Aglomeracja

Jak wykryć bakterię Legionelli? Badania wykonuje poznańskie laboratorium

Badania laboratorium  Foto: STUDIO/ANNA ZIELINSKA

Według najnowszych danych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Polsce w ostatnich dniach sierpnia kilkanaście osób zmarło w wyniku zakażenia bakterią Legionelli, a kilkaset jest zakażonych. W Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN można wykonać badanie na obecność materiału genetycznego bakterii Legionella pneumophila metodą Real-Time PCR w próbce pobranej od pacjenta. Można także wykonać dodatkowe badanie identyfikujące wszystkie bakterie z wymazu metodą sekwencjonowania masowego następnej generacji.

Mogą z niego skorzystać osoby, które chcą sprawdzić, czy występuje u nich zakażenie bakterią Legionella pneumophilia powodująca chorobę legionistów lub gorączkę Pontiac. Test jest przydatny także dla diagnostyki różnicowej objawów grypy i przeziębień.

Najwięcej przypadków zakażenia legionellą do tej pory potwierdzono w Rzeszowie, ale zakażenia wykryto też w innych województwach: wielkopolskim, małopolskim i lubelskim.

Legionella pneumophila występuje w zbiornikach wodnych oraz wilgotnej glebie. Bakterią tą można zakazić się poprzez wdychanie skażonych kropelek wody, nie przenosi się ona jednak z człowieka na człowieka. Legionella pneumophila to Gram-ujemna pałeczka wywołująca legionellozę, wśród której wyróżnia się grypopodobną gorączkę Pontiac oraz chorobę o cięższym przebiegu, zwaną chorobą legionistów.

Choroba legionistów często przebiega z zapaleniem płuc i stanowi <10% wszystkich zachorowań, z których 20% kończy się śmiercią. Pierwsze objawy legionellozy pojawiają się najczęściej w ciągu 2-10 dni od zakażenia. Jeżeli u pacjenta występują dolegliwości takie jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, osłabienie, suchy kaszel, zaburzenia oddychania, nudności, wymioty czy biegunka, warto wykonać badanie potwierdzające lub wykluczające obecność bakterii Legionelli.

Badanie w kierunku zakażenia bakterią Legionella pneumophila w Innowacyjnym Centrum Medycznym IGC PAN przeprowadzane jest zgodnie z zaleceniami WHO, a stosowane w laboratorium testy posiadają certyfikaty CE-IVD. Materiał biologiczny do badania stanowi wymaz z jamy ustnej.

Czas oczekiwania na wynik to 3 dni robocze. Badanie jest odpłatne. Szczegółowe informacje i rejestracja na badanie on-line w IGC PAN: https://rejestracja.igcz.poznan.pl/ lub telefonicznie: +48 61 6 579 245.

Zespół Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN składa się z wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych, biologów molekularnych oraz bioinformatyków z doświadczeniem w zakresie genetyki medycznej. Z uwagi na wysokie kompetencje zespołu i precyzję prowadzonych badań pacjenci mają pewność uzyskania wyników o najwyższym poziomie dokładności w bardzo krótkim czasie. Przez cały czas pandemii wykonywano tu testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Laboratorium przebadało wówczas ponad 85 tys. pacjentów. W czasie trwania pandemii IGC PAN na podstawie przeprowadzonej w ICM szczegółowych analiz sekwencyjnych regularnie podawał do publicznej wiadomości raporty na temat rozwoju epidemii SARS-CoV-2. W ten sposób zidentyfikowane zostały pierwsze przypadki Omicrona w Wielkopolsce oraz kolejnych podwariantów: BA.1, BA.1.1, BA.2 BA.3.

Laboratorium Badania Foto: STUDIO/ANNA ZIELINSKA
Użyte w artykule zdjęcia: STUDIO/ANNA ZIELINSKA

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz