Aglomeracja

Interwencje Straży Miejskiej pod czujnym okiem kamer monitoringu

Interwencje Straży Miejskiej (1)  Foto: Straż Miejska

Straż Miejska informuje o interwencjach zainicjowanych przez operatorów monitoringu miejskiego. Początek czerwca to to zdecydowanie więcej zdarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu, ale także kradzieży. Opisane poniżej sytuacje operatorzy zaobserwowali w trakcie kilku pierwszych dni czerwca na terenie centrum Starego Miasta. Każdorazowo drogi przemieszczania się sprawców obserwowali korzystając z dostępu do wszystkich kamer systemu, a podział obrazu na kilka niezależnych części umożliwiał jednoczesne śledzenie różnych miejsc.

Przy ul. Strzeleckiej godz. 6:20  operator zauważył, jak do młodego, śpiącego na klombie chłopaka, podszedł starszy mężczyzna i zabrał mu przewieszoną przez ramię torbę. Mężczyzna oddalił się w kierunku ul. Rybaki, usiadł na ławce i przejrzał zawartość skradzionej torby. Zabrał portfel z pieniędzmi i w pobliskim sklepie kupił piwo. Operator monitoringu o zdarzeniu poinformował dyżurnego Policji i cały czas obserwował drogę przemieszczania się złodzieja. Mężczyzna ten zdołał dojść tylko do ul. Kwiatowej – tam został zatrzymany przez patrol Policji. Wszystkie przedmioty odzyskano.

Na Placu Cyryla Ratajskiego na ławce, na której chwilę wcześniej siedziało dwóch mężczyzn, prawdopodobnie przez nieuwagę pozostawiono męską torebkę na dokumenty. Przechodzący obok inny mężczyzna zabrał torebkę, a następnie wyjął pieniądze i schwał je do kieszeni. Idąc ulicą Libelta został zatrzymany przez patrol Policji. Odzyskano pieniądze oraz portfel z dokumentami. Także na placu Ratajskiego po zgłoszeniu monitoringu udzielono pomocy zakrwawionemu mężczyźnie, który zabrany został do szpitala.

Na Wartostradzie operator zwrócił uwagę na kilku mężczyzn siedzących nad brzegiem rzeki, którzy wciągali nosem biały proszek. Interweniował patrol Policji. Okazało się, że mężczyźni posiadali przy sobie środki odurzające. Zostali przewiezieni do KP Stare Miasto.

Na Placu Wolności, o  godz. 2:50 – operator zauważył, jak kilka osób wspinało się na konstrukcję Fontanny Wolności. Wysokość skrzydeł fontanny wynosi 9 m. W każdej chwili mogło dojść do nieszczęśliwego wypadku oraz do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych. Po interwencji Policji wszyscy zeszli i…. zostali ukarani mandatami.

W 2019 roku obserwatorzy monitoringu miejskiego ujawnili 6 833 zdarzenia wymagające interwencji straży miejskiej lub policji. Najwięcej, bo aż 3 044 zdarzeń, miało miejsce w ścisłym centrum Poznania, na terenie działania KP Stare Miasto. Dla porównania: na terenie KP Nowe Miasto takich zdarzeń było 1 232, KP Grunwald 1 146, KP Wilda 935, KP Jeżyce 811 i KP Północ 615. Na podstawie zgłoszeń od operatorów monitoringu miejskiego zatrzymano 315 osób, głównie posiadaczy substancji narkotycznych, sprawców rozbojów, pobić i kradzieży, uczestników bójek ulicznych oraz poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

Użyte w artykule zdjęcia: Straż Miejska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz