POZnań

Elektryczne autobusy – kiedy na poznańskich ulicach?

Solaris Urbino Electric na Ławicy - Poznań 02.06.2012 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Poznań chce kupić 21 autobusów elektrycznych. Większość z nich, bo 15 będą to większe pojazdy przegubowe, a pozostałe mają mieć długość około 12 metrów. Najprawdopodobniej wszystkie one pojawią się na poznańskich ulicach w 2020 roku. 

Poznańskie MPK przypomina, że jeszcze w tym roku rozpoczną się dostawy 50 niskopodłogowych tramwajów moderus gamma oraz 37 autobusów, które spełniają restrykcyjne normę emisji spalin.

Do tego dojdą niskopodłogowe autobusy elektryczne. Mają być przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, klimatyzacją oraz drzwiami gwarantującymi szersze i łatwiejsze wejście. Zamontowany ma być również system monitoringu, energooszczędne oświetlenie w technologii LED, miejsce do bezpiecznego przewozu roweru, wewnętrzne i zewnętrzne tablice informacji pasażerskiej.

Jest w tych autobusach wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem w naszych kolejnych przetargach – podkreśla Marek Grzybowski z MPK –  absolutną nowością jest zastosowanie napędu elektrycznego.

Dłuższe, przegubowe autobusy mają być dostarczone do końca roku 2019, a krótsze na początku 2020 roku. Właśnie został ogłoszony przetarg, a termin nadsyłania ofert mija 10 maja. Tego też dnia nastąpi publiczne ich otwarcie.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz