11maj09:0011:00Gdyby drzewa mogły mówić... | 11.05Śluza Bogdanki | Rusałka

Szczegóły

Gdyby drzewa mogły mówić… – historyczno-przyrodniczy spacer nad Jeziorem Rusałka

Już 11 maja 2025 roku, w godzinach od 11:00 do 13:00, możemy przenieść się w czasie i przestrzeni, odkrywając tajemnice przeszłości ukryte wśród zieleni nad jeziorem Rusałka. Wydarzenie o intrygującym tytule „Gdyby drzewa mogły mówić…” jest częścią festiwalu „Rusałka – jezioro, które łączy” i z pewnością wzbudzi zainteresowanie nie tylko miłośników historii, ale także tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas na łonie natury.

Historia jeziora Rusałka

Jezioro Rusałka, położone na obrzeżach Poznania, to miejsce, które kryje w sobie niejedną opowieść. To właśnie tutaj, wśród drzew i ścieżek spacerowych, historia splata się z przyrodą. To ona była świadkiem wielu wydarzeń: od młynów i folwarków przez cegielnie aż po pruskie twierdze i cygańskie taborowiska. Rusałka ma w sobie echo dawnych czasów, w których toczyły się dramatyczne losy ludzi, a tajemnice sprzed lat wciąż czekają na odkrycie. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję usłyszeć opowieści o ofiarach terroru z czasów niemieckiej okupacji Poznania, które z pewnością pozostaną w pamięci każdego z nas.

Przewodnicy pełni pasji

Spacer poprowadzą Magdalena Garczarczyk oraz Paweł Skrzypalik – osoby, które w wyjątkowy sposób połączą wątki przyrodnicze z historycznymi. Magdalena Garczarczyk, jako architektka krajobrazu i animatorka, wprowadzi uczestników w świat naturalnych zasobów regionu. W swojej pracy skupia się na poszukiwaniu harmonii między człowiekiem a otaczającą go przyrodą. Dodatkowo, jako twórczyni Archiwum Społecznego Drzew, ma unikalne spojrzenie na relację ludzi z naturą.

Paweł Skrzypalik jest natomiast historykiem oraz autorem Cyfrowego Lapidarium Poznania. Jego wiedza i pasja do historii z pewnością wciągną uczestników spaceru w zagadnienia dotyczące przeszłości regionu. Dzięki ich współpracy, uczestnicy będą mogli odkryć nie tylko magię jeziora Rusałka, ale i szeroki kontekst historyczny miejsca.

Szczegóły wydarzenia

Spacer historyczno-przyrodniczy odbędzie się nad Jeziorem Rusałka 11 maja 2025 roku, od 11:00 do 13:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są zapisy. Aby zapisać się na wydarzenie, należy wysłać wiadomość na adres: szymon@barakkultury.pl.

Czas na refleksję

„Gdyby drzewa mogły mówić…” to nie tylko hasło spaceru – to zaproszenie do refleksji nad historią naszego regionu oraz relacją między człowiekiem a naturą. To doskonała okazja, aby spędzić czas w towarzystwie przyjaciół lub rodziny oraz poznać fascynującą historię Rusałki, która jest równie żywa i pełna emocji jak cieszące oczy otaczające ją drzewostany.

Zachęcamy wszystkich miłośników natury i historii do uczestnictwa w tym niezwykle emocjonującym wydarzeniu! Niech inspiracją będą opowieści drzew, które mówią więcej, niż możemy sobie wyobrazić…

Termin

11 maj 2025 09:00 - 11:00

Location

Śluza Bogdanki | Rusałka