POZnań

Ekologiczny mural w centrum Poznania

Mural Zacznij OD NOWA nocą  Foto: materiały prasowe / Maciej Nowaczyk

Przy ul. Szyperskiej 23 został odsłonięty specjalny mural. Przedstawia ilustrację wody mineralnej zaprojektowaną przez lokalnego artystę oraz hasła zachęcające do odnowy organizmu i środowiska, które sieć Żabka chce zaszczepić wśród swoich klientów. Mural jest wyjątkowy, bo pomalowany farbami oczyszczającymi powietrze ze smogu. To także pierwsza tego typu realizacja w Polsce, która po zmroku podświetlona jest energią z paneli fotowoltaicznych.

Mural naszej marki w Poznaniu to przykład zastosowania w przestrzeni miejskiej nowoczesnego rozwiązania, które czyni ją piękniejszą, a zarazem – co szczególnie ważne – ma pozytywny wpływ na środowisko i jakość życia mieszkańców miasta. Każdy metr kwadratowy wymalowany ekologiczną farbą jest jak jedno drzewo, które redukuje ilość tlenków azotu w powietrzu nawet o ok. 0,44 g w ciągu jednego dnia – mówi Rafał Rudzki, Dyrektor ds. ESG w Żabka Polska.

Mural został wykonany ręcznie przez zespół artystów, z wykorzystaniem wyłącznie ekologicznych farb antysmogowych z technologią fotokatalityczną. Farby te oczyszczają powietrze z toksycznych tlenków azotu (NOx). Jeden metr kwadratowy ściany pomalowany taką farbą redukuje ilość tlenków azotu nawet o ok. 0,44 g w ciągu jednego dnia, czyli o tyle, co jedno dojrzałe drzewo. Mural ma 207 m2, jego skuteczność oczyszczania powietrza równa jest zatem działaniu 207 drzew. Jest to niezwykle ważne, gdyż znajduje się on na budynku w zabudowanym terenie, gdzie nie ma wielu drzew, a ruch samochodowy jest bardzo duży.

Żabka zdecydowała się także na uatrakcyjnienie ekspozycji muralu poprzez podświetlenie go po zmroku energią odnawialną z paneli fotowoltaicznych. W ciągu dnia energia słoneczna gromadzona jest w akumulatorach, a następnie nocą oddawana jest na potrzeby zasilania oświetlenia. To pierwsza tego typu realizacja w Polsce.

W lipcu 2020 r. Żabka, jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, wprowadziła do swojej oferty wodę marki własnej o pojemności 0,5 l, której butelka i etykieta są wykonane z materiału pochodzącego w 100% z recyklingu (rPET). Woda mineralna pochodzi ze źródła „Anna” w uzdrowisku Muszyna w woj. małopolskim. Charakteryzuje się neutralnym, orzeźwiającym smakiem i jest bogata w naturalne minerały.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Maciej Nowaczyk

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz