
Szczegóły
Jak się gra w sztukę? – Finał wystawy SLOW_MO (albo wyrwane z kontekstu) Sztuka to rozległe i wieloznaczne pole, które wymaga nie tylko talentu, ale również umiejętności odnalezienia się w zafoliowanej
Szczegóły
Jak się gra w sztukę? – Finał wystawy SLOW_MO (albo wyrwane z kontekstu)
Sztuka to rozległe i wieloznaczne pole, które wymaga nie tylko talentu, ale również umiejętności odnalezienia się w zafoliowanej rzeczywistości obowiązujących norm i reguł. Kolejnym dowodem na to, jak ważne jest zrozumienie tych zasad, będzie finisaż wystawy „SLOW_MO (albo wyrwane z kontekstu)” w Baraku Kultury w Poznaniu, który odbędzie się 28 lutego 2025 roku o godzinie 18:00. W ramach tego wydarzenia uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę zgłębić tajniki i mądrość zawartą w sztuce dzięki wykładowi prof. Krzysztofa Moraczewskiego.
Reguły gry w sztuce
„Abyśmy mogli się nawet dowiedzieć o istnieniu artysty, musi on spełniać specyficzne reguły gry. Ktokolwiek ich nie spełnia, zostanie pominięty i nie uzyska prawa głosu” – te wyważone słowa Moraczewskiego stanowią kluczową tezę jego wykładu. W kontekście sztuki, która często wydaje się być domeną jednostek o wyjątkowym potencjale twórczym, przychodzi moment refleksji nad tym, kto tak naprawdę dyktuje zasady i jaka selekcja jest dokonywana na jej podstawie. Pytania te są szczególnie istotne w dzisiejszym świecie, w którym dostęp do sztuki stał się powszechny, ale jednocześnie często niewielu artystów zyskuje uznanie.
Wydarzenie w Baraku Kultury będzie nie tylko przestrzenią do debaty, ale również magicznym zaproszeniem do świata twórczości Eleny Bereziny. To artystka, której wyjątkowe obrazy zainspirowane zostały iluminowanymi inicjałami z kolekcji Wietkowskiego Muzeum Staroobrzędowców i Tradycji Białoruskich im. Fiodora Szklarowa. Berezina odwołuje się do przeszłości, sięgając po techniki kaligrafii ptasim piórem, które mają swoje korzenie setki lat temu. Jej zdaniem „Jakby pochodziły z nieba i przenosiły swoją duchową energię na papier”, co nadaje dodatkowy wymiar emocjonalny i mistyczny każdemu z jej dzieł.
Kurator jako przewodnik po artystycznym świecie
Oprócz wykładu prof. Moraczewskiego, niezwykle interesującym elementem finisażu będzie także prezentacja prac Eleny Bereziny przez kuratora Ilyę Mejumayeu. Jako mediator między artystką a jej publicznością, Mejumayeu zdecyduje się podzielić swoimi przemyśleniami na temat tego, jak prace Bereziny zmieniają nasze postrzeganie sztuki oraz jak można je interpretować w kontekście współczesnego życia i kultury.
Sztuka jako przestrzeń doświadczenia
Wspomniana wystawa „SLOW_MO” jest częścią projektu „Marcinkowskiego 21”, realizowanego przez Fundację Barak Kultury i finansowanego przez Urząd Miasta Poznania. Tego wieczoru każdy uczestnik będzie miał okazję doświadczyć sztuki w jej najczystszej formie, a także zastanowić się nad miejscem artysty w społeczno-kulturalnym pejzażu współczesności.
Finisaż to nie tylko zakończenie wystawy, lecz także początek – dialogu między artystą a publicznością oraz refleksji nad tym, co oznacza być twórcą w dzisiejszym świecie. W przeciwnym razie, reguły gry mogą nas ominąć, a ich bogaty świat pozostanie zamknięty dla tych, którzy nie podejmują wysiłku, by przekroczyć jego progi.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji! Przyjdźcie do Baraku Kultury 28 lutego 2025 roku o godz. 18:00 i weźcie udział w pasjonującej dyskusji na temat tego, jak gra się w sztukę – zarówno jako twórca, jak i odbiorca. Zobaczcie na własne oczy prace Eleny Bereziny i dajcie się ponieść magii jej inspirowanych historią dzieł. Sztuka czeka na Was!
Termin
28 luty 2025 17:00 - 19:00
Location
Barak Kultury