Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 17 LUTEGO

Wielka Śluza 1911  Foto: Cyryl

17 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Światowy Dzień Kota

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1569 Zmarł Błażej Winkler, pisarz poznańskiej rady miejskiej, zreorganizował system prowadzenia ksiąg.

Na czele kancelarii stali pisarze miejscy. Wszechstronnie wykształceni, znający prawo i języki obce, stanowili najpoważniejszą siłę fachową wśród zmieniających się urzędników obieralnych. Często reprezentowali więc miasto przed królem, sejmem czy sądami. Im także zawdzięczamy najstarsze notatki o charakterze kronikarskim: zapoczątkowane na przełomie XIV i XV wieku przez Bernarda z Pyzdr kontynuowane były przez jego następców aż do 1752 roku. Najwybitniejszym spośród nich był niewątpliwie Błażej Winkler.

Powołany na urząd przed 1535 rokiem pełnił swoje obowiązki przez ponad trzydzieści lat. W tym czasie zreorganizował miejską kancelarię, założył wielką księgę przywilejów Poznania. Błażej Winkler został pochowany w dawnym, nie istniejącym już kościele farnym, gdzie rodzina Winklerów miała swoją kaplicę.

Dokument miejski Błażej Winkler

Dokument miejski z 1558 roku. Burmistrz i rajcy miasta Poznania zaświadczają, że przed sądem ławniczym Błażej Winkler pisarz miejski, jako pełnomocnik Macieja Hapta kuśnierza i mieszczanina uniejowskiego, sprzedał doktorowi Kasprowi Goskiemu burmistrzowi poznańskiemu, kamienicę tegoż Hapta, stojącą w rynku oraz dworzyszcze (curia) na Rybakach, źródło: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1577 W związku z zatargiem z Gdańskiem Stefan Batory wydał edykt nakazujący konfiskatę majątku gdańszczan w Poznaniu.

1833 W mroźne popołudnie 17 lutego 1833 tłum gapiów zgromadził się u stóp Wzgórza Winiarskiego w pobliżu Wielkiej Śluzy. Wśród zebranych mieszkańców Poznania znajdowało się wielu robotników prowadzących prace ziemne przy budowie Cytadeli i żołnierzy miejscowego garnizonu. Powodem zgromadzenia była zapowiedziana kilka dni wcześniej widowiskowa akcja wysadzania przez saperów zatoru lodowego przyniesionego pod samą śluzę przez wody Warty.  [Źródło: Tomasz Kanoniczak, Wielka Śludza, 185 lat problemów, w Kronika Miasta Poznania, Wielkie Garbary, Poznań nr 3/2017, s. 83]

1969 Zmarła Helena Szafran, naukowiec UAM, botanik, działaczka ochrony przyrody.

W 1959r. opublikowano książkę Heleny Szafran Miasto Poznań i Okolica . Mimo, że jest to książka typowo przyrodnicza dziś po ponad pięćdziesięciu latach jest niezwykle ciekawym źródłem historycznym. Ulica jej imienia znajduje się na Podolanach.

1979 Trwają prace przed otwarciem Trasy Kórnickiej [w dniu 23 lutego 1979]

Zaśnieżone pola między ulicą Zamenhofa i Osiedlem Lecha, rozcina długi rząd słupów trakcyjnych budowanej nowej trasy tramwajowej. To już ostatnie dni wytężonej pracy budowniczych. Główny ciężar prac dźwigają w tej chwili pracownicy naszego Działu Głównego Energetyka. Trwają końcowe roboty kablowe oraz przy podwieszaniu sieci jezdnej.

Jest sobota, 17 lutego, temperatura 13 st. C poniżej zera. Przy porywistym wietrze zaczyna padać deszcz, momentalnie marznący w powietrzu. Najdotkliwiej odczuwają to pracujący na balkonie tramwaju wieżowego – Jan Juja, Jerzy Krzyżaniak, Wojciech Miński, Władysław Piasny i Marian Przybysz. Wichura zacina zlodowaciałym deszczem w twarz, w oczy, wyciskając z nich łzy. Robót przerwać jednak nie można, bo to przecież za 6 dni, w rocznicę wyzwolenia Poznania ma nastąpić otwarcie nowej trasy, tak niecierpliwie oczekiwanej przez społeczeństwo. Rozmawiam z brygadzistą Janem Jują. Musimy zdążyć – stwierdza. Jutro, w kolejną piątą już niedzielę będziemy normalnie pracować. [Źródło: Edmund Nadolski, Z życia WPK, nr 5 (88), 11 marca 1979, za: http://www.mpk.poznan.pl/o-mpk/historia/229-trasa-kornicka]

2021 Zmarł Mariusz Puchalski, popularny aktor Teatru Nowego.

Absolwent łódzkiej Filmówki, w poznańskim Teatrze Nowym zaczął występować w 1993 roku. Wcześniej pojawiał się na scenach m.in. we Wrocławiu i Zielonej Górze. Nie tylko grał, ale też reżyserował i pisał teksty kabaretowe. W Teatrze Nowym grał m.in. w “Misterze Barańczaku” Jerzego Satanowskiego, “Holoubku synu Picassa” Julii Szmyt czy “Krzycz. Byle ciszej” Anety Groszyńskiej. Miał na koncie wiele nagród i wyróżnień, w tym “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W styczniu skończył 68 lat.

Garbary Kalendarium

ZDARZYŁO SIĘ 17 LUTEGO

1387 W Wilnie zostało założone biskupstwo podległe w tym czasie arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Patronami nowo powstałej diecezji zostali św. Stanisław męczennik oraz św. Władysław wyznawca.

1600 Na stosie spłonął Giordano Bruno, dominikanin, filozof oskarżony o herezję i skazany wyrokiem inkwizycji. Uważany za głównego przedstawiciela włoskiego humanizmu i renesansowej filozofii przyrody. Walczył z tzw. “ślepą wiarą”, którą widział w chrześcijaństwie i Kościele katolickim.

1673 W Paryżu na scenie zmarł Moliere, wł. Jean Baptiste Poquelin – francuski komediopisarz, aktor. Jeden z najbardziej postępowych umysłów epoki. Autor takich dzieł jak: “Świętoszek”, “Mizantrop”, “Don Juan”, “Szkoła żon”.

1772 W Petersburgu podpisano układ Rosji z Prusami, ustalający zasady rozbioru Polski. Nie przyniosły skutku interwencje króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na dworach europejskich oraz protest Tadeusza Rejtana. Poza traktatem sejm musiał przyjąć niekorzystne uchwały gospodarcze i handlowe.

1864 Miał miejsce pierwszy skuteczny atak wykonany przez łódź podwodną. Należąca do floty Konfederacji Stanów Południowych łódź podwodna H. L. Hunley zatopiła w porcie Charlestown nową korwetę floty Unii – Housatonic.

1781 Urodził się René Théophile Laënnec, francuski lekarz klinicysta i anatomopatolog. Opracował metodę badania osłuchiwaniem za pomocą wynalezionego przez siebie stetoskopu.

1904 W La Scali w Mediolanie odbyła się premiera pierwszej, dwuaktowej wersji opery Giacomo Pucciniego “Madame Butterfly”. Premiera zakończyła się porażką, “Madame Butterfly” musiała poczekać na sukces kilka miesięcy, kiedy została wystawiona w zmienionej wersji (3 akty) w Teatrze Wielkim w Brescii.

1927 O 17:20 miała miejsce pierwsza transmisja imprezy sportowej w Polskim Radiu, z Międzynarodowych Zawodów Narciarskich w Zakopanem.

1933 Ukazało się pierwsze wydanie czasopisma “Newsweek”.

1945 Urodził się Daniel Olbrychski, aktor. Odtwórca ról teatralnych oraz filmowych, grał w filmach A. Wajdy: “Popioły”, “Wszystko na sprzedaż”, “Krajobraz po bitwie”, “Brzezina”, “Wesele”, “Ziemia obiecana”, “Pan Tadeusz”, w filmowej adaptacji trylogii H. Sienkiewicza w reżyserii J. Hoffmana, za granicą w obrazach C. Lelucha, M. Jancso, V. Schloendorffa.

1963 Urodził się Michael Jordan, koszykarz NBA. Chicago Bulls.

1967 Ukazał się singiel “Strawberry Fields Forever” grupy The Beatles.

1969 Johnny Cash wraz z Bobem Dylanem nagrali w Nashville utwór “Girl From The North Country”.

1972 Brytyjska Izba Gmin przyjęła protokół o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do EWG.

1972 Sprzedano 15 milionowy egzemplarz Volkswagena „garbusa”, pobito rekord należący do Forda „Thin Lizzy”.

1979 W sali nowojorskiego Palladium grupa The Clash rozpoczęła swoją pierwszą amerykańską trasę koncertową.

1980 Dwaj uczestnicy polskiej wyprawy; Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki zdobyli zimą po raz pierwszy w dziejach alpinizmu szczyt Mount Everest.

1981 Urodziła się Paris Hilton, amerykańska aktorka, modelka.

1990 Kobranocka – Kocham Cię jak Irlandię – nr 1 w 417. notowaniu Listy Przebojów 3.

1994 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała ogólnopolskie koncesje na nadawanie za pomocą nadajników dużej mocy Radiu Zet i krakowskiej rozgłośni RMF. Ogólnopolską koncesję na nadawanie z nadajników małej mocy otrzymało także Radio Maryja.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Ms. Jackson” – Outkast; US Top Album: “Hot Shot” – Shaggy.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Hero” – Enrique Iglesias; UK Top Album: “Escape” – Enrique Iglesias.

2003 Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia, zakładającą likwidację kas chorych oraz utworzenie Funduszu z 16 oddziałami wojewódzkimi.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia / MPK Poznań, Cyryl, Rzuwig / wikipedia , Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz