K U L T U R A

Folkowa uczta. Kto zdobędzie Złotą fujarę?

Klub Dragon  Foto: facebook

Już po raz piąty w sobotę, w przestrzeni poznańskiego klubu Dragon zagoszczą folkowe klimaty. Dragon Folk Fest Vol.5 rozpocznie tradycyjnie jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych.

Wieczorem na kilku scenach klubu odbędzie się konkurs o Złotą Fujarę, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników i publiczności.

Lonkurs skierowany jest do solistów oraz zespołów grających muzykę z szeroko pojętego nurtu folk, world i etno. Podczas Dragon Folk Fest Vol.5 o Złotą Fujarę powalczą m.in. buntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!, Dzikie Jabłka i Frument Project.

Zaraz po ogłoszeniu laureatów konkursu o Złotą Fujarę, Dragon Folk Fest przeniesie się do Mordoru, czyli podziemi klubu.. Na szalonye etno after party, zaprasza DJ EMPE!

Klub Dragon Foto: facebook

Program festiwalu:
12:00 jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych
15:00 bałkański grill
17:00 – 21:30 konkurs o Złotą Fujarę
22:00 after party (DJ EMPE)
22:30 ogłoszenie wyników konkursu o Złotą Fujarę

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!

Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej grają energiczny, prosty punk inspirowany z jednej strony polskim folklorem a z drugiej dokonaniami współczesnymi.

Muzycy Studium Instrumentów Etnicznych grają odważnie, bezkompromisowo, często posługując się improwizacją jako narzędziem odkrywania nowego. Poszukiwania te wspiera bogate instrumentarium : instrumenty perkusyjne z całego świata, kalimby, metalowe beczki, didgeridoo, w połączeniu z looperem , fletem ,trąbką, gitarą basową, które dają nowoczesne brzmienie. „To psycho folk, wstrząsający i wyraźny, również dzięki wykrzyczanym tekstom.”

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba Foto: mat.prasowe

Dzikie Jabłka

Zespół powstał wiosną 2011 roku w wyniku zetknięcia dwóch żywiołów. Jeden z nich to Afryka – męska część zespołu, trzej fascynaci kultury i przede wszystkim muzyki Czarnego Lądu, od wielu lat studiuje jej rytmy i podróżuje do Afryki Zachodniej. Są uczniami szkoły rytmu i członkami zespołu City Bum Bum, który od blisko dziesięciu lat swoją rdzennie afrykańską grą zaskakuje nawet rodowitych Gwinejczyków czy Senegalczyków. Uczą

Drugi to żywioł polski – to dziewczęta podróżujące z kolei po różnych zakątkach naszego kraju, poszukujące muzyki naszych źródeł. Uczą się od podeszłych już wiekiem, starych mistrzów, zgłębiają tajniki mazurków, kujawiaków, polek, odkrywają na nowo to, co zapomniane, a tak piękne w polskiej muzyce ludowej.

Frument Project

Ideą zespołu jest łączenie rodzimego folku z innymi gatunkami muzycznymi, aby powstała idealna, orzeźwiająca mieszanka taka jak FRUMENT. Kompozycje lidera oraz muzyczne mikstury zespołu zostały docenione m.in na Mikołajkach Folkowych 2011 (II miejsce) oraz Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu w 2011 (również II miejsce).

Folk FestBarbara Wilińska, Jacek i Kuba Mielcarek

Barbara Wilińska koncertuje jako solistka i z zespołami. Repertuar koncertowy tworzą muzyka dawna i ludowa z różnych tradycji. Są wśród nich m.in. pieśni obrzędowe, liryczne, ballady dziadowskie. Tym razem zaśpiewa i zagra na lirze korbowej i ludowej cytrze, a towarzyszyć jej będą na kontrabasie melodycznym i idiofonach prostych (Kuba Mielcarek) oraz na instrumentach dętych drewnianych (Jacek Mielcarek). Będzie to muzyka kreatywna z elementami improwizacji, muzyki współczesnej i eksperymentalnej – koncepcja minimalistyczna.

Zanim nastanie noc, DJ EMPE prezentuje world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze. Po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny, aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu.

W ramach autorskiego imprezowego projektu „Halo Ziemia!” bezkompromisowo miksuje balkanbeat, elektro tzigane, nuevo flamenco, afro-cubano, reggaeton, bhangrę, kolumbijską cumbię, bułgarską czałgę, rumuńskie manele czy etno rap. Do tego wszystkiego dokłada klasyczne tematy folk i pop ubrane w klubowe szaty plus hity polskiego etno.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz