POZnań

Jubileuszowy Kaziuk Wileński Poznaniu

XXII Poznański Kaziuk  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Jubileuszowy Kaziuk Wileński odbędzie się na poznańskim Starym Rynku już w najbliższy weekend. Będziemy mili okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu już po raz dwudziesty piąty. Tradycyjnie już będzie bardzo kolorowo, będą występy, spotkania i kulinarne przysmaki z Wilna.

Początki Kaziuka, a więc jarmarku odpustowego w Wilnie, sięgają XVII wieku. Skąd pomysł, by zorganizować go w stolicy Wielkopolski?  Żyje tutaj wuchta wiary, którzy pochodzą właśnie z Wileńszczyzny.  Jak sami mówią Kaziuk po prostu w nich żył, przywieźli go stamtąd we wspomnieniach zarówno rodziców, jak i własnych.

Pierwszej imprezie towarzyszyło około 100 poznaniaków – wspomina Ryszard Liminowicz, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego zw 2006 roku – Poznaniacy zobaczyli, że jest to święto zbudowane na mocnych kościelno-patriotycznych filarach, na prawdziwej ludowości i przekazie historycznym, dlatego tak szybko i mocno się z nim związali.

Impreza szybko zyskiwała na popularności i z każdym rokiem brało w niej udział coraz więcej ludzi. W ostatnich latach uczestników można liczyć w dziesiątkach tysięcy. Przychodzimy tu, by poczuć tę specyficzną atmosferę, kupić wielkanocne palmy, czy przysmaki kuchni litewskiej, kresowej, spotkać się z tamtejszą kulturą.

25. Kaziuk Wileński Poznaniu odbędzie się na Starym Rynku w niedzielę 4 marca. Ramowy program znajdziesz poniżej.

10:00 – Msza św. w kościele Farnym pod przewodnictwem litewskiego biskupa Jonasa Ivanauskasa, z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej “Poznańskie Słowiki”.

11:00 – 16:00 – Kiermasz Kaziukowy na Starym Rynku, a na nim wiele atrakcji: występy Zespołów z Litwy i Wielkopolski, czarny wileński chleb, cepeliny, kołduny, bliny, obwarzanki, palmy, wyroby rękodzieła.

11:30 – Ratusz – prezentacja Dynastii Jagiellonów i zespołów w loggiach Ratusza z komentarzem Tadeusza Jeziorowskiego i Krzysztofa Styszyńskiego.

12:00 – po hejnale poznańskim i wileńskim oraz Koziołkach przemarsz Orszaku Jagiellonów ze św. Kazimierzem Królewiczem wokół Rynku na scenę. Orszakowi towarzyszyć będzie Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa.

12:30 – 16:00 – występy na scenie zespołów pieśni i tańca z Polski i Litwy: m.in.: Wielkopolanie, Kapela Wileńska, Solczanie z Solecznik, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa.

13:00 – wręczenie nagrody Żurawina 2018 siostrze Michaeli Rak (twórczyni pierwszego hospicjum na Litwie). Prowadzenie i śpiewy: Ryszard Liminowicz z towarzyszeniem Stanisława Horbika.

Zapraszamy również na ciekawe prelekcje, które odbędą się w trakcie Kiermaszu w Domu Polonii (Stary Rynek 51):

14:00 – Krzysztof Styszyński: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski trzy różne koncepcje odzyskania niepodległości.
15:00 – Elżbieta Andrzejewska: Ścieżka obok drogi – alter ego Kazimiery Iłłakowiczówny. Prelekcjom towarzyszy wystawa z cyklu Kresy w Fotografii Wielkopolan.

Koncert Galowy Zespołu Kapela Wileńska odbędzie się w Auli Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej 12 o godzinie 17:00. Bilety na koncert kosztują 10,00 złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz