K U L T U R A

Hotel – powieść o powstaniu wielkopolskim

Hotel - okładka  Foto: materiały prasowe

„Hotel” Bartłomieja Marcinkowskiego, najnowsza propozycja Wydawnictwa Miejskiego Posnania, to powieść nagrodzona w konkursie „Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później”, który odbył się z okazji setnej rocznicy powstania wielkopolskiego.

Grudzień 1918 roku, do Poznania przybywa Ignacy Paderewski, dając impuls wybuchowi powstania. Jednocześnie w mieście pojawiają się informacje o możliwym zamachu na życie pianisty. Władze młodego państwa polskiego wysyłają z odsieczą porucznika Karola Skałeckiego, który ma uratować przyszłego premiera.

Książka przenosi czytelnika do ogarniętego powstaniem Poznania i w realistyczny sposób opisuje miasto, jego ulice, a wreszcie mieszkańców. Przy okazji prowadzonej narracji autor przybliża czytelnikowi ówczesną sytuację polityczną i militarną, ukazuje kontekst historyczny odzyskiwania przez Rzeczpospolitą niepodległości i genezę grudniowego zrywu poznaniaków.

Możemy bliżej poznać głównych aktorów sceny niepodległościowej: Paderewskiego, Dmowskiego, Piłsudskiego czy Korfantego, przedstawionych jako postacie z krwi i kości, z własnymi emocjami, ambicjami i poglądami. Obok nich śledzimy losy Karola Skałeckiego, żołnierza francuskich i polskich oddziałów wojskowych, niestrudzenie podążającego za marzeniem o niepodległej Polsce, rzuconego w tryby historii przez donos gimnazjalnego kolegi.

Autor osadził fabułę wokół prawdziwych zdarzeń, a motywem przewodnim uczynił niespełnioną miłość głównego bohatera, Karola Skałeckiego i Marty Maćkowiak. To właśnie historia tych dwojga wciąga czytelnika w opowieść o powstaniu wielkopolskim.

Pochodzący z Poznania Bartłomiej Marcinkowski jest politologiem i historykiem, emerytowanym oficerem służb specjalnych wolnej Polski i weteranem działań wojennych. Jako pisarz zadebiutował w 2016 roku powieścią Rozgrywka.

Konkurs „Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później” na powieść o powstaniu wielkopolskim zorganizowany został przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Fun­dację Rozwoju Miasta Poznania, we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości i Biblioteką Raczyńskich. Mecenat nad konkursem objęła Fundacja Zakłady Kórnickie.

Książka dostępna jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania, Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka 44 (budynek „Arkadii”) oraz wybranych księgarniach.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz