13kwi17:0019:00CZAS KOMEDY: Andrzej Jagodziński Trio

Szczegóły
Czas Komedy: Podróż w Głąb Muzycznego Geniuszu Krzysztofa Komedy W świecie jazzu, który od zawsze był przestrzenią dla twórczych poszukiwań i nieustannej ewolucji dźwięków, Krzysztof Komeda zajmuje szczególne miejsce. Od 2015
Szczegóły
Czas Komedy: Podróż w Głąb Muzycznego Geniuszu Krzysztofa Komedy
W świecie jazzu, który od zawsze był przestrzenią dla twórczych poszukiwań i nieustannej ewolucji dźwięków, Krzysztof Komeda zajmuje szczególne miejsce. Od 2015 roku jego geniusz jest honorowany w Poznaniu dzięki cyklowi koncertowemu „Czas Komedy”. Już wkrótce możemy spodziewać się wyjątkowego wydarzenia, które jeszcze bardziej podkreśli znaczenie tej wybitnej postaci polskiej muzyki.
Tegoroczna edycja „Czasu Komedy” zaprezentuje Andrzeja Jagodzińskiego oraz jego Trio, które od ponad trzech dekad z powodzeniem funkcjonuje w świecie jazzu. W skład zespołu wchodzą także kontrabasista Adam Cegielski oraz perkusista Czesław „Mały” Bartkowski, obaj związani z muzyką Komedy. Koncert będzie poznańską premierą programu zatytułowanego „Komeda/Chopin/Bach”, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej ekscytującym.
Andrzej Jagodziński to nie tylko wybitny pianista, ale także kompozytor wprowadzający nową jakość do autorskiej muzyki jazzowej. Jego Trio zasłynęło z reinterpretacji utworów Fryderyka Chopina, co zaowocowało powstaniem albumu „Chopin”, niemalże definiującego nowy styl jazzu. W momencie, gdy Jagodziński po raz pierwszy połączył uczucia i dźwięki Szopena z jazzowym językiem, rozpoczęła się nowa era w polskiej muzyce jazzowej.
Równocześnie, Jagodziński nie ograniczył swoich poszukiwań jedynie do Chopina. Jego najnowszy projekt dotyczący muzyki Jana Sebastiana Bacha opiera się na polifoniczności i wielogłosowości kompozycji tego mistrza. W jego interpretacjach możemy usłyszeć bogactwo dźwięków, które pełnią rolę źródła inspiracji dla dalszych poszukiwań w jazzie.
Jagodziński i jego Trio nie boją się przekraczać granic popularnych kompozytorów. W repertuarze zespołu znajdują się też nawiązania do innych twórców, takich jak Andrzej Kurylewicz czy Jerzy Wasowski, a także elementy inspirowane polską muzyką ludową. Szczególną atencją muzyk darzy jednak Krzysztofa Komedę, którego charakterystyczne utwory takie jak „Svanetic” Trio interpretowało w sposób autorski, wplatając swoje unikalne spojrzenie na znane melodie.
Warto również przypomnieć, że Czesław „Mały” Bartkowski, grający w Trio, ma za sobą bogatą historię związaną z Krzysztofem Komedą. W 1964 roku stał się perkusistą w kwartecie Komedy, biorąc udział w legendarnych nagraniach i festiwalach jazzowych, takich jak Jazz Jamboree.
„Czas Komedy” to jednak nie tylko muzyka. To projekt otwarty na różne formy ekspresji artystycznej, który łączy pokolenia miłośników jazzu. Wspierany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz ALMATUR, inicjatywa ta cieszy się dużym zainteresowaniem i przyciąga zarówno lokalnych artystów, jak i międzynarodowe gwiazdy.
Kuratorem „Czasu Komedy” jest Dionizy Piątkowski – pasjonat jazzu, historyk oraz autor biografii „Czas Komedy” i dyskografii „Komeda on records”. Jego zaangażowanie przyczyniło się do zwiększenia świadomości o znaczeniu twórczości Komedy oraz jej wpływie na rozwój jazzu.
Zarówno miłośnicy muzyki jazzowej, jak i ci, którzy pragną obcować z niezapomnianym dziedzictwem Krzysztofa Komedy, mają przed sobą wyjątkową okazję uczestniczenia w tym wydarzeniu. Bilety są już dostępne w cenach 150 zł za miejsca siedzące nienumerowane, co czyni je dostępnymi dla szerokiego grona odbiorców.
Nie przegapcie więc tej niepowtarzalnej szansy na doświadczenie magii jazzu na żywo! Więcej informacji o koncercie znajdziecie na stronie: www.jazz.pl. Czas na „Czas Komedy” – do zobaczenia w Poznaniu!
Termin
13 kwiecień 2025 17:00 - 19:00