K U L T U R A

Doświadczanie (w) fotografii

Doświadczanie (w) fotografii - wystawa prac Stefana Wojneckiego  Foto: Doświadczanie (w) fotografii - wystawa prac Stefana Wojneckiego

Doświadczanie (w) fotografii - wystawa prac Stefana Wojneckiego Foto: Doświadczanie (w) fotografii - wystawa prac Stefana WojneckiegoDoświadczanie (w) fotografii to wystawa prac Stefana Wojneckiego, poznańskiego twórcy i teoretyka fotografii, na którą zapraszamy wspólnie z Galerią Piekary wszystkich miłośników fotografii.

Zobaczymy na niej prace z przełomu lat 50. i 60., które zapoczątkowały późniejsze eksperymenty artysty w dziedzinie fotografii intermedialnej i postmedialnej. Wojnecki uważany za twórcę tzw. fotograficznej neoawangardy, jest także animatorem i teoretykiem fotografii, autorem kilkudziesięciu artykułów i dłuższych tekstów z teorii fotografii, oraz redaktorem wydawnictw zbiorowych z tej dziedziny – mówią organizatorzy wystawy – artysta uznawany jest również za prekursora wątku technologicznego w fotografii. Jako fizyk interesował się bowiem wykorzystaniem jej aspektu naukowo-technicznego, eksperymentował z medium, włączając w proces powstawania zdjęcia różne urządzenia techniczne.

Badanie właściwości technologicznych tworzywa wpisywało się w poszukiwania nowych środków wyrazu w  polskiej fotografii w drugiej połowie lat 50. Wojnecki interesował się wówczas problemem odzwierciedlenia ruchu i przestrzeni za pomocą medium fotograficznego. Wątki technologiczne przeplatały się w tamtym okresie z obserwacją świata natury, którą artysta dokumentował, poddając analizie podstawowy składnik fotografii – światło.

Zdjęcia powstające od połowy lat 50. do roku 1968 Wojnecki określił mianem tzw. fotografii generatywnej, tworzącej – jak sam pisał – obrazy z samej siebie. W połowie lat 60. stworzył pierwsze autorskie „duogramy”, wykorzystujące widzenie dwuoczne, które były pracami eksperymentalnymi, wykonanymi w opracowanej przez niego technice, częściowo tylko opartej na fotografii.

Prezentowane na wystawie fotografie, pochodzące m.in. ze słynnej wystawy fotografii Krok w nowoczesność, łączyć będzie problem poszukiwania fizycznych uwarunkowań
widzenia fotograficznego. Ekspozycja będzie drugą po wystawie Bronisława Schlabsa (2011), prezentacją fotografii z tego okresu przygotowaną przez Fundację 9/11 Art Space w przestrzeni Galerii Piekary. Będzie również drugą odsłoną twórczości ważnego poznańskiego twórcy, a jednocześnie pioniera współczesnej polskiej fotografii.

Wernisaż wystawy Doświadczanie (w) fotografii odbędzie się w Galerii Piekary we wtorek 15 maja o 19:00. Samą wystawę oglądać będzie można do 27 lipca.

Stefan Wojnecki – twórca i teoretyk w dziedzinie fotografii. Studia w Uniwersytecie Poznańskim. Zaliczany do neoawangardy, uprawia fotografię eksperymentalną. Jego postać związana jest z pojęciami fotografii intermedialnej i postmedialnej. Brał udział w prestiżowych wystawach Krok w nowoczesność (1957), Fotografowie poszukujący (1971), Polska fotografia intermedialna lat 80. (1988). Najważniejsze wystąpienia indywidualne to Twarze, Duogramy – seria informacyjna, Sztuka alternatywna, Hiperfotografia, Fotografia tożsamości, Wpisuję swoje uporządkowanie świata, Y sztuki, Alchemia szczelinowego otworka, Społeczeństwa sieci oraz pokaz multimedialny Ku nirwanie. Autor książki Fotografia – gwiazda podwójna kultury oraz skryptu Moja teoria fotografii. Laureat medalu Scholae Bene Merito Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Profesor zwyczajny w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz