K U L T U R A

Jazz And…? – Mikołaj Trzaska, Marcin Bożek

Mikołaj Trzaska & Marcin Bożek  Foto: materiały prasowe / FB / Pan Gar

W kwietniu ruszył cykl koncertów wokół Jazzu u Pana Gara. Kolejny zespół, który zagości na scenie to duet Mikołaj Trzaska & Marcin Bożek. Koncert odbędzie się w sobotę, 4 września o godzinie 20:00.

Przed koncertem o godzinie 18:30 Pan Gar zaprasza na spotkanie z Mikołajem Trzaską, który opowie o postrzeganiu jazzu we własnym kontekście. Tematem spotkania jest Ekspresja w jazzie.

Jazz And…?
Projekt swoją nazwą odnosi się do twórczej kolaboracji i współdziałania jazzu z innymi gatunkami muzyki. Jazz to przeniesienie rozmowy na muzykę, jako gatunek świetnie wchodzi o relacje, chętnie kolaboruje i współpracuje z różnymi gatunkami muzyki, stylistykami, a co za tym idzie światami, kulturami, językami i czasami tworząc interesujące konfiguracje, kolektywy i konstelacje – czytamy na stronie organizatora

Mikołaj Trzaska – saksofon

Mikołaj Trzaska urodził się w Gdańsku w 1966 roku. Gra na saksofonie i klarnecie basowym. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią europejskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka, North Quartet Petera Brötzmanna oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Thomasem Claytonem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlander, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

Marcin Bożek – gitara basowa

Muzyk, improwizator, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej ( 2003r ). Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo. Założyciel i dyrygent “Gdynia Improvisers Orchestra”. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i kurdupel”, “Bass Solo”, “Double trouble”, „Jazz dla dzieci”, “Gdynia Improvisers Orchestra”.

Jazz And …? – Mikołaj Trzaska & Marcin Bożek

Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21
sobota, 4 września, godzina 20:00

Bilety w cenie 20 zł

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / FB / Pan Gar

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz