K U L T U R A

JazZamek #39 – Renaissance Gesualdo

Sala Wielka CK Zamek  Foto: Maciej Kaczyński / CK Zamek

W ramach 39. odsłony cyklu JazZamek w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek wystąpi trio Gadt/Chojnacki/Gradziuk. Muzycy zaprezentują materiał z płyty „Renaissance Gesualdo” inspirowany muzyką XVI wieku.

JazZamek to zainicjowany we wrześniu 2016 roku w Centrum Kultury Zamek cykl koncertów prezentujących jazz w najróżniejszych jego odsłonach. Co kilka tygodni poprzez JazZamek, publiczność może uczestniczyć w wydarzeniach ukazujących najnowsze dokonania zarówno polskich, jak i zagranicznych muzyków, którzy swobodnie i ze znakomitymi efektami przekraczają granice między jazzem, muzyką klasyczną, etniczną czy współczesną. W programie JazZamku znajdują się artyści, zarówno o ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym, jak i obiecujących debiutantów, w tym laureatów najważniejszych konkursów dla muzyków jazzowych.

Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu stał się inspiracją do powstania albumu „Renaissance Gesualdo”. Program nawiązuje bezpośrednio do jego twórczości. Kompozytor to postać ekscentryczna i kontrowersyjna, do którego twórczości odwoływali się m.in.: Monteverdi i Jan Sebastian Bach. Gadt, Chojnacki i Gradziuk przedstawiają swoją opowieść z lekkością, inspirowani kompozycjami Gesualdo. Ich muzyczna koncepcja zakłada tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej.

Dla improwizujących muzyków jazzowych renesansowe kompozyce stają się wyzwaniem. Spojrzenie na nie przez pryzmat współczesnej harmonii i całkowitej swobody wypowiedzi nie jest łatwe. Muzyka Gesualdo w ich wykonaniu jest pełen kontrastów, onieśmiela delikatnością, szeptami i współbrzmieniami, by za chwilę burzyć subtelność dźwiękiem chropowatym, przeszywającym.
Porusza do głębi, momentami onieśmiela. Bywa śmiała, czuła, zmysłowa a czasem zatrważa. Dla niektórych kontrowersyjna. Jaka będzie dla nas? O tym przekonać możemy się przychodząc na koncert.

Zespół wystąpi w składzie: Zbigniew Chojnacki – akordeon / elektronika, Krzysztof Gradziuk – perkusja i instrumenty różne oraz Anna Gadt – głos.

JazZamek #39 – Renaissance Gesualdo Gadt/Chojnacki/Gradziuk

Sala Wielka, Centrum Kultury Zamek
niedziela, 22 maja, godzina 19:00

Bilety w cenie: 39,00 zł

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczyński / CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz