Stare Miasto

Flâneur zaprasza na Weekend z Historią

Flâneur zaprasza na Weekend z Historią  Foto: UMP

W najbliższy weekend, od piątku do niedzieli trwać będzie XI edycja Weekendu z Historią. Impreza jest okazją do zapoznania się z przeszłością historycznych dzielnic Poznania. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod znakiem “Flâneura” – przechadzek miejskiego włóczęgi.

Poznań skrywa w sobie wiele tajemnic, często miejsc które odkrywamy spacerując po mieście. “Flâneur”, czyli włóczęga miejski to motyw przewodni XI Weekendu z Historią, który zaprasza właśnie na zwiedzanie naszego miasta i spacery miejscami, które nie zawsze dostrzegamy. – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Weekend z Historią to cykl imprez promujących historyczną część stolicy Wielkopolski. Ich główną osią jest Trakt Królewsko-Cesarski – jedyna w swoim rodzaju motywująca i pozytywna opowieść o Poznaniu i jego mieszkańcach. Podczas spaceru Traktem można spotkać postaci, które pozostawiły po sobie ślad w przestrzeni miasta.

W piątek 23 września o godzinie 18:00 zapraszamy na uroczyste otwarcie Weekendu z Historią. Rozpoczynamy wernisażem wystawy “Kto może przejść po czerwonym dywanie”. Patrzymy na Trakt Królewsko-Cesarski właśnie jak na czerwony dywan, po którym mogą przejść postacie, które na to zasłużyły. Stawiamy też pytanie kto właśnie na to zasłużył? Na tej wystawie będziemy prezentowali dziewiętnaście historycznych postaci, które są bezpośrednio związane z Poznaniem.- wyjaśnia Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

Wernisaż wystawy “Kto może przejść po czerwonym dywanie” odbędzie się w Bramie Poznania w piątek 23 września o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Natomiast już w sobotę rano o godzinie 10:00 rozpoczną się warsztaty nordic walking, prowadzone przez instruktorów Areny Ruchu. Zajęcia adresowane są zarówno dla zaawansowanych jak również początkujących miłośników spacerów z kijkami. Start w parku Stare Koryto Warty pod pawilonem Nowej Gazowni. Liczba miejsc ograniczona, na wydarzenie obowiązują zapisy.

Także o godzinie 10:00 rozpoczną się warsztaty Foto – Flâneur – zajęcia fotograficzne Marka Zakrzewskiego z estetyki fotografii ulicznej. Spotkanie rozpocznie się w Śluzie Katedralnej w Bramie Poznania. Na wydarzenie także obowiązują zapisy.

Centrum wydarzeń tegorocznej edycji Weekendu z Historią będzie Stary Rynek. Tam w godzinach od 12:00 do 17:00 czynna będzie Strefa Flâneura. Punkt informacji i relaksu stanie pomiędzy Arsenałem i Odwachem.

Tam też o godzinie 12:00 rozpoczną się warsztaty sitodruku “Torba Flâneura”. Zajęcia do godz. 16:00 poprowadzi Maria Łukomska.

O godzinie 15:00 z Bramy Poznania wyruszy wycieczka “Jesteśmy w Kontakcie. Pod wysokim napięciem”, prowadzona przez przewodnika Hannę Stołwińską. Wejściówki na wycieczkę do pobrania w Śluzie Katedralnej Bramy Poznania. Natomiast godzinę później, o 16.00 wycieczkę “Z życia wzięte” poprowadzi przewodnik Piotr Ciesielski.

Niedziela również obfitować będzie w ciekawe wydarzenia i inspirujące spacery. Między innymi spod pomnika H. Cegielskiego u zbiegu ulic Podgórnej i św. Marcin wyruszy wycieczka z Marcelim Mottym i Pauliną Cegielską, w których wcielą się przewodnicy Andrzej Dominik Odhe oraz Ewa Jagielska-Judek.

W niedzielę czynna także będzie Strefa Flâneura, odbędą się warsztaty nordic walking oraz wiele innych atrakcji.

Wszystkie atrakcje XI Weekendu z Historią są darmowe. Pełen program wydarzeń dostępny jest na stronie www.trakt.poznan.pl Tam też można pobrać formularze zgłoszeniowe na atrakcje z ograniczoną liczbą uczestników.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz