K U L T U R A

Jan Ptaszyn Wróblewski będzie gościem Enter Enea Festivalu 2023

Era Jazzu -Jan Ptaszyn Wróblewski Fot. Ewelina Jaśkowiak  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Do grona artystów 13. edycji Enter Enea Festival dołączył Jan Ptaszyn Wróblewski ze swoim kwartetem, do którego jako gość specjalny dołączy Leszek Możdżer. Tegoroczny Festiwal  odbędzie się w dniach 4 -7.06.2023, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim, Jan Ptaszyn Wróblewski wystąpi 7.06. 

Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Od blisko 70. lat współtworzy historię polskiego jazzu. Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Działał w takich rodzimych, pionierskich formacjach jazzowych, jak m.in. Jazz Believers (1958-1959), Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966). W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Cały czas koncertuje z autorskim projektem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, który powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005), „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records – oraz „On the road vol. 1″ (2022) wydana przez Fortune. Gościem specjalnym Enterowego Koncertu będzie Leszek Możdżer

Koncert specjalny Jana Ptaszyna Wróblewskiego to 3. znany punkt Enter Enea Festival. W poniedziałek 5.06 spodziewamy się premiery płyty “Street of Minarets” tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa (5.06), a 6.06 w Poznaniu wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. Usłyszymy m.in. materiał z jej świeżej, wydawanej 23.03 płyty “​​Mélusine”.

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w programie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów, świetnego nagłośnienia i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.  Enter jest miejscem wielu premier, inicjatorem nowych, muzycznych konstelacji. Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.

13. Enter Enea Festival

Poznań, Nad Jeziorem Strzeszyńskim
4-7.06.2023

Bilety na Festiwal dostępne są w sprzedaży od 10.03.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz