Sport

Dziś ważny mecz Kolejorza

Przystanek, tramwaj, bimba  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W czwartek, 3 listopada, Lech Poznań zagra ostatni mecz w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy. Przeciwnikiem będzie dotychczas niepokonana drużyna CF Villarreal. Spotkanie rozpocznie się o godz. 21:00. Wokół stadionu zmieni się organizacja ruchu, a na mecz najlepiej dojechać komunikacją miejską, która zostanie wzmocniona. 

Poznańska drużyna mogła sobie zapewnić awans do kolejnej rundy LKE już w październiku. Trzykrotnie jednak remisowali swoje spotkania – dwa razy z Hapoelem Beer Szewa i raz z Austrią Wiedeń. Wygrywając ten ostatni mecz zapewniliby już sobie grę w 1/16 Ligi Konferencji, ponieważ wówczas mieliby 4 punkty przewagi przed izraelską drużyną. 

Lech musi więc walczyć o awans w ostatniej kolejce fazy grupowej LKE. Zagwarantuje go wygrana z CF Villarreal – hiszpańska drużyna ma już zapewnione 1. miejsce. Szans nie przekreśli także remis, ale wówczas Hapoel nie może wygrać meczu więcej niż czterema bramkami. W przypadku równej liczby punktów w tabeli w pierwszej kolejności o miejscu decydują wyniki w spotkaniach bezpośrednich. Lech jednak dwa razy zremisował z Hapoelem (0:0 i 1:1), a w meczach pucharowych nie są już jednak brane pod uwagę trafienia do siatki  zdobyte na wyjeździe. W przypadku równej liczby punktów decydować będzie różnica bramek w całej rundzie. Przed ostatnią kolejką Lech ma dwie bramki na plusie, a Hapoel jedną na minusie. Zespół z Beer Szewy musiałby więc strzelić aż cztery gole Austrii, żeby znaleźć się przed Lechem. Gdyby miał taki sam bilans jak Kolejorz, to awans uzyska zespół z większą liczbą zdobytych bramek. Jeżeli Hapoel zremisuje lub przegra z Austrią, to wówczas poznaniacy awansują niezależnie od rozstrzygnięcia z Hiszpanami. 

Ewentualny awans do 1/16 rozgrywek europejskich będzie powtórzeniem wyniku z 2009 i 2011 roku. Mecze zostaną rozegrane 16 i 23 lutego 2023 r. Przeciwnikami drużyn z drugich miejsc LKE będą zespoły, które zajmą 3. miejsca w Lidze Europy (LE). Pierwsze spotkania zostaną rozegrane na terenie spadkowiczów z LE, więc ewentualny mecz Lecha przed własną publicznością odbędzie się 23 lutego. 

Na dzisiejszy mecz sprzedano już prawie 30 tysięcy biletów.

Wzmocnienia komunikacji 

Aby ułatwić kibicom dotarcie na stadion i powrót do domów, a także by utrzymać standard podróżowania dla pozostałych pasażerów, Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej.

Przed meczem:

Linie nr 163, 191, 193: obsługa bardziej pojemnym taborem.

Linie nr 1, 6 i 15 – dodatkowe kursy tramwajów

Po meczu:

Linie nr 163, 191, 193: obsługa bardziej pojemnym taborem plus dodatkowe kursy (w razie potrzeby) w godz. 22:45 – 23:30,

Linie nr 1, 6 i 15 – dodatkowe kursy.

Bilet lub karnet na mecz nie upoważnia do bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez ZTM Poznań. Przewoźnik informuje, że na wszystkich liniach kursujących w dniu spotkania obowiązuje normalna taryfa opłat. Pasażerowie zobowiązani są do posiadania ważnego biletu na przejazd.

Wyjście na stadion warto też zaplanować na nieco wcześniejszą godzinę. Dzięki temu można uniknąć ewentualnego tłoku w drodze na mecz.

Organizacja ruchu

W okolicach Stadionu Miejskiego wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu  w godzinach od 16:30 do 1:00 następnego dnia.

W etapie pierwszym, przed rozpoczęciem meczu (o godz. 21:00) i w jego trakcie, wyłączone z ruchu będą:

  • ul. Wałbrzyska na odcinku od ul. Strzegomskiej do ul. Ptasiej,
  • ul. Ptasia na odcinku od parkingu “POL-HOL” do ul. Wałbrzyskiej oraz ul. Węgorka,
  • ul. Świerzawska od strony ul. Bułgarskiej oraz od strony ul. Marcelińskiej na odcinku za wjazdem na osiedle,
  • pas do skrętu w lewo z ul. Grunwaldzkiej (od centrum) w ul. Jugosłowiańską.

W etapie drugim, pod koniec meczu i na czas rozejścia się kibiców, wyłączone z ruchu będą:

  • dwa pasy do skrętu w lewo z ul. Grunwaldzkiej (od strony Junikowa) w ul. Bułgarską,
  • ul. Bułgarska na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do Marcelińskiej (w obu kierunkach),
  • ul. Grunwaldzka na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Bułgarskiej oraz od ul. Jawornickiej do ul. Jugosłowiańskiej,
  • ul. Jugosłowiańska na odcinku od ul. Taczanowskiego do ul. Grunwaldzkiej,
  • wjazdy w ul. Grunwaldzką z ulic: Conrada Drzewieckiego, Marszałkowskiej, Cześnikowskiej, Bolkowickiej i Babimojskiej.

Ponadto obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się na ul. Ptasiej i Wałbrzyskiej oraz zakaz wjazdu w zatokę na ul. Jugosłowiańskiej przy ul. Grunwaldzkiej.

Utrzymana zostanie komunikacja zbiorowa w ciągach ulic: Bułgarskiej i Grunwaldzkiej.

Na wniosek policji możliwe są inne czasowe zmiany w organizacji ruchu w rejonie imprezy.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz