
Szczegóły
"Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach dobrej zmiany" – wystawa, która otwiera dyskusję o społecznych napięciach W rzeczywistości, w której polityka i sztuka przenikają się wzajemnie, wystawa "Strefy LGBT+. Sztuka queerowa
Szczegóły
“Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach dobrej zmiany” – wystawa, która otwiera dyskusję o społecznych napięciach
W rzeczywistości, w której polityka i sztuka przenikają się wzajemnie, wystawa “Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach dobrej zmiany” stała się nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także ważnym punktem odniesienia do analizy przemian kulturowych i społecznych w Polsce ostatnich lat. Organizatorzy postanowili skupić się na queerowej twórczości, która zyskuje na znaczeniu, jako odpowiedź na rosnące napięcia społeczne w naszym kraju. Wystawa, której kuratorami są Gabi Skrzypczak i Tomek Pawłowski-Jarmołajew, jest głosem sprzeciwu wobec dyskryminacji i marginalizacji.
Kontekst historyczny
W sierpniu 2015 roku z placu Zbawiciela w Warszawie zniknęła Tęcza Julity Wójcik, instalacja stająca się symbolem otwartości i przymierza. Po wielokrotnych aktach dewastacji, Tęcza została uznana za magnetofon socjopatycznych napięć społecznych. Rządy tak zwanego obozu dobrej zmiany wpłynęły na kształt debaty publicznej i zaostrzenie konfliktów. Wprowadzenie kontrowersyjnych stref wolnych od LGBT oraz polityka historyczna, która wyparła ze swojej narracji wspólnoty LGBTQ+, spowodowały, że życie osób queer w Polsce stało się jeszcze trudniejsze.
Wernisaż i program wydarzeń
Wernisaż wystawy odbędzie się 18.00 w Galerii GaMa, na którym swoje dzieło zaprezentuje Ania Nowak w performance “To the aching parts (Manifesto)”. O 20.00 uczestnicy wezmą udział w przemarszu z “Alternative für Drag (AfD)” do Pawilonu. Finałem wieczoru będzie spektakl przygotowany przez kolektyw Pozqueer o 21.00. Z kolei po zakończeniu głównego programu odbędzie się afterparty w Lokum Stonewall w ramach Poznań Pride.
Queerowa sztuka jako forma protestu
“Strefy LGBT+” stają się miejscem analizy zjawisk związanych z queerową sztuką, która nie tylko ewoluuje pod wpływem polityki, ale jest sama w sobie narzędziem walki o prawa człowieka. Artystki i artyści queerowi znajdują inspirację w aktualnych problemach społecznych. Wystawa uwypukla ich twórczość jako akt oporu, przybierający różnorodne formy – od wizualnych manifestów po działania performatywne.
W kontekście zmieniającej się rzeczywistości politycznej, obserwujemy rozwój nowych form aktywizmu. Działań ulicznych jest coraz więcej, a parady równości przestają być zarezerwowane dla większych miast, coraz częściej docierając do mniejszych miejscowości. To pokazuje, że temat queerowy nabiera realności i znaczenia wszędzie – nawet tam, gdzie nie był dotąd obecny.
Artystyczne narracje o doświadczeniach LGBTQ+
Wystawa składa się z różnych stref tematycznych, które pokazują różnorodność praktyk artystycznych oraz strategii reagowania na systemową przemoc. Strefa “Kronika” bada opory wobec opresyjnych struktur, podczas gdy “Stodoła” reinterpretuję historię nakładając na nią nowe warstwy znaczenia. “Komnata” to przestrzeń afirmacji queerowych ciał, podczas gdy “Strefa ruchu” zaprasza do interakcji z tą sztuką na żywo i angażuje publiczność w różnorodne działania performatywne.
Opinia kuratorów
Kuratorzy wystawy zwracają uwagę na to, jak zmiany polityczne wpływają na praktyki artystyczne oraz jakie narracje o doświadczeniach osób LGBT+ krystalizują się w pracach artystek i artystów. Wystawa aspiruje do bycia platformą dla różnorodnych głosów i tożsamości, a queerowa duma jest zarówno formą protestu, jak i celebracją różnorodności. To zasługuje na naszą uwagę i refleksję.
“Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach dobrej zmiany” nie tylko pokazują sztukę jako narzędzie walki o prawo do istnienia, ale również przypominają nam o sile solidarności i potrzebie dalszej walki o równość. Przemiany społeczne i kulturowe ostatniej dekady wymagają od nas dostrzegania i wspierania różnorodności oraz budowania bezpiecznych przestrzeni dla wszystkich.
Zakończenie
Wystawa zostanie otwarta 18 września 2023 roku w Galerii GaMa, a jej tematyka z pewnością przyciągnie uwagę nie tylko artystów i miłośników sztuki, ale również wszystkich tych, którym bliskie są sprawy społeczne związane z prawami człowieka. Jest to moment nie tylko na artystyczną refleksję, ale także na aktywne zaangażowanie się w walkę o lepsze jutro dla społeczności LGBT+.
Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ta szczególna wystawa może stać się katalizatorem zmian oraz miejscem, gdzie różnorodność nie tylko się afirmuje, ale także nabiera nowego wymiaru w zestawieniu z aktualnymi realiami społecznymi. Niewątpliwie ważnym krokiem ku dalszym dyskusjom oraz mobilizacji społeczności było zorganizowanie tego rodzaju wydarzenia w przestrzeni sztuki współczesnej w Polsce.
Termin
30 maj 2025 16:00 - 20:00
Location
Stary Rynek 6, 61-772 Poznan, Poland