Grunwald SieBuduje

Jest pomysł na Świt

Jest pomysł na Świt  Foto: Decone

Były konsultacje, był konkurs i wreszcie jest koncepcja dla Świtu. Zwycięski projekt łączy funkcje handlowe, rekreacyjne i społeczne.

Do konkursu zaproszono 6 pracowni projektowych, ale najwyżej oceniono pomysł przygotowany przez  Marcina Lewandowicza i Konrada Idaszewskiego z Pracowni Projektowej Decone.

Bardzo ważne było dla nas uszanowanie modernistycznej architektury i wpisanie naszej koncepcji w istniejący układ osiedli – podkreślił Marcin Lewandowicz z Decone – równie istotne było połączenie funkcji handlowej ze społecznymi.

To był też jeden z ważniejszych wymogów i wyzwań, jakie przed architektami postawiło miasto, które w sierpniu ogłosiło konkurs dla tego obszaru. Chciano nie tylko o to, by zapewnić kupcom odpowiednie warunki do handlu. Równie ważne mają być funkcje rekreacyjne i społeczne.

Zbliżenie targowiska, czy wręcz zintegrowanie z pawilonami, pozwoli stworzyć wzdłuż ul. Grochowskiej przestrzeń z zielenią i strefą dla mieszkańców – mówi Katarzyna Podlewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP – uzupełnieniem całości będzie przestrzeń dla działalności kulturalnej, co pozwoli stworzyć warunki dla integracji lokalnej społeczności.

Dużą wartością zwycięskiej pracy jest też estetyka targowiska, nad którym zaprojektowano nowe, charakterystyczne zadaszenia.

Nie dość, że spełniony został postulat dotyczący przykrycia straganów, to jego efekt może być znakomity pod względem wizualnym – podkreśla Katarzyna Podlewska

Zwycięska propozycja daje też wiele możliwości kształtowania i zmieniania całej przestrzeni. Wybór zwycięskiej pracy poprzedziła otwarta dyskusja nad wszystkimi zgłoszonymi projektami, wcześniej architekci uczestniczyli w szeregu warsztatów oraz konsultacji, m.in. z mieszkańcami i kupcami. Dały one bardzo bogatą wiedzę o potrzebach wszystkich użytkownikach tego terenu. Pozwoliło to na zaprojektowanie pawilonów tak,  by na przykład latem w pasie między budynkami mogło działać kino letnie, a w innych okresach można tam zorganizować jarmark.

Architekci pomyśleli też o tym, by na Świcie swoją przestrzeń mieli zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. Będzie zatem platforma sportowo-rekreacyjna, np. z zewnętrzną siłownią, plac zabaw, czy przestrzeń ze stolikami do gry w szachy i ławkami.

Zrezygnowaliśmy z typowego placu na rzecz reprezentacyjnej zieleni – mówi Marcin Lewandowicz – duże możliwości daje też sam budynek Słoneczka. Na poziomie dawnej restauracji przewidzieliśmy bibliotekę, na której bardzo zależało mieszkańcom, salę klubową i miejsce dla zarządu. Na poziomie parteru widzielibyśmy handel i usługi. Może znajdować się tu np. bar czy kawiarnia.

Przedstawiona koncepcja przewiduje wybudowanie dodatkowego pasa ruchu dla rozładunku, który poza godzinami dostaw służyłby klientom tak, by mogli zatrzymać się i zrobić zakupy. Miejsca parkingowe będą się znajdowały wokół całego kwartału.

Chcieliśmy uzyskać pomysł na rewitalizację tego terenu, takie było założenie konkursu i to się udało – mówi Katarzyna Podlewska – teraz przystępujemy do negocjacji z autorami zwycięskiej pracy w sprawie zaprojektowania i realizacji pierwszej części inwestycji, czyli zagospodarowania placu.

Wybrana przez jury konkursowe praca to dopiero wstępna koncepcja zmian na Świcie. Pomysły architektów muszą teraz zostać przełożone na projekt budowlany.

Jest pomysł na Świt

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz