K U L T U R A

Fary świętowanie

fara oswietlona  Foto: lepszyPOZNAN

fara oswietlona Foto: lepszyPOZNANDziś i jutro świętowana będzie pierwsza rocznica nadania tytułu Bazyliki Mniejszej poznańskiemu kościołowi kolegiackiemu. Z tej okazji odbędą się w farze uroczyste Msze św. odpustowe, ale będzie też między innymi nocne zwiedzanie podziemi przy blasku świec, słuchanie organów Ladegasta po zmroku, koncert kapeli farnej.

Już dzisiaj (17.06) późnym wieczorem będzie można zwiedzić podziemia farne. Choć można to robić już od kilku lat, nie zawsze nadarza się okazja, by zajrzeć do nich i podziwiać je w blasku świec. W piątkowy wieczór przewodnicy wprowadzą do krypt, by w dyskretnym świetle opowiedzieć o historii tego niezwykłego miejsca. Począwszy od godziny 19:45, co 15 minut do podziemi schodzić będą 40-osobowe grupy. To niezwykłe zwiedzanie podziemi przy blasku świec zakończy się o 21:30.

Podczas zwiedzania będzie można podarować „wdowi grosz” na zrobienie nowej instalacji elektrycznej w podziemiach. 🙂

Również dzisiaj warto będzie wieczorem wsłuchać się w pięknie brzmiące ograny. Ladegast po zmroku to bardzo kameralny wieczór z organami farnymi tylko dla koneserów, którego tematem będzie Wieczór Bachowski. Robert Napieralski, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, znający organy farne od najmniejszej do największej piszczałki, wprowadzi chętnych na emporę chórową i, pozwalając spoglądać sobie przez ramię, zaprezentuje pełną paletę brzmień organów farnych.

Biletem wstępu na ten niezwykły koncert będzie cegiełka współuczestnictwa w kosztach utrzymania zabytkowego instrumentu, którą za 20 zł będzie można kupić przed koncertem lub na stoisku promocyjnym w kościele. Początek o godzinie 21:00.

W sobotę (18.06) podczas Drzwi Otwartych zajrzeć będzie można we wszystkie zakamarki farne! Będą one tego dnia dostępne dla każdego kto przyjdzie o 13:00 przed Farę. Po barokowych pomieszczeniach kapitularza i zakrystii oprowadzać będą Przewodnicy z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego. Do zwiedzania swojego królestwa zaprosi także organista. Będzie zatem można poznać tajniki funkcjonowania organów, a nawet zajrzeć do ich wnętrza. Jeszcze jedna ważna informacja – by zwiedzać Farę w sobotę nie trzeba mieć bejmów!

W sobotni wieczór zapraszamy także na koncert Muzy Kapitularza. Będzie można wysłuchać reaktywowanej na początku XXI wieku Kapeli Farnej, która nawiązuje do wielowiekowej tradycji istnienia przy znaczących świątyniach wysokiej rangi muzycznych zespołów. Dzięki temu znów ważny jest paragraf XVIII-wiecznego statutu zespołu farnego, według którego orkiestra przy parafii farnej miała być wiecznemi czasy trwała.

Mało popularne zestawienie instrumentów daje zupełnie nowe możliwości wyrazowe. Zestaw lubiany i wypromowany przez wielkich klasyków, w dobie rozwoju romantycznych orkiestr symfonicznych i szalonej popularności zespołów smyczkowych, został niestety całkowicie zapomniany. W programie znajdą się dwa różne sposoby na zaprezentowanie różnorodności brzmieniowej tego niezwykłego zestawu w XVIII- i XX-wiecznym repertuarze “rozrywkowym”.

Koncert rozpocznie się w sobotę o godzinie 20:00.

W PROGRAMIE:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Serenada Es-dur KV 375
George Gershwin – Sceny z „Porgy and Bess”

oboje: Łukasz Krzemiński, Anna Macuk, klarnety: Tomasz Goliński, Paweł Kroczek, rogi: Damian Lotycz, Karina Banyś, fagoty: Anita Bittner, Radosław Komolka, perkusja: Robert Rekiel.

Prowadzenie: Daina Kolbuszewska.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz