Aglomeracja

Dzisiaj tracimy godzinę snu!

zegar  Foto: achia

zegar Foto: achiaBędziemy spać godzinę krócej, bo w nocy z soboty na niedzielę z czasu zimowego przechodzimy na czas letni. Prawidłowo powinniścmy przestawić zegary z godziny 2:00 w nocy na 3:00, jednak mało kto tak robi. Niektórzy zrobią to wieczorem, inni rano.

Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o godzinę od standardowego czasu geograficznego. Po co zmieniamy czas na letni i zimowy? Ma to spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu. Czas aktywności człowieka zatem jest teoretycznie lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Prawdziwy poznaniak to człowiek o bardzo ustabilizowanym trybie. Przynajmniej taki jest jeden ze stereotypów. Jeśli jest on prawdziwy, to zmiana czasu wpływa niekorzystnie na mieszkańców Poznania. Ludzie, którzy prowadzą takie tryb życia potrzebują nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Takie zmiany czasu stosuje się na całym świecie w około 70 krajach. W Europie robią to wszystkie kraje z wyjątkiem Islandii. Coraz częściej jednak słyszy się opinie, że cała ta zmiana czasu przynosi więcej szkody niż pożytku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz