W miniony weekend miłośnicy inteligentnej rozrywki zebrali się na Uczcie Szyderców – nowej formule spotkań kabaretowych, która z rozmachem, ale bez zadęcia, wkroczyła na scenę artystyczną. I choć nazwa może brzmieć złowieszczo, to wieczór przyniósł publiczności przede wszystkim dużo śmiechu, momenty wzruszeń i rzadko spotykaną w kabarecie… refleksję.
Uczty Szyderców to nie zwykła rewia skeczy. To raczej literacko-muzyczny kolaż: spektakl, który prowadzi widza przez gąszcz piosenki, monologu, dialogu i obrazu, trzymając go w napięciu – i w uśmiechu – od pierwszej do ostatniej sceny.
Wystąpił Klub Szyderców Bis, wspierany przez zespół muzyczny i chóralne zaplecze w postaci zespołu “Słyszę Głosy”. Na scenie pojawili się również artyści, których nie trzeba nikomu przedstawiać: Jacek Fedorowicz – jak zwykle celny, złośliwy i uroczy; Zuzanna Łuczak Wiśniewska; Dominika Dobrosielska; Karol Wojdyło; Wojciech Kowalczyk oraz zespół Leniwe Raz. Ewa Płotka i Krzysztof „Skrzat” Łukaszyk doprawili całość swoimi rolami scenicznymi i głosami pełnymi charakteru.
Uczta Szyderców to wydarzenie, które odcina się od kabaretowej papki znanej z telewizji. Nie ma tu dowcipów o teściowych, nie ma banałów ani wiejskich żartów o politykach. Zamiast tego jest subtelna, czasem absurdalna satyra, komentarz społeczny, piosenka z tekstem i obraz, który mówi więcej niż słowa.
Za warstwę literacką odpowiadają m.in. Bartłomiej Brede, Przemysław Mazurek, Jacek Fedorowicz, Karol Wojdyło, Teofil Modrzejewski, Jan Strugarek, Malina Prześluga – autorzy, którzy wiedzą, jak mówić o świecie z humorem, nie uciekając w pustkę. A Przemysław Mazurek, Piotr Klimek i zespół Szyderców zadbali o to, żeby muzyka była równie treściwa, co teksty.
Nowa formuła wydarzenia wyrosła z tradycji Wieczorów z Piosenką Nieobojętną, które od 2014 roku gromadzą wiernych fanów piosenki literackiej. Teraz Uczty Szyderców poszerzają ten świat – wprowadzają więcej ruchu scenicznego, plastyki, komentarza satyrycznego, a przy tym wciąż zachowują swoją niebanalną tożsamość. Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 22 maja w Domu Tramwajarza.
Dodaj komentarz