Grunwald

Drzewo roku może być w Poznaniu – zagłosuj tak jak Piotr Reiss

Wierzba z Łazarza  Foto: Zenon Kubiak

Wyjątkowa wierzba rosnąca na Łazarzu ma szansę na tytuł Drzewa Roku, ale potrzebuje do tego głosów internautów. Do głosowania mobilizuje poznaniaków sam Piotr Reiss, a w niedzielę w ogrodzie pod wierzbą odbędzie się koncert zespołu Lord & Liar i każdy będzie mógł zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie.

Piotr Reiss i wierzbaPlebiscyt na Drzewo Roku organizuje Klub Gaja. W finałowej szesnastce prawdziwych miss wśród drzew Poznań ma swoją przedstawicielkę – to wierzba rosnąca pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41 niedaleko klubu osiedlowego „Krąg”. Już sam fakt, że ten gatunek drzewa rośnie w takim miejscu, jest czymś niezwykłym.

– W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe. Tym bardziej niezwykła jest wierzba z Łazarza, która nie tylko nie sprawia kłopotów, ale wręcz przeciwnie stała się miejscem spotkań mieszkańców – wyjaśnia Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”, które nominowało wierzbę do konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku.

O wyjątkowości wierzby świadczy bowiem przede wszystkim to, że nie jest tylko drzewem, ale pełni ważną funkcję społeczną na Łazarzu. Pod jej koroną powstał społecznościowy Ogród Łazarz – miejsce wydarzeń kulturalnych, spotkań mieszkańców i warsztatów dla dzieci. Tylko w ostatnich dniach odbyła się tu biesiada seniorów, warsztaty dla dzieci „Wolno dzieciom”, a nawet seans filmowy! Z powodu swojej funkcji integrującej mieszkańców drzewo zyskało miano Łazarskiej Wierzby Łączącej.

Głosowanie na Drzewo Roku trwa od początku czerwca na stronie www.drzeworoku.pl, ale na razie poznańska wierzba musi gonić czołówkę. Na razie w głosowaniu wyprzedza ją m.in. dąb Bolko z Hniszowa, reliktowa sosna z Sokolicy i platan Cesarz z Cesarzowic.

Zmobilizować poznaniaków do głosowania postanowił sam Piotr Reiss, który w piątek osobiście odwiedził wierzbę i był pod wrażeniem tego, że powstał tu ogród, gdzie mieszkańcy spędzają wspólnie wolny czas.

– Integracja lokalnej społeczności w formie zabaw dla dzieci, konkursów, spotkań zasługuje na szczery podziw i uznanie – przyznał legendarny piłkarz Lecha. – Z pełnym przekonaniem oddaję głos na naszą wierzbę w konkursie „Drzewo Roku” i serdecznie wszystkich do tego namawiam – zaapelował.

Przypomnijmy, że aby oddać głos na wierzbę z Łazarza, wystarczy wejść na stronę www.drzeworoku.pl, kliknąć na zdjęcie poznańskiej kandydatki, podać swój adres mailowy, a później potwierdzić oddanie głosu w otrzymanym e-mailu. Cała procedura zajmuje nie więcej niż minutę.

W niedzielę o godz. 19 w Ogrodzie Łazarz odbędzie się koncert zespołu Lord & The Liar. Przy okazji każdy chętny będzie miał okazję zrobić sobie zdjęcie z wierzbą i tabliczką zachęcającą do głosowania na nią w konkursie na „Drzewo Roku”. Wstęp na koncert jest bezpłatny!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz