K U L T U R A

Fuzja twórczej spontaniczności czyli Zabelov Group – zdjęcia

JazZamek #44 Zabelov Group - Centrum Kultury Zamek - 29.01.2023  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Zabelov Group to projekt białoruskiego akordeonisty Romana Zabelova i czeskiego perkusisty Jana Šikla. W ramach JazZamek #44 zagrali przed poznańską publicznością w niedzielny wieczór.

Grupa istnieje od 2012 roku. Poza głównymi instrumentami takimi jak akordeon, gitara, perkusja muzycy wykorzystują również elektronikę w postaci rozmaitych syntezatorów i samplerów. To dzięki nim ich koncerty są brzmieniowo i muzycznie dużo bardziej złożone niż zespół składający się na pierwszy rzut oka z instrumentalnej obsady.

Wydana w roku 2020 EP-ka „Madhouse Session“ to w porównaniu z „Eg” powrót do spontanicznych nagrań i energii między muzykami. Dla pary stała się ona kulminacją muzycznej emancypacji. Rzeczywiście, po raz pierwszy absolutnie wszystko zostało wyreżyserowane przez zespół, od nagrania na żywo, które odbyło się w domowym studio, po produkcję i ostateczny master. Zabelov Group od 2022 roku towarzyszy VJ Linda Arbanová (Zvíře jménem podzim, Aeroškola).

Roman Zabelov pochodzi z białoruskiej wsi Żylicze, gdzie urodził się w rodzinie akordeonistów. Jego kierunek muzyczny był więc całkiem jasny. Od 2010 roku studiuje kompozycję na Hamu w Pradze, a obecnie kończy studia doktoranckie, wymyślając akordeon elektromagnetyczny. Współtworzy barwne brzmienie Zabelov Group między innymi swoim eterycznym wokalem.

Jan Šikl  jest absolwentem kompozycji w Konserwatorium Praskim, gra w zespole na perkusji, trąbce i gitarze, działa również w projekcie Korjen i komponuje muzykę incydentalną dla Teatru Narodowego i Czeskiego Radia.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz