POZnań

F16 wylatują na ćwiczenia

6. Eskadra Lotnicza przygotowuje się do wylotu na Nato Tiger Meet - 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, Poznań - Krzesiny  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dziś poznańskie F16 wyleciały na kolejną edycję “Nato Tiger Meet”. Już po raz trzeci bierzemy udział w tych ćwiczeniach, po raz pierwszy jako pełnoprawny członek. Nad norweskim niebem w realizacji zadań taktycznych weźmie sześć samolotów wielozadaniowych F-16, kilkunastu pilotów wraz z kilkudziesięcioma osobami personelu zabezpieczającego loty.

Dwa z naszych samolotów zostały ozdobione grafiką Oskara Gawłowskiego, który wygrał konkurs zorganizowany przez bazę w Krzesinach.  W zadaniach  zakładającym osiem scenariuszy (cztery nad morzem oraz cztery nad lądem) weźmie udział 21 eskadr (72 samoloty i 4 śmigłowce) oraz jednostki pomocnicze z różnych stron świata. Dzienny bilans ćwiczenia to po dwa wyloty na dzień, zakładające inny rodzaj działań lotniczych w ramach zaplanowanych misji.

Pierwszy tydzień to przede wszystkim współpraca pomiędzy lotnictwem a marynarką wojenną, drugi natomiast to współdziałanie  z wojskami specjalnymi.

Standardowo, jak to bywa przy ćwiczeniach i misjach angażujących duże ugrupowania statków powietrznych różnego typu i przeznaczenia polskie załogi samolotów wielozadaniowych F-16 doskonalić będą zdolność do współpracy sił powietrznych poprzez wymianę doświadczeń jak również umiejętność dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym, zbliżonym do realnego pola walki.

Ćwiczenia na terytorium Norwegii potrwają do 28 czerwca 2013 w bazie Oerland.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz