POZnań Stare Miasto

Dobrosąsiedzka sieć na Starym Mieście

Szkolna-u-Nas-u-Dziadka  Foto: Tomasz Dworek

Od dwóch lat rozrasta się sieć Dobrych Sąsiadów, mieszkańcy docenili już miejsca, gdzie czują się dobrze oraz ludzi, którym coś zawdzięczają. Poznański Dobry Sąsiad ze Starego Miasta to godny polecenia szewc, ciekawa kawiarnia dbająca o przestrzeń, bibliotekarki czy lokalny listonosz, staromiejski społecznik dbający o przestrzeń wspólną oraz wielu innych ludzi i wiele miejsc – Rada Osiedla Stare Miasto rozpoczyna 3 edycję projektu Dobry Sąsiad i zachęca do przesyłania zgłoszeń

Jest wśród poznaniaków wielu społeczników, aktywistów, tych, którym „się chce” – działać w swoich fyrtlach dla dobra wspólnego, dla poprawy bezpieczeństwa, estetyki, kultury czy ekologii. Właśnie tych dobrych sąsiadów Rada Osiedla Stare Miasto chce, jako dobry przykład, pokazywać i nagradzać! „Da się” – pozytywnie i zgodnie zmieniać swoje otoczenie, co potwierdza kilkudziesięciu już laureatów corocznej akcji.

Dobrych sąsiadów – przedsiębiorców Rada Osiedla wyróżnia certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Doceniamy przedsiębiorców działających fair: uczciwie świadczących swoje usługi lub sprzedających swoje produkty, a ponadto szanujących swoich współpracowników i otoczenie. Wręczenie dyplomów aktywistom odbywa się podczas uroczystej gali w Magistracie z udziałem władz miasta.

W poprzednich edycjach wyróżniono kilkudziesięciu aktywistów, przedsiębiorców, ale także miejskie instytucje. To ważne dla ludzi, tak po prostu. Często angażując się w wiele sąsiedzkich przedsięwzięć wiemy, że działamy dobrze, a wyróżnienie lokalnej społeczności wsparte przez władze miasta jest motywujące i często takie symboliczne dodaje energii do dalszej działalności – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Rada Osiedla zaprasza do przesyłania zgłoszeń do kolejnej edycji. Zasady są proste. Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń podpisanych przez co najmniej 5 mieszkańców, zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności.

Miasto tworzymy my – mieszkańcy, właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy: to nie tylko decyzje władz, ale również nasze działania i inicjatywy, lub ich brak, świadczą o naszej sytuacji i wizerunku Poznania. To ważny element rewitalizacji w znaczeniu społecznym oraz budowy wspólnych więzi społecznych i tworzenia kompromisów w trudnej przestrzeni staromiejskiej – podkreśla Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i radny miejski – i zachęca także do podobnych inicjatyw w innych częściach Poznania.

To przede wszystkim lokalny samorząd powinien wspierać lokalnych aktywistów, a miasto powinno promować przedsiębiorców działających także pro publico bono! A tych chociażby na Starym Mieście nie brakuje.

Rada Osiedla Stare Miasto na zgłoszenia czeka do 8 września 2019. Szczegóły na stronie www.staremiasto.poznan.pl/dobrysasiad

Wśród laureatów są m.in.: Kawiarnia Artystyczna Kóltura z ul. 23 Lutego, Ptasie Radio (ul. Kościuszki), Pizzeria Pansa Piena z Placu Wielkopolskiego, Pizzeria Da Luigi z Woźnej, Bar Tylko u Nas – u Dziadka (ul. Szkolna), Restauracja „Pod Nosem” (Żydowska), Kawiarnia Cocorico (ul. Świętosławska), Piekarnia Frąckowiak (ul. Długa)

Listonosz Grzegorz Kmita „Patyczak”, Bernard Jakubowski, szewca z ulicy Kopernika, Michał Marcinkowski, restaurator i aktywista z ul. Taczaka, Anna Zalewska Powalisz i Krzysztof Powalisz, animatorzy Poznańskiej Sceny Młodych, Stowarzyszenie Pedagogów Riposta na Garbarach, Klub Ośmiu z Zespołu Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego, Centrum Kultury Zamek, Filia Biblioteki Raczyńskich na Chwaliszewie i panie bibliotekarki Karolina Dąbrowska i Magdalena Kokot, Benek Ejgierd, aktywista, właściciel Meskaliny na Starym Rynku, Magdalena Ignaszak i Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej, Katarzyna Hełpa – Liszkowska i Stowarzyszenie Kreaktywator, Magdalena Ratajczak – Szczerba, aktywistka ze Starego Rynku, Hanna Sierocka i Towarzystwo Wiedzy Powszechnej, Generator Malta, Fundacja ARS, Franciszek Sterczewski

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek, Tomasz Dworek, ROSM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz