K U L T U R A POZnań

Filmowe Jaszczury kontra szczury! Startuje filmowy festiwal 50+

Wyscig Jaszczurow  Foto:

W ostatnich latach w Polsce nasiliła się „dyktatura młodych”. Większość decydentów, jak ognia unika współpracy z osobami dojrzałymi, po 50 roku życia. Funkcjonuje bowiem bezpodstawna opinia, że osoby w tym wieku są niezdolne do efektywnej pracy. Badania naukowe pokazują że takie cechy jak witalność, czy kreatywność nie są w żaden sposób związane z wiekiem. Swój filmowy pazur od najbliższego piątku pokażą kreatywni filmowcy 50+.

„Wyścig Jaszczurów” – to przewrotna parafraza „wyścigu szczurów”. Festiwal, którego pomysłodawcą jest Jerzy Jernas, stawia sobie za główny cel pokazanie „młodym wilkom” że dobre kino, dobre filmy można kręcić w każdym wieku.

Na Festiwal Wyścig Jaszczurów zgłoszono 16 filmów dokumentalnych, fabularnych i eksperymentalnych. Najstarszy uczestnik Bohdan Kezik ma 78 lat i zaprezentuje brawurowo zrealizowany dokument “Wielka woda”. Niewiele młodszy Janusz Kłosiński – aktor naturszczyk, znany z roli Józia Śpiewaka w “Rejsie” Marka Piwowskiego przedstawi komedię aktorską “Sen o czerwonym dywanie”. W filmach dokumentalnych zobaczymy m.in. Krzysztofa Pendereckiego, kpt. Krzysztofa Baranowskiego oraz wiele nieznanych, ale bardzo barwnych postaci. Pokazom konkursowym towarzyszyć będą projekcie krótkich filmów o wybitnych wielkopolskich artystach plastykach. Wyścig Jaszczurów jest jedyną w Polsce imprezą filmową adresowaną do osób posiadających poważne doświadczenie życiowe, a dyskryminowanych przez organizatorów wielu konkursów ze względu na swój wiek. Honorowy patronat nad Festiwalem objęła prof. Irena Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich.

Szczegóły w naszym Kalendarium Kulturalnym

Wyscig Jaszczurow

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz