Aglomeracja

Gotowi do sezonu

Kąpielisko Krzyżowniki  Foto: POSiR

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Poznania 15 czerwca rusza sezon kąpielowy na czterech poznańskich kąpieliskach miejskich. Krzyżowniki, Malta, Rusałka i Strzeszynek są już gotowe na przyjęcie wypoczywających.

Co roku wszystkie kąpieliska przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, trawa skoszona, postawiono dodatkowe kosze na śmieci i toalety przenośne. Kąpieliska będą funkcjonowały do 31 sierpnia. W tym okresie, od godziny 10:00 do godziny 18:00, bezpieczeństwa na lądzie i w wodzie strzegli będą ratownicy. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

W upalne dni wypoczywający nad jeziorami mogą korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu sportowego i wodnego, boiska sportowe, place zabaw i siłownie zewnętrzne.

W 2016 roku najwięcej zmian zaszło nad Rusałką, gdzie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego teren kąpieliska został wyposażony w ogólnodostępne stacje naprawy rowerów, ziemny tor rowerowy, siłownię zewnętrzną, pole do gry w boccia i boiska do siatkówki plażowej, a dotychczasowy plac zabaw został rozbudowany i wyposażony w dodatkowe atrakcje dla dzieci.

Na kąpielisku Strzeszynek zmodernizowano natomiast utwardzone ścieżki piesze i rowerowe, które ułatwią poruszanie się w terenie. Więcej inwestycji rekreacyjnych na kąpieliskach planuje się przed kolejnym sezonem. Zrealizowany zostanie bowiem projekt „Plażojada”, który uzyskał dofinansowanie z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Natomiast w trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia będą podejmowane interwencje, a kąpieliska będą zamykane. W 2015 roku takie przypadki nie miały miejsca.

Wypoczywający nad wodą zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących na kąpieliskach regulaminów. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 7 bez opieki. Spożywanie alkoholu i grillowanie możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych do tego strefach.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji apelują do wypoczywających nad wodą o nie wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz