Aglomeracja

Jak chronić kartę płatniczą?

ATM bankomat  Foto: sxc

ATM bankomat Foto: sxcW ostatnich kilku tygodniach ujawniono w Poznaniu wiele nakładek skanujących paski magnetyczne kart płatniczych. Przestępcy instalują na bankomatach specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego oraz kodów PIN. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości bankomatu natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji lub pracowników banku – ostrzegają policjanci.

Osoba, która dopuszcza się skimmingu lub skimmingu bankomatowego, dopuszcza się przestępstwa z art. 310 k.k. (fałszowanie m.in. środka płatniczego). Zgodnie z tym artykułem kto podrabia albo przerabia m.in. środek płatniczy, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Generalna zasada skimmingu polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości karty płatniczej w trakcie operacji wykonywanej przez klienta. Nielegalnie przechwycone dane są wykorzystywane do wykonania kopii karty. Następnie przestępcy realizują płatności za produkty lub wypłaty z bankomatów na konto posiadacza karty, z której skopiowano dane.

Przestępcy starają się unowocześniać metody działania i stosują coraz to inne rodzaje skimmerów czy fałszywych klawiatur. W najnowszych „modelach” skimmerów kamery instaluje się w jednej obudowie. Dzięki temu rejestrują oprócz danych z pasków magnetycznych i chipów również numery PIN. Montaż takich urządzeń na bankomacie może trwać dzisiaj tylko kilka sekund. W efekcie złodzieje często w niezauważalny sposób „obudowują” bankomaty.

Jednym z elementów kompleksowego zabezpieczenia banku jest ochrona bankomatów, które są również komputerami działającymi w sieci teleinformatycznej banku. Polskie banki inwestują coraz więcej środków w poprawę bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Metoda skimmingu jest stosowana przy używaniu kart z paskiem magnetycznym. Coraz powszechniej stosowane są już karty szyfrowane – z chipem (standard EMV). Wzrost popularności standardu EMV przyczynia się niewątpliwie do znacznego zmniejszenia się przypadków skimmingu. Odpowiedzią producentów bankomatów na takie ataki jest również wprowadzanie coraz doskonalszych zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych czytnika kart. Zabezpieczenia takie przeciwdziałają i rejestrują próby skimmingu. Istotnym elementem kontroli bankomatów są kamery rejestrujące obraz w pobliżu.

Przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane zarówno na bankomatach, jak i w ich wnętrzu.

Istotnymi elementami, na jakie należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do wypłaty pieniędzy z bankomatu, są:

wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej – oryginalny czytnik kart,
klawiatura do autoryzacji transakcji kodem PIN,
górna część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu – mogą ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie “zarejestrować” wprowadzany przez osobę wypłacającą gotówkę kod PIN.

Warto pamiętać, że przestępców interesują takie dane jak: numer karty płatniczej, data ważności oraz kod PIN. Są to dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji zarówno w sieci Internet oraz w bankomacie.

Przed wypłatą pieniędzy z bankomatu – dokładnie przyjrzyj się bankomatowi, czy nie posiada jakiś dodatkowych elementów, zasłaniaj ręką klawiaturę bankomatu, nie zapisuj numeru PIN na karcie, regularnie sprawdzaj saldo swojego rachunku i wyciągi z kart lub kont.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości bankomatu natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji lub pracowników banku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz