10maj13:0014:37Pożegnanie (1958)ul. Ratajczaka 18, 61-815 Poznan, Poland

Szczegóły

“Pożegnania” – melancholijny powrót do przeszłości w kinie polskim

Wiosna 1939 roku. Wyjątkowy czas, kiedy Polska była jeszcze niepodzielona przez niebezpieczeństwo nadciągającej wojny, a młodzi ludzie marzyli o przyszłości. To właśnie w tym kontekście rozgrywa się historia Pawła – maturzysty z dobrego domu, który zmaga się z młodzieńczym buntem i antymieszczańskim zrywem.

W oszałamiającej scenerii nocnego lokalu, w otoczeniu migających świateł i dźwięków jazzu, Paweł poznaje Lidkę – piękną fordanserkę. Ich spotkanie staje się punktem wyjścia dla fascynującej opowieści o miłości, nadziei i utracie. Podróż do Podkowy Leśnej, w pensjonacie „Quo vadis”, to nie tylko fizyczna eskapada, ale także emocjonalna podróż, podczas której rodzi się między nimi uczucie, które zostanie brutalnie przerwane. Interwencja ojca Pawła i wybuch wojny zmieniają ich życia na zawsze.

Film „Pożegnania”, będący adaptacją głośnej powieści Stanisława Dygata, został w reżyserii Wojciecha Hasa. To dzieło znakomicie wpisuje się w nurt psychologiczny szkoły polskiej, nadając głęboki wymiar osobistym przeżyciom bohaterów w kontekście tragicznych wydarzeń historycznych. Już od pierwszych kadrów dostrzegamy wycofanego bohatera-intelektualistę oraz nieuchronne poczucie przemijania – cechy, które charakteryzują autorski styl Hasa. Jego wizja willi „Quo vadis” staje się symbolem minionej epoki, miejscem pełnym wspomnień i emocji, które skrywają się między ścianami tej niepozornej rupieciarni.

Nostalgia za utraconym światem i bezpowrotnie przeżytymi chwilami są głównymi motywami tego melodramatu. Mimo że „Pożegnania” ukazują smutne losy swoich bohaterów, to jednak historia Pawła i Lidki wzbudza nadzieję na odnalezienie miłości w czasach chaosu. Warto podkreślić, że film ten przyczynił się do wykształcenia się emocjonujących love story w polskim kinie, a historia Pawła i Lidki staje się uniwersalnym zapisem wielu młodzieńczych pragnień.

Jednym z najbardziej znanych elementów „Pożegnań” jest ich ścieżka dźwiękowa. Utwór „Pamiętasz, była jesień”, wykonywany przez Sławę Przybylską, przeszywa serca widzów swoją melancholią. Ta piosenka stała się nie tylko wykonaniem artystycznym, ale także elementem kulturowym, definiującym epokę i sprawiającym, że film pozostaje w pamięci pokoleń.

Obraz Hasa to nie tylko film o miłości, ale także dzieło przedstawiające dramatyczne realia II wojny światowej. Pokazuje, jak wojna wpływa na życie jednostek oraz jak zmienia oblicze społeczeństwa. Postacie Pawła i Lidki stają się metaforą zniszczenia marzeń młodego pokolenia, które musiało zmierzyć się z brutalną rzeczywistością.

Kalendarium:

  • Wiosna 1939 roku: Paweł, maturzysta z dobrego domu, spędza wieczór w nocnym lokalu, gdzie poznaje fordanserkę Lidkę.
  • Podróż do Podkowy Leśnej: W pensjonacie „Quo vadis” między młodymi rodzi się uczucie.
  • Interwencja ojca Pawła: Uczucie zostaje brutalnie przerwane; krótko po tym wybucha II wojna światowa.
  • Kilka lat później: Po powstaniu warszawskim los Pawła i Lidki znowu się splata.

„Pożegnania” to film, który łączy w sobie różne wątki: tragiczne losy jednostki w obliczu historii, psychologiczne zmagania bohaterów oraz uniwersalne przesłanie o miłości i stracie. Wojciech Has poprzez swoją wrażliwość artystyczną sprawił, że historia Pawła i Lidki pozostaje w naszej pamięci jako piękny i tragiczny zapis nie tylko ich uczucia, ale także epoki pełnej niepewności i przewrotów. To swoiste pożegnanie z młodością i marzeniami przekształca się w leitmotiv wielu pokoleń – przypomnienie o tym, co było, oraz refleksja nad tym, co już nigdy nie wróci.

Termin

10 maj 2025 13:00 - 14:37

Location

ul. Ratajczaka 18, 61-815 Poznan, Poland