K U L T U R A

inHUMAN – fotograficzny eksperyment w CK Zamek

Paweł Bogumił - inhuman  Foto: Paweł Bogumił - materiały CK Zamek

Chciałbym, aby mój projekt sprowokował widza do eksperymentu myślowego, polegającego na konfrontacji prezentowanych przeze mnie zdjęć z naszym indywidualnym wyobrażeniem źródła człowieczeństwa – tak o swoich zdjęciach mówi autor zdjęć Paweł Bogumił. To kolejna wyjątkowa wystawa w zamkowej Galerii pf, przygotowana przez kierowniczkę Dominikę Karalus.

Cykl fotograficzny Pawła Bogumiła „inHUMAN” powstał w kilkunastu europejskich ogrodach zoologicznych i jest serią osobliwych portretów różnych gatunków małp. Nie byłoby może w tym nic niezwykłego, fotografia przyrodnicza jest dziś niezwykle popularna, gdyby nie sposób,w jaki artysta zdecydował się przedstawić swoich bohaterów.

Koncentrując się na wnikliwej i długotrwałej obserwacji stanów emocjonalnych małp, Bogumił wydobywa w swoich fotografiach zaskakującą grę podobieństw, prowokując nas, widzów, do konfrontacji. Stawia otwarte pytanie o to, co właściwie jest prawdą tych portretów: „Człowieczeństwo? Zwierzęcość? Zniewolenie? Obopólna fascynacja? Szczerość? Kohabitacja?

Fotografie Pawła Bogumiła to pełne uważności studium stanów emocjonalnych połączone z grą historyczno–artystycznymi konwencjami ikonograficznymi, np. nawiązanie do rozpoznawalnej pozy „Myśliciela” Auguste’a Rodina wydobywa ze sportretowanych ssaków naczelnych ich ludzką istotę dotykającą w rzeczywistości naszej „zwierzęcości”.

inHUMAN – Paweł Bogumił, 12 marca – 25 kwietnia 2021, Galeria Fotografii pf, bilety: 5 zł (wstęp także z biletem na zwiedzanie Zachodniego Skrzydła)

Paweł Bogumił (ur. 1984) – absolwent studium fotograficznego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Dyplom, który wykonał pod kierunkiem Mikołaja Grynberga i Pawła Żaka, obronił w 2014 roku. Cykl „inHUMAN” to z pozoru zdjęcia przyrodnicze, które zadają jednak pytanie o genezę i naturę człowieczeństwa. Uniwersalna opowieść skupia się na podobieństwach między ludźmi a człekokształtnymi. Seria tych zdjęć była wielokrotnie prezentowana w Polsce i za granicą, między innymi na „Lens Culture”, „Future Shot” oraz na łamach magazynów „Cles”, „Geo” i „Geo Saison”. Projekt ten znalazł się w finale konkursu „Earth 15” organizowanego przez „LensCulture”. Oprócz tego Paweł Bogumił za serię „inHuman” oraz cykl „Floral Sketches” otrzymał nagrodę i wyróżnienie International Photography Awards 2015.

Użyte w artykule zdjęcia: Paweł Bogumił - materiały CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz