K U L T U R A

II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca

Polski Teatr Tańca - zwiedzanie  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Kolejna edycja festiwalu organizowanego przez Polski Teatr Tańca rozpocznie się w środę, 27 kwietnia. Po pierwszej wirtualnej edycji, tym razem będzie się można spotkać na żywo. Na scenie pojawią się artyści z Norwegii, Austrii, Boliwii i Polski. Tegoroczne wydarzenie nosi tytuł “Granice natury – granice kultury”

Czterodniowe wydarzenie rozpocznie się 27 kwietnia o godzinie 20:00, od spektaklu Moniki Błaszczak, polsko-łemkowskiej choreografki, tancerki, artystki interdyscyplinarnej i badaczki oraz Luizy Mateo Dupleich Rozo, boliwijskiej artystki multidyscyplinarnej pt. „Święto wiosny. Preludium”.

Spektakl jest celebracją wiosny i aktem opłakiwania strat, jakich doświadczamy podczas kryzysu klimatycznego. Dotyka tematów budowania relacji, intymności, queerowej płodności, doświadczeń migracyjnych,nielinearności czasu i związku z “matczyną” ziemią. Kostiumy do spektaklu zaprojektował Tomasz Armada, projektant ubioru i kostiumograf, który znalazł się na liście 27 najbardziej obiecujących projektantów mody, ogłoszonej przez amerykański „Vogue” w 2021 roku.

Drugiego dnia festiwalu, 28 kwietnia o godzinie 20:00, zobaczymy solo Hygina Delimata, choreografa i performera na co dzień pracującego w Austrii, założyciela grupy Body Architects I platformy Craft Choreography w Wiedniu oraz Mind Culture Podcast.

Hygin Delimat czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji, jak breakdance czy hip hop i jest zafascynowany eksplorowaniem ekstremalnych stanów performatywnych związanych z katastrofą i przetrwaniem. „Landscape before catastrophe” to naładowany emocjami krajobraz, spotęgowany muzyką Henryka Góreckiego, który łączy uniwersalne, archetypiczne tematy nieuchronności i rozpadu z bardzo współczesną refleksją nad relacją człowieka i planety.

29 kwietnia – w Międzynarodowym Dniu Tańca – o godzinie 19:00 zapraszamy do udziału w akcji ulicznej „Narodowe Tańczenie”, nawiązujące do popularnej idei flash mob, polega na wspólnym wykonaniu poloneza w scenerii ulicy Taczaka, na której znajduje się siedziba Polskiego Teatru Tańca. Do wydarzenia dołączyć może każdy. Znajomość tańca nie jest wymagana.

Zgromadzeni uczestnicy włączają się spontanicznie do korowodu, zainicjowanego przez gości specjalnych – zaproszonych przez nas do udziału zespołów artystycznych, które już potwierdziły swój udział, m.in. tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zatańczymy razem poloneza w wersji kanonicznej lub improwizując! Mile widziane będą kostiumy i emblematy kojarzące się z polską tradycją tańczenia poloneza, kulturą szlachecką i Międzynarodowym Dniem Tańca oraz akcenty świadczące o solidarności z narodem ukraińskim – zachęcają oganizatorzy.

29 kwietnia o godz. 20:00 spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” zaprezentują gospodarze Festiwalu, czyli Polski Teatr Tańca. “Kurka Wodna albo urojenie” to balansująca na krawędzi fabuły i manifestacji Czystej Formy opowieść o młodym artyście, oparta na motywach zaczerpniętych z dramatów Witkacego “Kurka Wodna”, “Matka” , “Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix”. Ironia, czarny humor i soczysty język, feeria barwnych świateł i bogactwo kostiumów łączą się z formalną wyrazistością gestów i gęstą emocjonalnością ruchu tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Naturalną scenografią spektaklu są przestrzenie siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu. Warto przypomnieć, że spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” został uznany za jedno z sześciu najlepszych wystawień polskiej klasyki w 2021 w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dziel Literatury „Klasyka Żywa”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 5 czerwca tego roku zostanie zaprezentowany w finale konkursu „Klasyka Żywa”, podczas 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Gwiazdą ostatniego dnia festiwalu będzie zespół Jo Strømgren Kompani (JSK)- autorski zespół Jo Strømgrena, jednego z najbardziej znanych w skali międzynarodowej skandynawskich choreografów. Twórca 150 spektakli, które prezentowane były w 64 krajach świata, jest obecnie rezydentem Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo. Utwory Jo Strømgrena charakteryzują się fuzją tańca i teatru, intensywnym językiem ruchu oraz poczuciem humoru, nierzadko z podtekstem politycznym. Jego najważniejsze i najczęściej nagradzane to: A Dance Tribute to The Art of Football (1998, m.in. nagroda Den norske Dansekritikerprisen przyznawana przez Norweskie Stowarzyszenie Krytyków – Norsk Kritikerlag), Maskuline mysterier (1998), There (2002, m.in. nagroda Hedda 2003), I Hospitalet (2005), The Society (2008), Coco Chanel (2017), The Door (2018, litewska prestiżowa nagroda Złotego Krzyża Sceny 2018).

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury

Święto Wiosny: Preludium – Monika Błaszczak i Luisa Mateo Dupleich Rozo, Polska, Boliwia
Polski Teatr Tańca
środa, 27 kwietnia, godzina: 20:00

Kurka Wodna albo urojenie – Polski Teatr Tańca, Polska
Polski Teatr Tańca
piątek, 29 kwietnia, godzina 20:00

Salve Regina – Jo Strømgren Kompani, Norwegia
Polski Teatr Tańca
sobota, 30 kwietnia, godzina 20:00

Wszystkie wydarzenia festiwalowe – oprócz Narodowego Tańczenia – odbędą się w siedzibie Polskiego Teatru przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.

Bilety na pojedyncze spektakle w cenie 70 zł (bilet normalny) i 40 zł (bilet ulgowy) dostępne są w siedzibie Polskiego Teatru Tańca oraz w serwisie bilety24.pl.

Karnety festiwalowe (na 4 spektakle) kosztują odpowiednio 210 pln (N), 120 pln (U). Można je nabyć wyłącznie w siedzibie Teatru w godzinach 10.00 – 18.00 (pn-pt) oraz na 30 min przed spektaklami repertuarowymi i wydarzeniami odbywającymi się przy ul. Taczaka 8. Pula karnetów jest limitowana.

Po spektaklach Hygina Delimata oraz Jo Strømgren Kompani, w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca odbędą się rozmównice z twórcami. Wstęp wolny.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz