POZnań

Dwa poznańskie autobusy jadą do Lwowa

Autobusy dla Ukrainy  Foto: materiały prasowe / MPK

Poznań odpowiedział na apel mera Lwowa. W nocy z piątku na sobotę na przejście graniczne w Korczowej wyjechały dwa autobusy MPK – Solaris Urbino 18 i Man Lions City, które teraz będą służyły obywatelom Ukrainy.

Większość naszych autobusów pojechała na front. Lwów potrzebuje autobusów do transportu uchodźców, ale też leków, artykułów spożywczych i innych produktów. Jeśli każde polskie miasto przekazałoby jeden-dwa autobusy i jeszcze można by je załadować pomocą humanitarną, to byłaby wielka pomoc – mówił podczas zdalnego spotkania ze Związkiem Miast Polskich Andrij Sadowy, mer Lwowa.

Jego apel nie mógł pozostać bez echa. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, który jest przedstawicielem stolicy Wielkopolski w Związku Miast Polskich, podjął temat. W ten sposób Poznań znalazł się w gronie samorządów, które udzieliły takiej pomocy. 

Od początku rosyjskiej agresji poprzez różne działania wspieramy uchodźców oraz osoby, które pozostały w Ukrainie. Te autobusy to konkretna pomoc dla miasta, które oddało swoje wozy na front, a jednocześnie przyjęło wielu uciekających z terenów okupowanych. Jestem przekonany, że pojazdy dobrze posłużą lwowianom oraz uchodźcom – zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dla Lwowa przekazujemy dwa autobusy. To sprawne pojazdy, które do tej pory były eksploatowane na poznańskich liniach. Z pewnością przydadzą się do przewozu osób w obrębie miasta bądź do granicy, ale też – w razie takiej potrzeby – do przewozu rzeczy – mówi Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. I dodaje: – Do autobusów załadowane zostały najpotrzebniejsze części zapasowe oraz dary dostarczone przez pracowników.

Do Ukrainy pojadą: przegubowy Solaris Urbino 18 oraz 12-metrowy Man Lion’s City (na granicy zostaną odebrane przez kierowców z Lwowa). Oba pojazdy zostały wyprodukowane w 2006 roku. Pracownicy MPK Poznań wraz z mieszkańcami gmin Suchy Las i Rokietnica, przekazali do przewiezienia m.in. artykuły spożywcze, odzież, opatrunki, leki, środki ochrony osobistej itd.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / MPK

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz