Pobiedziska

Jak Zosia została EKObohaterem

Jak Zosia została EKObohaterem  Foto: Biblioteka Publiczna  Miasta i Gminy Pobiedziska

Wywożenie śmieci do lasu, wrzucanie ich do jeziora to niestety nadal duży problem. Tę sytuację chce zmienić grupa nastolatków z Pobiedzisk i Biskupic.

Matyldę, Marysię, Martę i Igora, jak wielu innych mieszkańców, zasmuca problem śmiecenia, wywożenia niepotrzebnych rzeczy do lasów, nad brzegi jezior – mówią samorządowcy z Pobiedzisk – to oni utworzyli fanpage na Facebooku, by zaprosić mieszkańców Pobiedzisk do posprzątania miasta i terenów rekreacyjnych i dołączyć do corocznej akcji w sołectwach naszej Gminy.

Tak udało się zachęcić do wspólnego działania około 40 osób, którzy podczas sprzątania zebrali kilkaset worków śmieci. Wspólnie z Urzędem Gminy i GOAP-em, wywieziono wiele ton śmieci pozostawionych w naturze.

Na tym jednak grupa nastolatków nie skończyła. Swój ekologiczny projekt zgłosili do programu Działaj Lokalnie i uzyskali jego dofinansowanie. Postanowili stworzyć spot proekologiczny w obronie lasów, zwierząt.

Chcieliśmy spróbować dotrzeć do wyobraźni, by korzystać z dostępnych form pozbywania się śmieci, by po prostu myśleć i zachowywać się odpowiedzialnie wobec natury – mówią młodzi ekolodzy – podczas kilku spotkań w grupie grona zapaleńców, poszerzonej o specjalistów, a więc leśnika, fachowca od reklamy, operatora filmowego narodził się scenariusz i powstał spot Jak Zosia została EKObohaterem Pobiedzisk.

Spot był prezentowany w szkołach, ale także podczas spotkań z seniorami. We współpracy z pedagogami przedszkola Wesołe Skrzaty grupa rozpoczęła również kampanię EKObohater Pobiedzisk. Każdy uczestnik spotkania otrzyma specjalny medal.

Działamy lokalnie, dbamy o nasze dziedzictwo przyrodnicze w przekonaniu, że mamy wpływ na to jaki świat pozostawimy następnym pokoleniom – przekonują twórcy spotu.

Użyte w artykule zdjęcia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz