Sport

Enea Energetyk Poznań podwójnym medalistą mistrzostw Polski U19

Finał MP Juniorek Stężyca 2024  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

W miniony weekend młodzież Enei Energetyka Poznań rozegrała historyczne finały mistrzostw polski U19 zdobywając dwa medale. Dziewczęta wywalczyły tytuł wicemistrzyń Polski, a Panowie sięgnęli po brązowy medal.

Juniorki po kapitalnym meczu na najwyższym siatkarskim poziomie uległy zeszłorocznym mistrzyniom Polski 3:2. Eksperci siatkówki ocenili ten mecz na „historyczny finał jakiego polska siatkówka młodzieżowa jeszcze nie widziała”

Już przed rozpoczęciem rozgrywek młodzieżowych nakreśliliśmy sobie odważny cel – awans do strefy medalowej mistrzostw Polski w kategorii juniorek. Całą drogę eliminacji do turnieju finałowego przeszliśmy konsekwentnie wygrywając wszystkie mecze. W turnieju finałowym pierwszy etap to faza grupowa i tu zmierzyliśmy się kolejno z #VolleyWrocław, MUKS LO47 Budowlani Łódź oraz TS Stal Śrubiarnia SMS Żywiec. Wygraliśmy wszystkie 3 mecze i z pierwszego miejsca w grupie trafiliśmy w półfinale turnieju na groźny zespół LTS Legionovia Legionowo. Tu również odnieśliśmy zwycięstwo i to pewnym wynikiem 3:0. Finał to już piękne widowisko dla wypełnionej po brzegi hali. Zacięty mecz punkt za punkt, set za set. Potrzebne było 5 setów, aby wyłonić zwycięzcę. Górą okazał się zespół gospodyń ze Stężycy, który w tie breaku wygrał 16:14. Wicemistrzostwo w najbardziej prestiżowym turnieju rozgrywek młodzieżowych o Mistrzostwo Polski Juniorek to ogromny sukces naszego klubu. Dodatkowo wyróżnione zostały trzy nasze zawodniczki: najlepsza przyjmująca turnieju Zofia Sobanty, najlepsza środkowego turnieju Agata Milewska, najlepsza libero turnieju Zuzanna Suska. – mówi Trener juniorek Marcin Patyk

Najlepszą przyjmującą turnieju została wybrana kapitan poznańskiego zespołu Zofia Sobanty.

Finał był bardzo zacięty. Był to jeden z najlepszych finałów, jaki widziałam i jeszcze miałam przyjemność brać w nim udział. Zabrakło bardzo niewiele. Ekipa ze Stężycy była lepsza, ale mimo to możemy być z siebie bardzo dumne. Zostawiłyśmy wiele serducha na boisku – mówi Zofia Sobanty.

Juniorzy

Podopieczni trenera Dominika Hajduka w meczu o finał ulegli zespołowi z Częstochowy 3:1, którzy następnie zostali mistrzami Polski. W meczu o brąz juniorzy wygrali 3:1 z KS Metro Warszawa, rewanżując się tym samym za przegraną w grupie na tym samym turnieju.

Od początku tego sezonu wiedzieliśmy, że o medal będzie bardzo ciężko i że kandydatów będzie bardzo dużo. Wiedzieliśmy też, że jesteśmy mocnym i stabilnie grającym zespołem a im dalej w sezon, to będziemy prezentować jeszcze lepszą siatkówkę. Cel numer 1 – czyli awans do finału – top 8 zrealizowaliśmy wzorowo, bez porażki. Finał w Bartoszycach to już nowa historia, która dzięki ciężkiej pracy zakończyła się brązowym medalem. – mówi Trener juniorów Enea Energetyka Poznań Dominik Hajduk.

Ten medal to dla nas ogromna radość. W ten sezon wchodziliśmy bardzo ostrożnie. Nie wiedzieliśmy, na co nas stać. Każdy mecz to była walka o życie. Chłopcy wykonali fantastyczną robotę. Jestem z nich szalenie dumny – dodaje Hajduk

Enea Energetyk Poznań zakończył rozgrywki młodzieżowe w kat. juniorka junior, ale nie zakończył sezonu młodzieżowego. Przed klubem czekają jeszcze wielkie emocje młodszych grup młodzieżowych: kadetek i kadetów, młodziczek i młodzików oraz minisiatkówki. W minionym sezonie klub doprowadził 5 zespołów do turnieju finałowego. W obecnym sezonie cel jest postawiony wyżej, czego sportowcy U19 są przykładem.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz