Aglomeracja

Honorowe tytuły i nagrody dla zasłużonych mieszkańców

Centrum Innowacji PCSS - Huawei  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter
Profesor Jan Węglarz

Honorowym Obywatelem Miasta Poznania został profesor Jan Węglarz. Podczas uroczystej sesji w ratuszu, prezydent Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz wręczyli też medale zasłużonym dla Poznania oraz nagrody za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe.

Uroczystość odbywająca się zawsze w dniu patronów miasta – Świętych Piotra i Pawła.

Współdziałając z Państwem, staramy się realizować marzenia i oczekiwania poznaniaków, aby Poznań stał się – po prostu – lepszym miejscem do życia – mówił do zgromadzonych w ratuszu radnych prezydent Jacek Jaśkowiak. – Mam swój pomysł na Poznań, ale chcę go realizować wspólnie z poznaniakami. Miasto musi działać na zasadzie partycypacji, włączając w procesy miastotwórcze mieszkańców, samorządowców i ekspertów z różnych dziedzin. Każdy z nas może w tym procesie uczestniczyć i wnieść konkretną wartość.

Otwierając sesję, przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz, wspomniał dwie ważne rocznice, które świętowaliśmy w tym roku: 1050-lecie Chrztu Polski oraz obchodzoną dzień wcześniej, 60. rocznicę Czerwca’56.

Wydarzenia te odległe od siebie w czasie, są jednocześnie bardzo sobie bliskie, poprzez znaczenie, jakie mają dla naszej poznańskiej i wielkopolskiej tożsamości, tutaj Polska się zaczęła, tutaj rozpoczęła się polska droga do wolności – mówił Grzegorz Ganowicz.

Na kontekst dwóch obchodzonych w Poznaniu w tym roku rocznic zwrócił też uwagę Jan Węglarz, któremu Rada Miasta przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

Analiza tego kontekstu w świetle tego, co obserwujemy i co dzieje się teraz w Europie, prowadzi do prostej refleksji. Zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym powinniśmy postawić na wartości, które stanowią fundament naszej europejskiej tożsamości – mówił Jan Węglarz. – W obronie tych wartości musimy być gotowi do poświęceń. Chciałbym życzyć państwu, ale też sobie, żebyśmy zadania w służbie tego wyzwania godnie wypełnili.

Jan Węglarz jest profesorem Politechniki Poznańskiej, gdzie kieruje Zakładem Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji. Jako współtwórca koncepcji rozwoju naukowych miejskich sieci komputerowych oraz idei Polskiego Internetu Optycznego w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania w 1993 roku Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Do najważniejszych osiągnięć profesora należy bez wątpienia otwarte we wrześniu 2015 roku Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego.

Oprócz tytułu Honorowego Obywatela podczas sesji wręczono też Nagrody Miasta Poznania. Naukową przyznano prof. Piotrowi Tryjanowskiemu, dyrektorowi Instytutu Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego. Nagrodę artystyczną odebrał Miklosz Deki Czureja – romski wirtuoz skrzypiec, zwany “królem czardasza”. Nagroda sportowa nie została w tym roku przyznana. Kapituła wyróżniła natomiast Tomasza Kryka, trenera poznańskich kajakarek.

Prezydent wręczył też medale zasłużonym dla Poznania. Otrzymali je:
Gerard Cofta doceniony za działalność i zaangażowanie na rzecz Śródki, przede wszystkim w strukturach zainicjowanej przez siebie Radzie Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria;
Robert David Gamble – bostończyk od lat związany z Poznaniem, zaangażowany w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce, założyciel wydawnictwa Media-rodzina, inicjator “Wigili pod Rondem” czyli świątecznych spotkań poznaniaków pod rondem Kaponiera.
Jan Podhorski – generał brygady Wojska Polskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz konspiracji antykomunistycznej, Żołnierz Wyklęty represjonowany i więziony przez władze Polski Ludowej. Cały czas, pomimo dostojnego wieku, jest zaangażowany w działania społeczne i edukacyjne.
Barbara i Tomasz Sadowscy – założyciele Fundacji Pomocy Wzajemnej “Barka”. Działają na rzecz osób bezrobotnych, z uzależnieniami, a także rodzin w trudnej sytuacji socjalnej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz