejskiego. Mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej Matuszak około godziny 20 zmarł wskutek odniesionych ran.

Reklama Nowy Kurjer marzec 1927 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1968 Urodził się Edyta Król-Leszczyńska, dziennikarka Telewizji Poznań.

Zmarła na raka w 2007 roku. Z poznańską telewizją związana była od 1994 roku. Wcześniej pracowała w Radiu RMI, gdzie przygotowywała autorskie audycje “Filmowy wieżowiec” oraz “Co w filmie zagrało”. Była jedną z najpopularniejszych prezenterek i dziennikarek w TVP Poznań. Zajmowała się przede wszystkim kulturą. Była autorką takich programów jak: “Poznański Informator Kulturalny”, “Zoom”, “Wielkopolskie klany”. Przygotowywała reportaże i wywiady.

ZDARZYŁO SIĘ 22 MARCA

1457 Biblia Gutenberg’a stała się pierwszą wydrukowaną książką.

strona Biblii Guttenberga Foto: wikipedia

1733 Joseph Priestly wynalazł zwęgloną wodę (woda sodowa).

1786 Urodził się Joachim Lelewel, historyk, numizmatyk i bibliotekarz. Działacz Towarzystwa Patriotycznego, członek Rządu Narodowego w powstaniu listopadowym, a na Emigracji członek Komitetu Narodowego Polskiego.

1790 Thomas Jefferson został pierwszym amerykańskim sekretarzem stanu.

1832 Zmarł Johann Wolfgang Goethe, największy poeta niemiecki okresu „Sturm und Drang”. Autor dramatów „Egmont”, powieści; „Cierpienia młodego Wertera”, satyr, powieści i poematu filozoficznego „Faust”

1841 Orlando Jones otrzymał pierwszy w historii amerykańskiej patent na metodę uzyskiwania mąki kukurydzianej.

1872 Stan Illinois jako pierwszy zakazał dyskryminacji ze względu na płeć przy zatrudnianiu.

1888 Podczas spotkania działaczy sportowych w londyńskim hotelu przy Fleet Street, zadecydowano o powstaniu Ligi Angielskiej złożonej z dwunastu klubów.

1903 Rząd kubański odstąpił USA porty Guantanamo oraz Bahia Honda, gdzie miały powstać amerykańskie bazy morskie.

1904 Amerykański dziennik „Daily Ilustrated Mirror” jako pierwszy na świecie opublikował kolorowe zdjęcie.

1907 Urodziła się Lucia dos Santos, portugalska zakonnica, świadek objawień fatimskich (zm. 2005).

1919 Uruchomienie pierwszej międzynarodowej linii lotniczej. Łączyła ona Paryż z Brukselą.

1925 Otwarto skocznię narciarską – Wielką Krokiew w Zakopanem.

Skoki narciarskie na Wielkiej Krokwi (1925 - 1930) Foto: fotopolska

Skoki narciarskie na Wielkiej Krokwi, fot: fotopolska.eu

1935 W Niemczech, w pierwszym europejskim kraju rozpoczęto nadawanie regularnego programu telewizyjnego.

1945 II wojna światowa: alianci sforsowali Ren.

1950 Urodził się Bogusław Wołoszański, polski dziennikarz, redaktor programów, autor reportaży: Sensacje XX wieku, Archiwum XX wieku.

1950 W Sarajewie urodził Goran Bregović, syn Serbki i Chorwata, kompozytor muzyki elektronicznej i etnicznej.

W swojej twórczości łączy tradycyjne brzmienia ludowe z męskimi chórami i dźwiękami z syntezatora. Współpracował m.in. z reżyserem Emirem Kusturicą, tworząc ścieżkę dźwiękową do filmów Arizona Dream, Czas Cyganów i Underground. Do udziału w nagraniach zapraszał wielu znanych wokalistów, takich jak Cesária Évora, Iggy Pop, Johnny Depp, Ofra Haza, Kayah, Krzysztof Krawczyk.

1960 Pracownicy Bell Telephony Laboratories uzyskali patent na laser.

1961 Urodził się Robert Janowski, polski muzyk, wokalista, aktor (Metro). W TVP prowadzi także program jaka to melodia.

http://www.youtube.com/watch?v=bpXrPXJM_fY

1962 Urodziła się Katarzyna Figura, aktorka filmowa.

to krótka scena z filmu PIERŚCIEŃ I RÓŻA

http://www.youtube.com/watch?v=E4i-JDZYn9I

a to wersja dłuższa dla fanów Kasi

http://www.youtube.com/watch?v=4maeB_eOLqc

1965 Ukazał się trzeci album Boba Dylana „Bringing It All Back Home”. Była to jego pierwsza „elektryczna” płyta.

1970 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Bridge Over Troubled Water – Simon and Garfunkel.

1976 Urodził się Dariusz Lewandowski, polski aktor, reżyser i producent. Związany jest z produkcją „Klan” – w TVP1 gdzie gra rolę „Darka”.

1976 Urodziła się Reese Witherspoon, amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę June Carter w Spacerze po linie. Znana jest przede wszystkim z roli w filmie „Legalna blondynka”.

http://www.youtube.com/watch?v=semln1WF3MQ

1980 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Going Underground” – The Jam. Był to pierwszy singiel w latach 80-tych, który zadebiutował w Anglii na pozycji pierwszej.

1980 Sprzedano pierwszą płytę kompaktową.

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „These Dreams” – Heart.

1991 Sejm uchwalił ustawę Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, tworząc ramy prawne dla rynku kapitałowego w Polsce.

1993 W Pensylwanii odbył się pierwszy Wielki dzień bez seksu, zorganizowany w celu uświadomienia niebezpieczeństwa związanego z uprawianiem seksu (AIDS) i propagowania wstrzemięźliwości.

1993 Intel wprowadził na rynek procesor Pentium.

1994 Holenderski ambasador w USA przedstawił nowy gatunek tulipanów o nazwie Hillary na cześć żony prezydenta USA Bila Clintona.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “In Da Club” – 50 Cent; US Top Album: “Get Rich or Die Tryin”- 50 Cent.

Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Oktawian to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od nazwy starego, rzymskiego rodu Octavius. Oktawian jest mężczyzną silnym, impulsywnym i wyniosłym. Robi wszystko, by w życiu było mu jak najlepiej i najwygodniej. Innych podporządkowuje sobie przy pomocy zimnego intelektu i sprytu, jak i przy pomocy uroku osobistego i czaru, który łatwo w sobie budzi. Jego ulubiony kolor to niebieski, ze zwierząt najbardziej lubi hipopotamy. Istnieje żeńska forma tego imienia – Oktawia.

Bogusław, imię słowiańskie, oznacza – „sławiący imię Pana”. Bogusław jest człowiekiem szczerym i bardzo pracowitym. Często poświęca się zawodowi nauczyciela. Przez całe życie pracuje nad sobą, doskonali swoje metody pedagogiczne. Cieszą go sukcesy wychowawcze. Jest dobrym mężem i przykładnym ojcem.

Katarzyna, imię wywodzące się z języka greckiego od przymiotnika katharós – „czysty, bez skazy”. Katarzyna jest kobietą godną podziwu, szacunku i uznania. Szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita, skrupulatna. Nie znosi osób dwulicowych, z kłamcami walczy nieustępliwie. Ma duże uzdolnienia artystyczne oraz dar przyswajania wiedzy. Jest osobą kulturalną, lubi przyrodę, teatr, uczestniczy w rozwijaniu twórczości ludzi pracy. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Catharina, ang. Catharine, niem Katharina, ros. Ekaterina, hiszp. Catalina.

Przysłowia:

– Kasza i Kasia są to dwie potrawy: jedna na pożytek, druga dla zabawy.
– Każda Kasia trafi na swego Jasia.
– Kiedy słońce na zachodzie, nasza Kaśka do roboty.
– Kto co lubi: Ksiądz Kaśkę, organista Marynę.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz