K U L T U R A

JAZZOWE ZADUSZKI

panorama koncert  Foto: sxc

W Zaduszki wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. Odwiedzamy cmentarze, wierni modlą się w kościołach. Do kościoła wstąpią też z pewnością miłośnicy jazzu.

panorama koncert Foto: sxc

Właśnie w kościele Dominikanów odbędą się już po raz dziewiąty Poznańskie Zaduszki Jazzowe. Miłośnicy tego gatunku muzyki tą imprezę dobrze już znają. Ci, którzy jeszcze na niej nie byli być może skuszą się, by w ten niezwykły dla niektórych czas, rozpoczną swoją przygodę z jazzem.

Rok w rok, właśnie na początku listopada najlepsi wielkopolscy artyści jazzowi muzyką i modlitwą pragną wspominać tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci.

trąbka Foto: sxcPoznańskie Zaduszki Jazzowe rozpoczną się mszą jazzową. Dokładnie godzinę później rozpocznie się koncert. Zagrają: Big Stan Band pod dyrekcją Stanisława Gruszki, Pro Fanum w składzie: Jarek Kostka i Jan Adamczewski, Maciej Fortuna i Marcin HenczkeJulia RosińskaPiotr KałużnyRetro Jazz Quartet w składzie: Katarzyna Stroińska, Zbigniew Wrombel, Jarosław Wachowiak i Mirosław Kamiński, Krzysztof DysJarosław Buczkowski oraz Piotr Kałużny i Piotr “Max” Wiśniewski, Leopold „Poldek” TwardowskiDuty Free w składzie: Witold Nowacki, Krzysztof Jarmużek, Piotr Scholz i Marek SurdykMarcin ŁosikEwa Nawrot oraz Marcin Kajper, Jarosław Kostka, Paweł Głowacki, Sławek Tokłowicz, Marcin Kajper oraz Jarosław Kostka, Łukasz Chojnacki, Sławek Tokłowicz.

Zapraszamy na tą muzyczną ucztę do kościoła Dominikanów w środę (3.11). O godzinie 19:00 rozpocznie się msza, a o godzinie 20:00 koncert. WSTĘP JEST BEZPŁATNY.

Co to są zaduszki? Według popularnej wikipedii zaduszki są współczesnym odpowiednikiem pogańskiego święta Dziadów. Przypada ono 2 listopada, po dniu Wszystkich Świętych. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata. Katolicy w Polsce modlą się za wszystkich zmarłych wiernych, których dusze według ich wiary przebywają teraz w czyśćcu. Tradycja ta ma w naszym kraju korzenie sięgające XII wieku. W 1915 roku, papież Benedykt XV, na prośbę opata benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża. W polskim Kościele katolickim Dzień Zaduszny ma rangę wspomnienia obowiązkowego, jako wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz