K U L T U R A

JAZZAMEK #23 Adam Bałdych Quartet

Adam Bałdych Quartet  Foto: materiały prasowe

Sacrum Profanum to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC.

Sacrum Profanum jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – z bogactwem jego brzmień, wolnością interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie, „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym – próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno-interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie – tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla Adam Bałdych Quartet.

Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych, takich jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony z wybitną czołówką polskiego jazzu: Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuną na perkusji będzie miał swoją premierę 29 marca 2019 roku.

JAZZAMEK #23 Adam Bałdych Quartet „Sacrum Profanum”
Sala Wielka
niedziela, 19.05.2019
bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 45 zł (w dniu koncertu)

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz