K U L T U R A

Festiwal Teatrów Podwórkowych – “Misterium Buffo”

Misterium Buffo - Trzeci teatr Lecha Raczaka  Foto: screen / FB  / Orbis tertius

“Misterium Buffo” Trzeciego Teatru Lecha Raczaka zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Teatrów Podwórkowych w podwórzu Biblioteki Uniwersyteckiej w poniedziałek, 23 sierpnia o godzinie 20:30.

Założeniem festiwalu jest prezentacja spektakli w miejscach nietypowych, plenerowych, które nie kojarzą się z teatrem, a są w bezpośrednim kontakcie z widzem. Ta idea prezentacji wynika z wieloletniego doświadczenia Lecha Raczaka, założyciela Fundacji Orbis Tertius – Trzeci Teatr oraz Teatru Ósmego dnia i Grupy Sekta, który między innymi od 1993 r. do 2012 r. był dyrektorem artystycznym Festiwalu Malta i Malta OFF.

Spektakl jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści – Jezusa z Nazaretu, ale jednocześnie krytyki doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor. Dziś – w czasach papieża Franciszka – dawna krytyka Fo uzyskuje nieoczekiwanie propapieski wymiar. Największym i niezwykłym walorem tekstu i przedstawienia, składającego się z serii kilku i kilkunastominutowych monologów, jest niezwykły splot komizmu i wzruszenia, przyziemnej ludzkiej miary i nadludzkiej siły świętości, sacrum i profanum: poruszający i ludzki wymiar transcendencji. Prapremiera polska miała miejsce 31 grudnia 2014 r.

Festiwal Teatrów Podwórkowych – “Misterium Buffo” Trzeci Teatr Lecha Raczaka

podwórze Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Ratajczaka 38/40
poniedziałek, 23 sierpnia, godzina 20:30

Wstęp wolny

Użyte w artykule zdjęcia: screen / FB / Orbis tertius

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz