Aglomeracja

Dyspensa od niedzielnej mszy – #zostanwdomu

Kościół Jezuitów  Foto: Tomasz Dworek

Dla wiernych udział w niedzielnej Mszy jest obowiązkiem, jednak ze względu na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa lepiej uczestniczyć w niej dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym czy internetowym. Specjalnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej udzielił  Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański.

Dyspensa została udzielona osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Obowiązuje ona w tej chwili do 29 marca.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem – pisze do wiernych  Arcybiskup Metropolita Poznański – proszę jednak, aby korzystający z dyspensy byli wierni osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w miarę możliwości łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe czy telewizyjne.

Arcybiskup podkreśla także, że zwłaszcza osoby starsze i chore powinny w najbliższym czasie unikać skupisk ludzkich. Bezwzględnie w domu powinny zostać osoby z objawami infekcji.

Zgodnie z dekretem Arcybiskupa podczas każdej Mszy św. może przebywać wewnątrz kościoła jednorazowo maksymalnie do 50 osób, a na drzwiach wejściowych powinna być umieszczona wyraźna informacja na ten temat. Osoby wchodzące do kościoła należy policzyć. Zawieszone są także do odwołania nabożeństwa gorzkich żali, drogi krzyżowej i inne celebracje.

Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w zgodnej opinii ekspertów, jest pozostanie w domu – dodaje Arcybiskup Metropolita Poznański – proszę więc wszystkich wiernych o ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. W oczekiwaniu na Wielkanoc traktujmy Wielki Post jako wyrzeczenie się działań, które mogą przyczynić się do rozwoju tej groźnej choroby.

NIEKTÓRE TRANSMISJE NIEDZIELNEJ MSZY:

Radio Emaus – msza z katedry poznańskiej – 10:00

WTK – msza z parafii Chrystusa Króla w Sulęcinku k. Środy Wielkopolskiej – 15:00

TVN24 i Onet.pl – msza z warszawskiego kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie – 11:00.

Luteranie także mogą korzystać z transmisji niedzielnych nabożeństw. Listę mediów i terminy znajdziesz klikając tutaj.

Wyznawcy Prawosławia mszę niedzielą (15.03) mogą obejrzeć w TVP Kultura o 7:30

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz