Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 19 LUTEGO

Aleje Marcinkowskiego - koniec lat 50-tych  Foto: Mogens Tørsleff, kolekcja Gorma Rudschinata / Flickr / CC

19 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Urodzeni 19 lutego są wartościowi i samotni. Posiadają duże zdolności, często osiągają sukcesy naukowe. To osoby wyjątkowo ambitne; lubią i umieją sprawować władzę, jednak jej nie nadużywają. W swoich poglądach, uczuciach i sympatiach cechuje ich stałość. Starają się kierować prawdziwością i uczuciowością.

Pomimo tych niewątpliwych zalet pełni szczęścia nie zaznają. Są zbyt zamknięci w sobie. Nie potrafią uzewnętrzniać swoich uczuć i myśli. Często wybierają samotność i żyją dla innych.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1557 Rada Miejska Poznania ustaliła jak powinien wyglądać ubiór dziewcząt służebnych.

1861 W Poznaniu utworzono tajne Towarzystwo Narodowe.

1871 Urodził się Bolesław Winiewicz, poznański drukarz, księgarz i wydawca.

Profesor Czesław Łuczak Foto: strony internetowe UAM1922 W Kruszwicy urodził się Czesław Łuczak, historyk specjalizujący się w historii gospodarczej, profesor i rektor (1965–1972) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Był rektorem UAM w okresie długoletnich rządów historyków w uniwersytecie (byli nimi poprzednik i następca Łuczaka). Za jego kadencji uniwersytet przeżywał konsekwencje Marca’68 (władze musiały rozstrzygnąć problem zidentyfikowanych uczestników studenckich protestów), w następstwie których zgodnie z dyrektywami ministerialnymi przeprowadzono głęboką reformę struktur uniwersyteckich.

Równocześnie znacząco rozbudował bazę lokalową uczelni. np. poprzez oddanie gmachu Collegium Novum. Objąwszy stanowisko dyrektora Instytutu Historii w 1969 r. (po odejściu na emeryturę Henryka Łowmiańskiego i krótkim wakacie), początkowo łączył je ze sprawowaniem funkcji rektora. Doprowadził instytut do wiodącej pozycji w kraju.

1945 W poznańskim Urzędzie Stanu Cywilnego zawarto pierwsze po wyzwoleniu związki małżeńskie. Kazimierz Nadobnik żeni się z Anatolią Antropow, a Tadeusz Turkot – z Pelagią Drzymałówną. Ślubów udzielał prezydent Poznania Feliks Maciejewski.

Stary Rynek 1945 Foto: Mirosław Pomorski

Stary Rynek 1945 Foto: Mirosław Pomorski

1966 W Poznaniu urodził się Maciej Srebro, polski polityk, menedżer. Poseł na Sejm I kadencji. Od 1999 do 2000 był ministrem łączności w rządzie Jerzego Buzka.

1970 Przed południem w obecności władz partyjnych i państwowych, redaktor Lesław Tokarski dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie budynku poznańskich redakcji prasowych przy ulicy Grunwaldzkiej 19. „Dziennikarzom wielkopolskim poległym w drugiej wojnie światowej i zamordowanym przez okupanta hitlerowskiego w 25 rocznicę powstania „Głosu Wielkopolskiego” pierwszego dziennika w wyzwolonym Poznaniu”. [Na podstawie: Z. Wojtkowiak, Tablice Pamiątkowe Miasta Poznania, fot. Kronika Miasta Poznania, nr 3/1970r.]

Poznań 1956, fot. Gorm Helge Grønli Rudschinat

ZDARZYŁO SIĘ 19 LUTEGO

1473 Urodził się Mikołaj Kopernik, astronom, matematyk i lekarz.

W 1510 roku osiadł we Fromborku, gdzie prowadził badania astrologiczne i pracował nad dziełem “O obrotach sfer niebieskich”. W pracy tej udowodnił prawdziwość heliocentrycznego modelu świata. Sformułował też prawo ekonomiczne o wypieraniu lepszego pieniądza przez gorszy.

1473 Ukazał się pierwszy druk polski “Kalendarz ścienny na rok 1474”.

1674 Podpisano Pokój Westminsterski, kończący wojnę angielsko – holenderską. Na jego mocy holenderska kolonia Nowa Holandia, czyli dzisiejszych stanów Nowy Jork i New Jersey, przeszła w ręce Brytyjczyków.

1807 Aaron Burr został pierwszym wiceprezydentem USA, który trafił do aresztu. Oskarżono go o plany ataku na Meksyk.

1812 Urodził się Zygmunt Krasiński, polski poeta narodowy, trzeci – obok Mickiewicza i Słowackiego – polski wieszcz narodowy. Autor m. in. Nie-Boskiej komedii i Irydiona.

1856 Hamilton Smith wynalazł tzw. fotografię na poczekaniu (ferrotypię).

1878 Thomas Alva Edison opatentował fonograf.

1918 W Rosji wszedł w życie przepis znoszący wszelką prywatną własność ziemi, wody i bogactw naturalnych – wszystko przeszło w ręce państwa.

1922 Urodził się Władysław Bartoszewski – pisarz, polityk, były minister spraw zagranicznych.

1924 Urodził się Lee Marvin, amerykański aktor (Parszywa dwunastka).

1927 Polska podpisała układ z Brazylią dotyczący emigracji do Ameryki Południowej.

1928 Odbyły się pierwsze w Anglii zawody motocyklowe zwane po amerykańsku “dirt-track” (pierwowzór speedway’a). Odbyły się na torze Kings Oak w High Beech, niedaleko Epping.

1929 W Polsce panowała szczególnie mroźna zima. W Rabce odnotowano najniższą w okresie międzywojennym temperaturę: – 45°C.

1949 Na ekrany kin weszła pierwsza polska powojenna komedia „Skarb” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

1957 „Tropicana” – pierwszy na świecie statek do transportu świeżego soku pomarańczowego w zbiornikach ze stali nierdzewnej zakończył dziewiczy rejs.

1957 Urodził się Falco (wł. Johann Holzel), austriacki piosenkarz dyskotekowy, kompozytor. Największą popularność przyniósł mu single „Rock Me Amadeus” z 1985 roku. “Vienna Calling” (1986) i “Jeanny” Zginął w wypadku samochodowym 6 lutego 1998 na Dominikanie.

1963 Urodził się Seal (wł. Sealhenry Samuel), piosenkarz brytyjski. Rozpoczynał jako wokalista w przeboju Adamskiego „Killer”. Na koncie przeboje „Crazy”, „Prayer For The Dying”, „Kiss From A Rose”.

1969 Pierwszy lot jumbo jeta Boeinga 747.

1972 Ukazał się singiel Paula McCartneya „Give Ireland Back To The Irish”, który otrzymał zakaz emisji w Radiu BBC ze względu na treści polityczne.

1976 Islandia zerwała stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią po jak kraje nie doszły do porozumienia w sprawie limitu połowów dorszy. Prasa natychmiast ochrzciła konflikt mianem “dorszowej wojny” (w oryginale “cod war”, co jest dosyć podobne w wymowie do “cold war” – “zimna wojna”).

1980 W wieku 35 lat zmarł Bon Scott, wokalista australijskiej grupy AC/DC. Powodem śmierci była wyczerpująca libacja alkoholowa i zatrucie alkoholowe – Bon udusił się własnymi wymiocinami. Lekarz w akcie zgonu stwierdził: “Zapił się na śmierć”.

1983 Perfect – (Objazdowe) Nieme kino – numerem 1 w 44 notowaniu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia.

1987 Prezydent USA Ronald Reagan zniósł ostatecznie sankcje gospodarcze wobec Polski.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 890: 1. Dumka na dwa serca – Edyta Górniak & Mietek Szcześniak, 2. Whiskey In The Jar – Metallica, 3.. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult.

Imieniny obchodzą Arnold, Konrad, Marceli, Piotr

Arnold, imię starogermańskie oznacza orła panującego, rządzącego światem, w Polsce występuje od XIII wieku w formach Arnold, Arnolf, Arnołt, Jarnołt.

Konrad, imię niemiecki oznacza – odważny, śmiały

Przysłowie: „Lepsza na Konrada głodnych wilków gromada niźli chłop w koszuli”.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, , Mogens Tørsleff, kolekcja Gorma Rudschinata / Flickr / CC, Jerzy / wikipedia / CC

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz